17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - İzzettin YURTSEVER
OTELLERE GERÇEK ÖDÜLLER KİMLER TARAFINDAN VERİLMELİDİR?
Bilindiği gibi Konaklama Sektöründe Otellere değişik iş kollarından, kurumlardan ödüller verilmektedir. Bunlar yıl üzerinden veya başarılı bir hizmet karşılığı da verilebilmektedir.
 
Ödül verenlerin sınıflandırdığımızda kendi Tur Operatörü ve Acenta müşterilerine hizmet veren oteller, Uluslararası Zincir Otellerin kendi içinde çeşitli kriterlere ve aktivitelere dayalı otellere verdikleri ödüller, Medya Gruplarının(Tanıtım kurumları-prestij dergiler vs.) özde reklam ve tanıtım bütçesine dayalı otellere verdikleri ödüller, Turizm Portallarının müşteri anketleri, çeşitli işbirliklerinden ve değerlendirmelerinden dolayı otellere verdikleri ödüller, Bakanlık ve Kalite Sistemleri Kurumlarının belirli kriterlere uyan otellere verdikleri resmi plaket-sertifika ve ödüller, Otelden direkt hizmet alan veya almayan Belediyelerin,Birliklerin, Şirketlerin otellere verdikleri ödüller….
 
Oteller bulundukları lokasyonda Pazar çeşidine, Tur Operatörünün pazara hakimiyetine, ve otellerin kendi aralarında rekabet oluşturmalarına dayanarak ödül almak için gerekli fiyat-hizmet kalitesi-öncelikler-avantajlar-ayrıcalıklar kriterlerinden oluşan hizmet paketini şirket yönetim kurulundan başlamak üzere otel yöneticilerine ve tüm personele bu hedef doğrultusunda hizmetin sürdürülebilir olmasını sağlamak durumundadırlar.
 
Bu ödülleri hakkıyla alan veya reklam ve tanıtım bütçesinden katkılarla prestij olarak edinen ülke turizmi adına taktir ettiğimiz oteller, doğal olarak bu ödülleri web sitelerinden broşüre kadar çeşitli tanıtım mecra ve kitlerine koymaktadırlar.
 
Ancak dikkat çeken bir diğer konu aynı otelin benzer veya farklı pazarlarda birden çok tur operatörü ile  çalışmasına rağmen hedeflediği bir Tur Operatöründen ödül alırken , diğer partnerlerinden  ise almaması akla şu soruyu getiriyor.’’Tur Operatörlerinin rekabetin gereği olarak kendi ödül kriterleri Otelleri üst düzeyde hizmet vermeye teşvik eden yüksek kalite çıtasını aşmaya odaklanan oteller, diğer tüm partnerlerine de aynı hizmet paketini sunamıyor mu?
 
Ödül alan otellere baktığımızda büyümekte olan Türk sermayeli ve yönetimli bu otellerin ve otel gruplarının şirket ve otel yöneticilerinin şahsi gayretleri ile bu ödüller alınmakta ve sürdürülebilir olduğu gözlemlenmektedir.
 
Elbette bu işletmelerin amaçları başarılarını belgelemek, rekabette üstünlük sağlamak, prestijlerini ve fiyatlarını artırmak, ülke yatırımlarında hatta yurt dışı yatırımlarda bazı fırsat ve öncelik hakkını elde etmek olacaktır.
 
Otellerimiz Türkiye’ye 45 yıldan bu yana turist gönderen ve bize turizm-otelciliği öğreten kitle turizmi yapan ve reklamasyonu daha çok, daha titiz ve seçici olan  Alman sonra İngiliz ve Fransız Tur Operatörlerinden ve Portallarından ödül almaya odaklanmıştır.
 
Çünkü bu otellerin CRM departmanları daha etkin olmasına rağmen www.booking.com, www.tripadvisor.com, www.holidaycheck.de  gibi mega portallarda ve yerli turizm-otel şikayet  portallarında iç pazarda ve diğer pazarlarda puanlarının beklenenden daha az olduğu yorum ve puanlardan görülmektedir.
 
Mesela TUI HOLLY- TUI TOP QUALITY Ödüllerini alan Hilton-Sheraton-Intercontinental-Wyndham gibi Uluslararası Zincir Otel Gruplarına ait resort otellerin dahi sıralamada olmadığını görünmektedir. Bunun başlıca nedeni bu tesislerin TUI ile fiyat-hizmet seviyesinde uyuşmazlık, kontenjan ve geceleme sayısında yetersizlik, istenen ayrıcalıklarda anlaşmazlık, aynı ve farklı pazarlarda Tur Operatörü dayatmasına itiraz, dükkanlar ve outletlerden misafirleri yararlandırmada  tur operatörünün isteklerine itiraz etkili olmaktadır. Ayrıca bu tesisler tur operatöründen büyük ön ödeme karşılığında fiyatlarda ve erken rezervasyon şartlarında da istenen esnekliği göstermemeleri de etkili olmaktadır.
 
Bu arada üzülerek belirtmek gerekir ki, bazı oteller potansiyel müşterlerine dikkat çekmek için turizm portallarında manipülasyonlar yapmaktadırlar.Günü birlik rezervasyonlar ve en üst seviyede otellerini puanlamalar, konaklamasız puanlamalar yaparak tüketiciyi yanıltmaktadırlar. Bununla ilgili yasal bir düzenleme henüz bulunmamaktadır.
 
Keza bazı oteller kalite sistemleri sertifikasını çok kısa sürede, eksik eğitim ve denetleme ile, çok daha ucuz fiyatlara belge veren firmalarla çalışmaktadırlar.
 
Sonuç olarak otellerin ödüllendirilmesi rekabet ve servis kültürü açısından çok önemlidir. Ancak daha hakkaniyetli bir ödüllendirme bölgesel, ulusal ve uluslar arası değerlendirmelerden oluşmalıdır. Bu ödüllendirme mutlu personel-mutlu misafir-mutlu yönetici-mutlu yatırımcı-mutlu çevre(devlet-belediye-halk-esnaf)  ile olur. Bu nedenle otellerin ödüllendirmesinde belirli kriterleri olan  jüride şu taraflar yer almalıdır.Kısaca Toplam Kalite Yönetimi ödüllendirmede esas olmalıdır.
 
Otelin Personelini Temsil eden Birlik – Otelin Yöneticilerini Temsil eden Birlik – Otelin Yatırımcılarını Temsil eden Birlik – Yerli Otel Memnuniyet ve Şikayet Portalları Birliği – Uluslararası Turizm Portalları(www.booking.com , www.holidaycheck.de, www.tripadvisor.com gibi portallardan oluşan verileri derleyen Birlik, SSK-Maliye, Otelciler Birliği, Yöreyi temsilen Belediye, Sivil Örgütlerin görüşlerinin derlendiği Birlik,Otelin çalıştığı tüm Tur Operatörü ve Acentaların görüşlerini değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Turizm Tanıtım ve Halkla İlişkiler Birliği, Tüm Otel Tedarikçilerin Birliği…
 
 

27-12-2015 20:13
Önceki Yazıları
SAYIN BAKANA AÇIK MEKTUP
05-02-2019 10:34 | 1 Yorum | Yorumlar
HAYALDİ BELKİ GERÇEK OLUR!...
09-02-2015 11:10 | 3 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar