22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN PİYASA ANALİZİ

 

 
Ticari olarak piyasa kavramı bir ürün ve hizmeti, bu ürün ve hizmeti talep edeni(alıcı), arz edeni(satıcı), varsa aracıları ve bütün bu olguları etkileyen diğer parametreleri de içinde barındıran ve bir görünmez elin ortaya çıkardığı havuza benzeyen sanal bir ortamı ifade eder. 
 
Kısaca ticareti olumlu ve olumsuz etkileyen sanal bir ortamdır.                                                                                                                                                                 
Birçok ürün ve hizmetin kendine özgü piyasası oluşur. 
 
Konaklama işletmelerinin de kendine özgü bir piyasası vardır. 
 
Bu piyasayı oluşturan ana parametrelere bakacak olursak, konaklama işletmelerinin ürün ve hizmetleri( oda, yiyecek, içecek ve hizmetler), bu ürün ve hizmetleri talep eden(satın alan) iç ve dış pazar müşterileri ve müşterileri konaklama işletmelerine ulaştıran seyahat acenteleri ile onlara sigorta yapan sigorta acenteleridir. 
 
Tali parametreler ise rakip işletmeler, ürün ve hizmetin müşteriye sunulan özellikleri, müşterinin ürün ve hizmet beklentileri, doluluk oranı, döviz kurlarındaki hareketlilik, çalışanların müşteriye karşı tutumu, salgın hastalık ve genel güvenliktir.                                                                                                                                                           
Genel olarak bakıldığında konaklama işletmelerinin her biri kendi ürün ve hizmetlerini kendilerinin belirledikleri bir değerle satışa sunar ve ortaya çok sayıda satış değeri çıkar.
 
Ürün ve hizmeti satın alacak müşteriler ise kendi alım gücü ve beğenileri doğrultusunda istediği ürün ve hizmeti satın almak ister. 
Burada hem satıcılar hem de alıcılar yani karar vericiler açısından farklılıklar ortaya çıkar.
 
Ürün ve hizmetin satın alınması için alıcı ve satıcının bir noktada buluşması zorunludur. Bu sorunu çözen ortam piyasadır. 
 
Piyasa denilen bu sanal ortam kendiliğinden bir denge oluşturur ve yine kendiliğinden dinamik bir şekilde düzenli olarak çalışır.
 
Çalışmasına etki eden parametrelere göre ortalama bir değer yaratır. 
 
Bu duruma piyasa dengesi ve değere de piyasa ortalaması fiyatı denir. Piyasa ortalaması fiyatı piyasa sisteminin düzenli çalıştığını belirten bir göstergedir. Ürün ve hizmet satış stratejileri bu ortalama rakamlar üzerinden yapılır. Fiyat faktörü piyasayı etkileyen en önemli parametredir. Piyasa ortalama fiyatı ve bu fiyata yakın satış fiyatları müşterinin satın almada talep ettikleri fiyatlardır.                                                                                                                                                            
Konaklama işletmelerinde kurulacak geleceği kazanma stratejilerinde satış fiyatı piyasa ortalamasına göre değerlendirilir. Ortalama fiyat piyasa ortamında üç şekilde ortaya çıkar. Bunlar satış fiyatının piyasa ortalamasının üzerinde, eşit veya altında olması durumudur. Fiyatın piyasa ortalamasının üzerinde olması durumunda doluluklarda azalma, piyasa ortalamasının altındaki durumunda doluluklarda artma durumu yaşanır. Yani satış fiyatı piyasa ortalamasının üstünde olursa konaklama işletmesinin ürün ve hizmetine talep azalır, altında ise talep artar. Bu durum önemli bir piyasa kuralıdır. Piyasa serbest olsa da kendi iç kuralları çerçevesinde hatasız işler.                                                                                                                                                                
 
Konaklama işletmesi için geleceği kazanma stratejisi kuracak kişilerin doluluk planlaması yaparken bu piyasayı ve onun ana ve tali parametrelerini yakından takip etmesi, çok iyi anlaması ve değerlendirmesi gerekir. Eğer piyasa bilgisi zayıf ise kuracağı kazanma stratejisi başarısız, piyasa bilgisi kuvvetli ise kuracağı stratejiler başarılı olacaktır.                                                                                          
Piyasa ortalama fiyatının meydana gelmesinde belirtildiği gibi değişken satış fiyatları önemli rol oynar. Basit hesaplama metodu ile ortalama piyasa fiyatı en yüksek ve en düşük fiyat aralığının ortalamasıdır. 
 
Örnek olarak biri birine eş değer beş otel yan yana olsun. Birinci otelin satış fiyatı 200, ikincinin 195, üçüncünün 210, dördüncünün 200, beşincinin 180 olsun. Bu bölgede ortalama piyasa fiyatı 200+200+210+195+180=197'dir. Genel olarak müşteri satın alma tercihi ortalama fiyata yakın olan 200 ve 195 fiyatlarına olacaktır. 210 fiyatı yüksek, 180 fiyatı ise ürün ve hizmet te noksanlıklar olduğunu akla getirecek, buna rağmen yine de düşük fiyata yönelim fazla olacaktır.              
 
İşletmenin sunduğu ürün ve hizmetin özelliği, eğer müşterinin beklentilerini karşılama oranının yüksek olduğu durumlarda tali parametre de olsa fiyat faktörüne yakın bir etki gösterir. Bu nedenle ürün ve hizmetlerin müşteri beklentisini karşılayacak minimum standartları üzerinden başlamak üzere değerlendirmesi yapılmalıdır. Çünkü konaklama işletmeleri ürün ve hizmetleri ile anı yaşayan işletmelerdir. Müşteri beğenisi ortalama fiyatı yükseltebilir, memnuniyetsizliği ise fiyatı düşürür. Güvenlik durumu da tali parametre olarak piyasayı olumlu ve olumsuz etkiler. 
 
Bu parametre konaklama işletmeleri için özel bir durumdur. Güvenlik durumunun yani müşterinin beklediği huzur ve güven ortamının gerek ülke gerek işletme bazında müşteri beklentisini sağlamadığı durumlarda ürün ve hizmet fiyatları düşer, müşteri beklentilerini sağladığı durumlarda fiyatlar sabit kalır veya duruma göre yükselir. Bu gibi durumların piyasadaki etkisinin sonuçlarını işletme anında hisseder.                                                                                                                                                     
 
Piyasanın ana ve tali parametreleri konaklama işletmelerinin verimli ve karlı çalışmasına etki eden önemli faktörlerdir. Bu parametrelerin her birinin diğerleri ile derin ve girift bağlantıları vardır. 
 
Parametrelerin analiz edilirken bir bütüne yakın olarak analiz edilmesinde ve ortaya çıkacak değerlerin tam yerine oturtulmasında fayda vardır. Örneğin güvenlik parametresi önümüzdeki yıllar için konaklama işletmeleri piyasasını etkileyecek en önemli parametre haline gelmiştir.                                                                                                            
 
Sonuç olarak derin piyasa analizi yapan işletmelerin geleceği kazanma planlarındaki doğruluk ve başarı oranı yüksek olacaktır.
 

11-02-2016 15:59
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ
24-08-2016 12:36 | 4 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar