26.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - FARUK ŞEN
1 Yorum | Yorumlar
TURİZMDEKİ OLUMSUZ SİNYALLERİ OLUMLUYA ÇEVİRME OLANAĞI VAR MI?

 

 
Şuanda herkes turizmdeki olumsuzluklardan bahsediyor.
 
Defalarca iflas eden Vural Öger bile iflasının nedeninin Türkiye’nin politikalarına bağlıyor. Türkiye güç bir dönemeçten geçiyor.
 
Özellikle Rus turistlerin gelme şansına sahip olmamaları.
 
Charter uçaklarının Rusya tarafından iptal edilmesinin ardından Sultan Ahmet’teki patlamanın sonrasında Alman turist acentelerinin de İstanbul ve Ankara’ya gitmek isteyen Alman turistlere başka kent veya tatil bölgelerini önermeleri Türkiye’nin belini büküyor.
 
Bu gelişmelerden en fazla yararlanan ülke İspanya oldu. Büyük bir talep gelmesi karşısında İspanyollar otel fiyatlarını %18 arttırdılar.
 
Türkiye’de ise oteller en az %20’lik bir fiyat indirimine gitmişti. Bu karamsarlığı değiştirmek için hedef grupları arasında Çin, Hindistan gibi ülkeler ve Arap ülkeleri bulunuyor. Bir grupta dünyada dağınık ülkelerde yaşayan 6,8 milyon Türk kökenli göçmenin Türkiye’ye turist olarak yönlendirilmesine yöneliktir. Bu insanları tatillerini geçirmek için nasıl Türkiye’ye getiririz? Tatil alışkanlıklarının başka ülkelere kaymasını nasıl engelleyebiliriz? Bunu düşünmemiz lazım.
 
Dünyadaki Türk göçmenler tatil için ülkemize geldiği zaman en azından 3-4 hafta arasında kalıyorlar ve bir Alman veya Avrupalı turistin çokta üstünde para harcıyorlar. Her ne kadar Rus turistler kadar para harcama şansına sahip olmasalar bile ülke ekonomisine büyük katkıda bulunabilirler. Bunun için “Bu yıl tatilini Türkiye’de geçir. Harcamaların ile Türk ekonomisine katkıda bulun” sloganı ile ciddi bir pazarlamaya girebiliriz.
 
Antalya gibi bölgelerde otelciler özellikle iç turizme ağırlık veriyorlar.
 
Dünyadaki Türkler, özellikle Avrupa Birliği’nde yaşayan 5 milyon 400 bin Türk, bu konuda ciddi bir hedef grup olmalıdır.
 
Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın 5 yıldır yaptığı “Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki konumu” araştırmasında, 2011-2012’de gelenlerin sayısı yüksek, harcamalar da yüksek bir düzeydeydi. 2015’te belirli nedenlerden dolayı Avrupalı Türklerin Türkiye’ye geliş sayıları azalmış ve harcamaları da buna göre düşmüştü. Şimdi yeni bir pazarlama sistemiyle, Kültür ve Turizm bakanı bu gelecek insanlar “Nasıl katkıda bulunabilir?”, “Nasıl daha çekici hale getirebiliriz?”, bunları düşünmesi lazım.
 
Özellikle Avrupa’da yaşayan büyük bir kitle olan Türklerin tatillerini burada geçirmesi halinde kendilerine Türkiye’deki otel rezervasyonlarını yaptıktan sonra 200 Euroluk bir harcama kuponu verilmesi yararlı olur. Böylece insanların Türkiye’ye çekimi de sağlanmış olur.
 
Bu verilecek para Türkiye’de harcanacağı için ekonomimize de zararı olmaz hatta ayrı bir dinamizm getirir.
 
Türkiye bir çok konuda, ülkedeki iç dünyasına ve tüketicilere süspansiyonlar yapmaktadır. Böyle bir süspansiyonu da dünyadaki sayıları 6,8 milyonu bulan ve büyük bir çoğunluğu Avrupa’da yaşayan insanlarımıza yapılırsa, hem onları politik olarak motive etmiş oluruz hem de bu 200 Euroluk hediye çeki ile paraların Türkiye’de harcanmasını da sağlayabiliriz.
 
Bu konuda adım atmak Türkiye’ye yalnız olumlu etki yapar.
 

16-02-2016 06:43

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Hamburglu
17-02-2016 20:28
OLMAZ DIYE BIR SEY YOK
Sayin Faruk bey,1972 senesinden buyana Vural Ögerin Acenteligini yapmaktayim.V.Ögerin defalarca iflas ettigini hatirlamiyorum.Siz herhalde baskalari ile karistidiniz olabilir. Gelelim Avrupada yasayan Türklere 200 euro harcama kuponuna... böyle bir öneri olabilirmi?? Faruk bey,Türkiyenin Turizminde en önemlisi su an güvenilir bir ülke durumunda olmayisi Bizler 11 kisi olarak Mayis ve Eylül aylarinda Rezervasyonlarimizi yapmis durumdayiz. Duruma göre iptal etme olanagimizda var.AB Ülkeleri ve Almanyanin Türkiyeye Seyahat etme olasiligi yavas,yavas azaliyor.Üzücü fakat gercek.IYI SEZONLAR DILEKLERIMLE:
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar