21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - KANAT ATKAYA
1 Yorum | Yorumlar
ARADIĞINIZ TURİSTE ULAŞILAMIYOR

 

Tanıdığım iki genç insan özenerek açtıkları bir butik oteli ayakta tutmaya çalışıyor İstanbul'da.
 
Lokasyon harikulade-, son yılların parlayan yıldızı Karaköy'de otelleri. Gayet modem, zevkle döşenmiş, özellikle yabancı genç turistlerin rağbet ettiği otelde mesela yakın geçmişte Madonna'nın kızı Lourdes Leon kalmıştı. Salı sabahı kahve içmek için uğradığımda "Vaziyetler nasıl?" demem yetti...
 
Sultanahmet'teki alçakça saldırının ardından Alman turistlerin rezervasyonlarının bıçak gibi kesildiğinden girdi, gemi turlarının birer birer iptal olmasının yarattığı tahribattan çıktı. 20 odalık oteli ayakta tutmak için nasıl çabaladıklarını anlattı.
 
Kolaylık ve şans dileyebildim sadece...
 
TURİSTİK MİKR0K0ZM0S
 
Birkaç saat sonra Beyoğlu' nda turistlerin de uğrak yeri olan restoranda yıllardır tanıdığım garson dostumla muhabbet ederken "İşler nasıl?" diye sordum ve benzer bir "yangın yeri" manzarası aktarmasına şahitlik ettim: "Bizde müşteri az, gruplar filan yok...
 
Ara sıra şehir dışından gelen müşterilerimize tavsiye ettiğimiz bir otel var. 400 liradan aşağı oda vermezdi. Geçen hafta Fenerbahçe-Beşiktaş maçı için izmir'den gelen müşterilerimiz 100 liraya kaldı valla; herkes ağlıyor..."
 
Yansıttığım bu "turistik mikrokozmos" haberlerinin yaşanan dramın büyüklüğünü yansıtmaya yetmeyeceğinin ben de farkındayım. Başbakan Davutoğlu'nun bir süre önce açıkladığı 9 maddelik turizm destek planının (küçümsemek için söylemiyorum) palyatif, yani geçici, yani yangını söndürmeye yetmeyeceği ortada.
 
Türkiye'de ekonominin motor güçlerinden biri olan, ciddi boyutta istihdam sağlayan turizm sektörüne kredi, teşvik, borç erteleme, bürokratik kolaylıklar tarzı yardımlar elbette önemlidir, belli rahatlıklar da getirecektir. Ancak yaşanan kayıp hakikaten çok büyük... 
Düşüş sadece Rusya ile yaşanan krizden kaynaklanmıyor. 2015'te şubat ayında Antalya'ya (bütün milletlerden) 128 bin 810 turist gelmiş, bu yılki turist sayısı 78 bin 100.
 
Yalnız Antalya yaşamıyor bu sarsıntıyı, turizmde gün geçtikçe genişleyen ve korkunçluğu anlaşılan kriz her yerden, her noktadan darbe indiriyor. 
 
GİDEN GEMİLERİN ARDINDAN
 
"Paralı turist" taşıyan lüks yolcu gemileri İstanbul'u, Kuşadası"nı, Bodrum'u, özetle Türkiye'yi birer birer defterlerinden siliyor. MSC, Aida, Crystal, Costa, Oceanea, Thomson, Disney Cruise Line, Regent Seven Seas ve benzeri pek çok önemli "dev kruvaziyer operasyonu" Türkiye'den halat çözüyor, programlarından çıkarıyor, "Güvenli değil, gitmiyoruz" açıklamaları yapıyor. "Tur gemisi" deyip geçmeyin, 2015'te 1 milyon 800 bin turist taşıdı o gemiler, kimilerinin yolcuları iki günde 1 milyon lira bırakıp gitti Türkiye'ye...
 
Yine dün okuduğum bir haber: "Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcıoğlu, 2016 yılı için 'Turizmde 200 bin kişi işsiz kaldı, son 30 yılın en büyük krizini yaşayacağız' dedi..."
 
200 BİN İŞSİZ
 
Sezon başlamadan 200 bin kişinin işini kaybettiği bir sektörden bahsediyoruz, durumun ciddiyetini en çarpıcı şekilde ortaya koymaya yeter bu rakam herhalde! Sektörün uzmanları İsrail'le 5 yıl önce kesilen ilişkinin iyimser yaklaşımla yeni yeni filizlenmeye başladığını söylerken, Rusya ile işlerin düzelmesinin 10 yılı bulacağını, belki de geçeceğini söylüyor.
 
Peki çözüm?
 
Turizm "fıtratı" gereği dinamik bir sektör...
 
Çıkış yolu üretmek için gerçekçi ve akılcı planlar bulacaklarına inanmak isterim. Onlara değil ama turizmi "palyatif" desteklerle ayakta tutabileceğine inananlara haddim olmayarak bir tavsiyede bulunayım ben de bari.
 
"Türkiye güvenli, Türkiye güvenli" demekle ağız tatlanmıyor.
 
Türkiye'yi silahların ve bombaların hayatı yönlendirdiği bir ülke olmaktan, "değeri kendinden menkul yalnızlık şakşakçılığından" kurtarmak gerekiyor.
 
Bizim kendi kendimize "Çok güzeliz, çok güvenliyiz" reklamı yapmamızla olmuyor, olmayacak bu işler...
 
Bütün sektöre kolaylık dilerim, işleri çok zor... (Hürriyet)
 

03-03-2016 10:52
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
MevlütKarabulut
10-03-2016 09:55
Turizimdeki kriz
Türkiyeyi ve Türk halkını iyi tanıyan ve gerçekten seven turistlerin tatil tercihlerini ülkemizden yana kullanmaları ve hak ettikleri kaliteli hizmeti almaları turizimdeki krizin ateşini biraz olsa düşürecektir.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar