19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
YİNE ASPİRİN TEDAVİSİ

 

 
 
Evrensel turizmin kendine özgü bir turizm paradigması vardır ve bu paradigma bireyin özgürlüğü, barış ve huzur, istikrar(özellikle siyasi istikrar), hukukun üstünlüğü çerçevesinde insanların evrensel insan hakları sözleşmesinin 13 maddesine göre seyahat etme hakkını içerir. Bu paradigmayı turist ithal eden her ülkenin koruması ve sürdürmesi ülke turizmi için hem esas hem de şekil şartıdır.
 
Ülkemiz için lokomotif sektör olan ancak işletme konularında kendisine gerekli önem ve destek verilmeyen turizm sektörü bu yıl başlangıcında karanlık ve uzun bir tünele girmiş ve tünelin ucunda halen bir çıkış ışığı görülmemektedir.
 
Ülkemizde turizme hükümet ayrı, yatırımcı ayrı, yönetici ayrı, çalışan ayrı, turist ayrı, çevre ayrı pencereden bakar.
 
Turist hariç diğer unsurlar turizm paradigmasının bütününü gözetmeden fayda sağlamaya çalışır.
 
Paradigmadaki unsurlardan birinin eksik olması durumunda turistin seyahat etme kararını o ülke için değiştirebileceği bilindiği halde bu umursamazlık devam ettirilir.
 
Hâlbuki turizm paradigmasının bir bütün içinde sürdürülmesi tüm unsurların asli görevidir.
 
Turizm paradigması ülkemizde hep topal ördek misali yürür. Turizmdeki sorunlara köklü ve doğru teşhis konulmaz, tedavisi de buna göre yapılmaz.
 
Çözüm, günü kurtarmak için yapılır tıptaki aspirin tedavisi gibi. Bazen istikrarın bozulması (özellikle siyasi), bazen hukuksal problemler, bazen özgürlüklerin kısıtlanması ve son yıllarda da ülkenin barış ve huzur ortamının yani güvenlik durumunun bozulması paradigmanın bütününün sürdürmesini etkiler ama hepsinin çözümü bizde kolaydır hemen aspirin tedavisi yapılır. Bu yıl açıklanan turizmi kurtarma paketi gibi.
 
Bu sezon sorun tamamen ülke güvenliğini ilgilendiren sorundur. Turist ülke güvenliğinin güvenilir olmadığını düşünmektedir veya böyle algılamaktadır. Çözüm kararsız turiste ülkenin güvenilir olduğuna, kafasındaki güvensizlik algısının değişmesine ikna etmektir. Bu sorunun teşhisi siyasidir ve tedavisi de siyasi olmalıdır.
 
Çözümün yapılmaması durumunda turizm açısından pazarlama faaliyetleri daralacak, doluluklar azalacaktır. Kısacası ülkeye yeterli turist gelmeyecektir. Böylece işletmelerin ekonomik endeksi bozulacak bu durum diğer işletme parametreleri üzerinde de olumsuz yönde domino etkisi yaratacaktır. 
 
Bunların başında turistin satın alma şeklinin değişeceği gelecektir. 
 
Bu sene müşterinin büyük bir bölümü early booking yapmayacak, son ana kadar satış fiyatının daha da düşmesini bekleyecek ve satın alma şekli ağırlıklı olarak last minute booking’e dönüşecektir. İşletmeler satışlarının artması için taksit sayısı ve promosyonlarını artırmak zorunda kalacaklardır. 
 
Pazarlama parametresinde oteller bu yıl önemli Pazar kayıpları yaşayacaktır. Batılı turistlerden gelebileceklerin yanında İran, Arap ve yerli turistlerin artırılması çalışmalarına ağırlık verilecektir. Expo 2016 can suyu olabilir.
 
Otellerin satış fiyatı parametresinde standart ortalama bir satış(piyasa) fiyatı olamayacak, her işletme kendini kurtaracak değişken fiyat makası içinde müşteriye fiyat verecektir. 
 
İşletmeler geleceklerini net bir şekilde göremeyecekleri için verimli ve karlı bir gelecek planı(bütçe) hazırlayamayacak, satış cirosunu ve brüt işletme karını tahmin edemeyecek, hazırlanan tahmini bütçeler devamlı olarak revizyona uğrayacaktır.  
 
İnsan kaynakları açısından planlı ve verimli bir düzenleme yapılamayacak, işe giren çıkan devir oranı yüksek olacak, ücretlerde oynamalar yapılacak, çalışanların büyük bir bölümü bu sene mağdur edilecektir.  
 
İşletmelerin büyük bölümü müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti ve kalite kavramlarına diğer senelerdeki kadar önem göstermeyecektir.  
 
Doluluklar arz ve talep dengesinin azalmasıyla düşecek işletme doluluk ön görüsü yapamayacak, doluluklara bağlı olarak çalışan sayısı ve satın almalarda azalmalar yaşanacak bu durumda işletmenin çevre ve sosyal sorumlulukları tam olarak yerine getirilemeyecektir.  
 
Gerek büyük yatırımlar gerekse yenileme hatta bakım ve onarımlar bile yapılamayacak, eldeki nakdin rezervde tutulması düşünülecektir.
 
Rekabet ve marka yaratma konuları askıya alınacak sadece günü kurtaran strateji ve önlemlerle hizmet sürdürülecektir.                  
 
Yatırımcının, yöneticinin ve çalışanların moral ve motivasyonlarının düşeceği ve bunun müşteriye olumsuz yansımaları görülecektir.
 
Sorunların çözümünde temel faktör olan bilgi sürekli bulanık olacağından çözümlerin net yapılamayacağı ve sorunların birikeceği tahmin edilmektedir.
 
Görüldüğü üzere açıklanan turizmi kurtarma paketi sayılan işletme parametrelerin özellikle dolulukların normale döndürülmesinde fazla etkili olamayacaktır.
 
İşletme yöneticilerinin planlarını bu faraziyeleri göz önüne alarak yapmaları işletmelerine fayda sağlayabilir.
 
Ancak her durum ve şartta işletmeye gelen müşteriye ülkemiz turizminin ürün, hizmet ve kalite standartları içinde hizmet verilmesine dikkat edilmesi gelecek yılların kaybedilmemesi, kazanımı için önemli bir faktör olacağı unutulmamalıdır. 
 

03-03-2016 04:26
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ
24-08-2016 12:36 | 4 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar