19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
KALİTEYİ SUNUMLA ANLATMAK

 

 
 
Turizm kalite kongrelerinde veya turizm kalite sempozyumlarında konu olarak otellerde kalite yönetimi işleneceği zaman katılımcıları bilgilendirmek için bölgedeki beş yıldızlı otellerden kalite yönetimi uygulayan iki veya üç otelin genel müdürü sunum için davet edilir. Bu genel müdürlerin çoğu sunumlarını genelde beyaz perde üzerinde renkli resimler, grafikler ve çizimlerle slayt gösterisini bir şov sunarcasına yapar. Yani genel müdür anlatır katılımcılar da nefesini tutarak dinler. Anlatılanların büyük bir bölümü kalite konusunun dışındaki konulardır. Örneğin otelin Pazar genişliği, dolulukları, karlılığı ve işe alma konuları anlatımlarda öne çıkarılır. Sunum sonunda katılımcılardan soru soranlar da anlatılan konular üzerinden ve en çok da çalışanların işe alınışı, maaş ve sosyal durumları ile ilgili soru sorarlar.                                                                                                  
 
Bu kongreler ve sempozyumlar aslında kalite olgusunun bölge çalışanına yayılması, bu kavramın içselleştirilmesi, sahiplenilmesi ve kavramın bilmeyenlere yayılması amacıyla yapılmaktadır. Ancak burada sürekli gözden kaçırılan konu ise aktarımların ve bilgilendirmenin yetersizliği ve etkisizliğidir. Çünkü buralarda konunun odak noktası kalitedir. Kalite olgusu o otelde nasıl başlamış, nasıl gelişmiş, sonuçları işletme parametrelerine nasıl yansımışı belirten bir yol haritası üzerinden kalite olgusu anlatılmamaktadır. Kalite konusunda işletmenin aldığı kalite güvence belgelerinin resimleri gösterilir. Hâlbuki kalite olgusunu işletmeler tam olarak gerçekleştirdikleri zaman işletmede çalışanlar üzerinde sihirli bir zihinsel değişim meydana gelmektedir. Bu değişim ile işletmenin parası ve mülkü artık garanti altına alınmış demektir. Bu önemli değişim nedense ön plana çıkarılmaz ve kalite olgusu dışındaki bilinen standart anlatım şekli devam ettirilir.                                                                          
 
Kalite olgusu işletme için bir fayda olgusudur. Bu fayda olgusunu işletme iki yönde gerçekleştirir. Birincisi uygulayacağı kalite güvence sisteminin standartlarının yazılı hale getirilmesi, ikincisi de yazılı hale getirilen sistemin çalışanlara öğretilmesi ve özümsetilmesidir. Kalite kavramı bütünü kavrayan bir olgudur. Kalite kavramı işletmede kabul edildiği zaman tüm çalışanlar da kalitenin sağlanmasından ve sürdürülmesinden sorumlu olurlar. Bu durumdan kaçış, görmezden gelme, kaytarma olamaz. İşletme Yönetimi de bu durumu sağlamak için kalite eğitim politikaları geliştirir.                                                                                        
 
Kalite güvence sistemini yazılı kuran işletmenin kurulan sistemden fayda elde etmesinin en pratik yolu Toplam Kalite Yönetim sistemine hızla geçmesidir. Toplam kalite yönetimi kalite teorisinin pratiğini gerçekleştiren sistemdir. Çünkü yukarıda belirtildiği gibi kalitenin sürdürülmesinden sadece işletme yöneticileri, kalite departmanı değil tüm çalışanlar sorumludur. İşletmede kalite yönetimi tüm çalışanlarca sürdürülmezse yeterli fayda elde edilmeyecektir. Toplam kalite yönetimi bu sürdürmeyi sağlayan önemli bir faaliyettir. Bu sistemin tüm çalışanlarca benimsendiği, özümsendiği ve çok iyi çalıştığının da en önemli göstergesi işletmede kurulan kalite çemberleridir. Kalite çemberleri takım çalışmasının nüveleridir. Küçük, büyük problem veya iyileştirme konusu olursa olsun fark etmez. Bu unsurlar yüklendikleri bir sorunu çözmek veya bir durumu iyileştirmek için konuyu oya(kanaviçe) işler gibi hareket ederler. Sorunun kök nedenine kadar inilir.
 
Sorunun kaynağı olan bütün olumsuzluklar tespit edilir ve bu olumsuzlukların nasıl giderileceği araştırılır(beyin fırtınası). Bu çalışmalar bir yüksek lisans hatta doktora tezi örneği gibi yapılır. Kalite çemberleri bu çalışmalarını zaman zaman işletme içinde tüm çalışanlara göstermek ve teşvik etmek için sunum yaparlar. Bu sunumlarda sunum yapan çemberin grup üyelerinin tahsilleri düşük olsa bile onların bir üniversite, yüksek lisans hatta doktora öğrencisine benzer görüntüleri ortaya çıkar. Sunum işletme içinde yapılıyorsa üyelerin tahsil durumunu bilenler şaşırır, sunum dışarıda yapılıyorsa katılımcılar üyelerin çoğunun üniversite mezunu veya en az lise mezunu olduğunu zanneder. Bu durum katılımcıları kalite kavramının kabulü yönünde pozitif etkiler. Bu durum aynı zamanda kalite kavramının çalışanlar üzerindeki sihirli değişiminin de pozitif göstergesidir.                                                                                                                    
 
Bu nedenle kalite kongre veya sempozyumlarında bir genel müdürün işletmesindeki kalite uygulamalarını slaytlar üzerinden anlatım etkisinden daha fazla bir etkiyi sahneye çıkarak teatral(görsel) tarzda sunum yapacak bir kalite çember grubu sağlayacaktır. Kalite kavramını ve işletmede işleyişini bilmeyen katılımcılar bu kavramı teatral tarzda sunum yapan kalite çemberinden daha kolay anlayacaklar ve sunum teatral(görsel) tarzda yapıldığı için kimse uyumayacak ve herkes sunumu seyredecektir.                            
 
Umarım gelecekte planlanacak otellerde kalite yaklaşımı konusunu içeren sempozyumlarda sempozyumu planlayacaklar bu makaleyi dikkate alırlar.    
 

10-04-2016 01:11
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ
24-08-2016 12:36 | 4 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar