19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
BİLGİYİ KULLANMAYAN TOPLUMLAR VE İŞLETMELER YOK OLUR

 

 
Bu başlık genel bir gerçeğin yansıması olup tarih tekerrürden ibarettir sözünün benzeridir. Zaman faktörü daima ileriye akan bir olgudur. Zaman içinde meydana gelen önemli olaylar müspet veya menfi sonuçlarına göre değerlendirilir. Sonuçlar gelecekte insanların ve toplumların benzer olaylardan ders çıkarmaları için önemli bilgi kaynaklarıdır. Sonuçlardan ders çıkarmayanlar için tekerrür sözcüğü kullanılır.                                                                                                     
 
Yok, olan toplumlara bakıldığında toplumu yönetenlerin geçmişten ders almadıkları ve elde mevcut bilgiyi olumlu yönde kullanmadığı görülür. İşletmelerde toplumlar gibi aynı yönde evrilir. İşletmelerde de yöneticiyi etkileyen birçok etki faktörleri vardır. Bunların başında ve en önemlisi toplum yöneticilerinde olduğu gibi yöneticinin veya yöneticilerin şahsi egoları gelir.
 
Şahsi egolar çatışmanın ve problemlerin kaynağıdır. 
 
Egonun yaşayabilmesi için her zaman problemlere ihtiyaç vardır. 
 
Egosu yüksek yöneticiler sorun çıkarmak, onu büyütmek ve böylece kendini büyük ve önemli hissetmek ister. 
 
Egonun panzehri mutluluktur. 
 
İş yaşamında mutluluğu yakalamak problem veya problemleri çözmekle elde edilir. 
 
Problem çözmenin ana kaynağı da bilgidir.                                                                                                                                      
 
Bilgi, bir toplumun ve işletmenin gelişmesinde çok önemli rol oynayan ve işletmeye güç kazandıran önemli bir faktördür. 
Konaklama işletmelerinin ana kaynakları insan, bilgi ve paradır.
 
Bu üç önemli kaynağın kullanılmasında sıralama daima yanlış yapılır. Para, sermaye bu kaynakların en önemlisi ve en etkilisi olarak görülür. 
 
Hâlbuki bilgili ve eğitimli işletme çalışanı entelektüel(beşeri) sermayedir ve parayı yönetecek olanlar da bunlardır. İşletmelerde bilginin bir üretim, strateji yaratma, yol gösterme ve işletmeleri ayakta tutan bir güç faktörü olduğu yöneticilerce fazla dikkate alınmaz. Devreye öncelikle insanın yaradılışı (egosu), ekonomik ve sosyal şartlar, işletmenin ticaret kuralları girer. Aslında bilgi bunlar için doğru politikalar üretilmesinde de önemli rol oynar. 
 
Ama uygulamalar genelde bilginin gösterdiği gerçekler yönünde yapılmaz. Örnek olarak bilginin ortaya çıkardığı bir gerçek olan, çalışanın önünün tıkanması değil açılması şeklinde olmasına rağmen bu politika işletmelerde tam olarak işlemez. 
Bu politika aslında bir kalite politikasıdır. 
 
Kalite sözcüğü işletme yöneticilerin dilinden düşmez ama bilgi elde etmenin ve kullanmanın bir yolunun da işletme içinden olacağı bilinmesine rağmen tüm çalışanlardan bilgi üretimi konusunda faydalanacak, önünü açacak bir sistem kurulmaz. 
 
Hâlbuki bu politika denenmiş ve işletmeler için faydaları görülmüştür ve kalite literatürüne geçmiştir. Buna rağmen tam ve verimli çalışmaz veya çalıştırılmaz. 
 
Tarihte olduğu gibi işletmelerde de bunun gibi birçok olumsuz örnekler sıralanabilir.                                                                                               
İşletmelerin vizyon ve misyon stratejileri hep gelişme, fark yaratma, rakiplerinin önünde ileride olma, rekabet avantajı elde etme, çağa uygun değişimi gerçekleştirme ve kazanma yönünde belirlenir. 
 
Hiçbir işletme politikasını geriye doğru gitme, kazanmama yönünde yapamaz. Bütün bunların gerçekleştirilmesinin bilgi ve entelektüel sermaye sayesinde yapılacağı bilinmesine rağmen uygulamada bu gerçekler göz ardı edilir. Uygulamalarda genellikle yöneticilerin hırsları, egoları ve yanlış uygulamaları ön plana çıkar. 
 
Bizim toplum olarak doğru bilgi ile elde edilen doğruları anlatan ve gösteren eleştiriye de tahammülümüz olmadığı için bilgi hep ikinci planda kalır. İşletmelerin zarar etmeleri yok olmalarının kök nedeninde bilgilerin gösterdiği doğru yol haritasına rağmen yöneticilerin kendi yanlış kararlarında ısrar ettikleri gözükür. 
 
Hâlbuki yok olmamanın ileriye gitmenin formülü çok açıktır. Bu formül kısaca bilgiyi birinci planda, verimli ve faydalı kullanmaktır.                                                                                                                                                
Bir işletme bilgiye dayalı güç sağlamak için sadece bilgiye sahip olmak ve onu atıl durumda bırakmakla değil onu verimli ve faydalı kullanmakla güç elde eder. 
 
Artık toplumlarda ve işletmelerdeki değişim hızı çok yüksektir ve bu hız gün geçtikçe artmaktadır. 
 
Bu hıza ayak uyduramayan işletmelerin çalışanları yetkisiz kaldıkları ve işletmenin dayandığı eski dayanaklar (klasik yöntemler) yıkılmadığı sürece çöküşün de hızlanacağı bir gerçektir.  
 
Bu nedenle işletmeler yok olmamak için etkin bir bilgi yönetimi sürecine sahip olmak ve bu süreci devam ettirmek zorundadırlar. Bu sürece sahip olan işletmeler çok önemli bir desteğe (güce) sahip olacaklar, yok olmayacak ve yaşamını rahatlıkla sürdüreceklerdir.
 

03-05-2016 21:00
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ
24-08-2016 12:36 | 4 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar