18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
1 Yorum | Yorumlar
VERİMLİLİK ÜZERİNDEN İŞLETME YÖNETİMİ

 

 
 
Verimlilik işletmeler için çok önemli bir kavramdır. Konaklama işletmelerinde bu kavram iyi anlaşılmaz ve uygulanmazsa işletmenin tüm çalışanları çalışma zamanlarını tabir uygunsa bir maraba gibi boşa harcamış olur. Türk turizm yatırımcısı da küresel turizm faaliyetleri içinde verim konusunda maalesef maraba durumundadır. Çünkü turizmin tüm temel olgularına fazlasıyla sahip bir ülkenin turizmden elde ettiği her türlü fayda maalesef yeterli ve tatminkâr değildir. Bunların en somut örneği de turist sayısını artırma çalışmaları için sarf edilen çabadır. Türk turizmi turist sayısını artırmaktan ziyade turist başına düşük olan geliri artırma stratejilerini bulması ve uygulaması verim açısından daha faydalı olacaktır. 
 
Konaklama işletmeleri için basit tanımıyla verim; ortaya çıkarılan ve müşterinin hizmetine sunulan ürün veya hizmetin satış değer toplamının bu ürün veya hizmetin elde edilmesi için harcanan kaynakların toplam değeri arasındaki ilişkidir. Basit formülle verim; çıktının girdiye oranıdır.
 
Bu basit tanım ile konaklama işletmelerinin verim üzerinden yönetimini özet olarak inceleyelim.
 
Konaklama işletmeleri emek yoğun işletmelerdir. Dolayısıyla bu parametrelerin başında emek(insan gücü) gelir. Bu güç işletme için çok önemlidir. Bu gücün, mevcudu eleştiren, işletmeye yeni arayışlar ve yenilikler sağlayan, biatçı değil hayal gücü yüksek, yaratıcı bir güç olması verim elde etmek için çok önemlidir.
 
İşletmenin diğer verim parametreleri ürün için gerekli hammadde veya yarı mamul madde, zaman, enerji, bilgi, para, hayal gücü, eğitim, sistem, rakip, rekabet gibi somut ve soyut değeri olan parametrelerdir. Verim ile ilgili bilmemiz gereken diğer önemli bir hususta verim formülünde belirtilen çıktı değerinin, girdi değeri oranına göre işletmeye sağladığı faydanın etkinliğidir. Bu etkinliği ölçü olarak düşük, makul veya yüksek olarak adlandıralım.  
 
Konaklama işletmelerinde işletme parametrelerinin dönem bazında tahmini sonuçları işletmenin hedefi olarak kabul edilir ve verimlilik bu dönemlerde gerçekleşen değerler üzerinden ölçülür. Bu ölçüm an bazında da yapılabilir ve işletme yönetimi çıkan sonuçlara göre hızla yeni yöntemler geliştirebilir.  Konunun daha iyi anlaşılması açısından bir işletme parametresi üzerinden verim konusunu inceleyelim ve örnek olarak da önemli bir işletme parametresi olan doluluk parametresinden başlayalım.
 
Doluluk parametresinin işletme bütçesinde her ay için ayrı ayrı belirlenmesinin arkasında yoğun bir verimlilik parametrelerinin bileşkesini elde etme çalışması vardır. Yönetim, pazarlama, satış, ön büro ve halkla ilişkiler kadrosu dolulukları dönem bazında belirlemek ve çıktı da etkinlik sağlamak için tek tek inceleyip değerlendirerek ve uzun bir zamanı kullanarak yoğun bir çalışma yapar.
 
Bu kadrolar emek harcar, zaman harcar, bilgi toplar, derler ve kullanmaya hazır hale getirir, eski ve devamlı müşterileriyle iletişim kurar, piyasayı, rakipleri ve pazarları analiz eder. Bu çalışma bir değerler toplamını içerir. Ve bu çalışma net bir sonuç işlemi olmadığı için tüm katılımcılar öngörü gücünü kullanarak doğru tahminlere ulaşmak için çaba sarf eder, ortaya değerlendirilen stratejilere göre tahmini doluluk rakamları çıkar. Ortalama bir rakam katılımcılarca tartışılarak ortak karar olarak kabul edilir ve bütçeye tahmini olarak konulur.
 
Bu rakam girdi parametrelerinin bileşkesinin rakamsal değeridir. Periyot içinde gerçekleşen rakam tahmini rakama eşit ise makul, tahmini rakamdan fazla ise yüksek derecede doluluk elde edilmiş olur ve verim formülüne göre çıktıda pozitif bir sonuç elde edilmiş olur.
 
Bu ölçütlerde çıktı değeri girdi değerinden yüksek olacağı için doluluk parametresinde işletmenin yönetim ölçütü verimlidir. Bu sonuç düşük seviyede gerçekleşmişse işletme yönetimi verimsizdir. Ve görülecektir ki doluluktaki verimsizlik sadece doluluk parametresi ile sınırlı kalmamaktadır. Doluluktaki verimsizlik birçok işletme parametresini de olumsuz etkilemektedir. Örneğin çalışan sayısı, satın alınacak malzeme ve satış cirosu doluluktan direk, oda satış fiyatı, diğer giderler, çalışan ücreti ve kar payı dağıtımı parametreleri de dolaylı etkilenecektir.
 
İşletme parametrelerinin tümü aynı metotla tek tek incelenerek işletmenin verimlilik ve karlılık sonuçları somut olarak elde edilir ve bu sonuçlara göre işletme yönetiminin verimi hemen ölçülebilir. Görüldüğü gibi işletme yönetiminin verim ölçümü matematik açısından kolay, zaman açısından da hızlıdır. Gerekirse anlık verim dahi ölçülebilir. 
 
Konaklama işletmelerinde yönetici ve çalışan olmak sorumluluğu yüksek zor bir görevdir.
 
Tüm yöneticiler ve çalışanlar işletme açısından faydalı sonuçlar elde etmek için birçok işletme ve verim parametrelerinin derin analizlerini yapmak ve gerçeğe yakın öngörüler ortaya çıkarmak zorundadırlar.
 
Unutmamalıyız ki bir işletmede verim artışı iyi yönetimle eş orantılıdır.
 
Bunun için yönetim kadrosu işletmelerinde verim artışı sağlamak için bireysel öneri sistemi, takım öneri sistemi, çember sistemi ile maliyet, kar hesaplama sistemi kurmalı, bu sistemleri tüm çalışanlarına özümsetmeli ve çalıştırmalıdır.                                                       
 

31-05-2016 01:34
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ
24-08-2016 12:36 | 4 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
HASANTAŞ
31-07-2016 10:19
IYI GUNLER
ıyı gunler zeynel bey yorumlarınızı buyuk bır zevkle okuyorum ben hasan tas. yaklasık 15 yıldır turızm sektorunde onburo departmanında calısıyor bulunmaktayım. verımlık, sureklı ıyılestırme,kalıte yonetımı konularında o kadar cok haklısınız ki ben calıstıgım ısletmeden ornek vermek ıstıyorum mesela kıdem tazmınatlarını vermemek ıcın calısanlarının haklarını vermemek ıcın turlu oyunlar sergıleyerek ve calısanın moral ve motıvasyonunu dusurup ondan verım alamayarak kotu yorumlara ve cıddı bır rezervasyon ıptalıne sebeb olmanın ısletmeye yapmıs oldugu zarar 5 katıdır desem ınanırmıısnız? calısanların %80 i gecmıs haklarını alıp cıkmak ıstıyor .ben olsam verırım haklarını gonderirdim sezon basından zaten zorla otelde tutarak verımlı calısmamalarına davetıye cıkaracagım .. belek tekı otellerın bu konuda ufak hesaplar yapmadıgını bılıyorum ..calısan ve ısletmeden ayrılmak ısteyen arkadaslarım tazmınatları hemen verılıyor.cunku mısafırının alacagı hızmete cok onem verılıyor . ama gelın gorun kı kemer bolgesı bu konuda sınıfta kalıyor dersem yerıdır..
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar