21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
2500 YIL ÖNCESİ ANADOLU'DA BİR SAĞLIK İŞLETMESİ: ASKLEPİON

 

 
Berlin’de bu yıl 49.’su düzenlenen Uluslararası Turizm Borsası’na (ITB-Internationale Tourismusbörse) uçakla giderken yolculuk esnasında yanımda oturan bir online seyahat satış sitesi sahibi ile sohbet ettik ve konu bir şekilde sağlık ve sağlık turizmine geldi.
 
Kendisi, eşi ile birlikte Ege bölgesinde bir sağlık turizm işletmesine gittiğini, fakat iki gün sonra yapacak bir şeyler sunulmadığı için çok sıkıldıklarını ve planladıklarından erken döndüklerini paylaştı. Bu bağlamda, Türkiye’de sunduğumuz sağlık turizmindeki ürün ve hizmetlerde biraz yelpazenin dar tutulduğu kanaatindeyim. Özellikle sağlık işletmelerinin, boş zaman faaliyetleri açısından bir deniz-kum-güneş turizm işletmesine nazaran daha az üretken olunduğunu düşünüyorum. Şimdi konuyu biraz açmak istiyorum. 
Sağlık turizmi dediğimizde sağlığı tekrar kazanma boyutunda medikal ya da kür; sağlığı koruma, sağlığı geliştirme ve arttırma boyutlarında ise termal, SPA ve wellness anlaşılmaktadır. Şimdi Anadolu coğrafyasında bu bağlamda nereden nereye gelindiğine kısa bir göz atalım. 
 
İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Asklepion sağlık ve tedavi merkezi MÖ 4. yüzyılda yapılmış ve MS 5. yüzyıla kadar faaliyette bulunmuştur. Asklepion adı, mitolojideki sağlık ve hekimlik tanrısı Asklepious’tan gelmektedir. Asklepion bir sağlık merkezi olmanın yanında, o dönemde dünyanın en ünlü hekimlerinin de yetiştirildiği bir eğitim kurumu görevi görmekteydi. Şifalı sular Asklepion’da tedavi amaçlı kullanılmıştı. Bu durumda, termal ya da yeni adları ile SPA ve wellness’in, Anadolu coğrafyasında en az 2500 yıllık bir işletmecilik geçmişine sahip olduğu söylenebilir.
 
Şimdi Asklepion’daki tedavi uygulamalarına bakalım:
 
Yukarıda da bahsedildiği gibi, ünlü hekimlerin burada hem çalışıyor hem de yetişiyor olmasından dolayı, günümüzde de uygulanan ve/veya yeniden keşfedilen bir çok tedavi şekli; müzik, çamur banyoları, su ve SPA terapileri, meditasyon, telkin, doğal bitkisel karışımlar, masaj, aromaterapi, özel diyetler vb. hem burada uygulanmış hem de buradan dünyanın farklı yerlerine yayılmıştır. Bu bağlamda Galen (MÖ 129-216) önemli bir isim olarak öne çıkmaktadır. Asklepion’da hekimlerin kontrolünde hastalar çamur banyoları yapar, bitkisel ilaçlar kullanır, müzik ve sporla uğraşırlardı. Uygulanan terapilere bakıldığında ise bunları üç başlık altında toplamak mümkündür: Diyet, banyolar (sıcak ve soğuk) ve spor.
 
Diğer taraftan düzenlenen törenler ve temsiller de tedavinin bir parçasını oluşturmaktaydı. Bunların yapılabilmesi için sağlık merkezi bünyesinde 3500 kişilik “küçük” bir tiyatronun yanı sıra yerleşkenin içerisinde de kütüphane binası bulunmaktaydı. Tüm bu sayılanlar, günümüzden 2500 yıl önce bu coğrafyadaki sağlık anlayışının özgün değerlerini oluşturmaktaydı. Bu değerler, o dönemde yapılmış ve günümüzdeki sağlık uygulamalarını dahi etkilemiştir. 
 
Günümüze gelindiğinde ise termal, SPA ve wellness işletmelerinin çoğunun bütüncül bir konsepti uygulamakta henüz yeteri kadar başarılı oldukları söylenemez. Çünkü bir hafta için bir sağlık turizmi işletmesine gelen bir kişi ya da grup, günün 24 saatini nasıl geçireceğini merak etmektedir.
 
Bu bağlamda turistler, günlük sekiz saat uyku ve üç saatlik yemek (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği) olmak üzere toplamda 11 saatlik zamanın arta kalan 13 saatini dolu dolu ve deneyim yaşayarak geçirmek istemektedir. Özellikle tedavilerden arta kalan sürenin boş zaman faaliyetleri olarak, açık mekan ya da kapalı mekan olsun, düşünülmesi ve planlaması gerektiği kanaatindeyim. Çözüm yolları için Asklepion’un sağlık konsepti ve Galen’in çalışmalarının biraz yakından incelenmesini öneriyorum. 
 

06-06-2016 12:11
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar