22.04.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
GAZİANTEP ÖRNEĞİNDEN SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMDE ESNAFIN ROLÜ

 

Bu yazının çıkış noktasını 22-24 Nisan 2016 tarihleri arasında, aynı zamanda yüksek lisans öğrencilerim olan meslektaşlarımla, Gaziantep’e yaptığımız kısa bir gezi oluşturmaktadır.
 
Gaziantep dönüşümüzde geziye katılan meslektaşlarımla, izlenimleri hakkında yaptığım görüşmede özellikle  “esnaf” unsurunun belirgin şekilde öne çıktığını tespit ettim. Peki, esnaf kimdir? TDK sözlüğüne göre esnaf „küçük sermaye ve zanaat sahibi“ kişidir. TDK’nın açıklaması bu şekilde olmakla birlikte, bir başkadır Gaziantep esnafı… Ünü Türkiye sınırlarını aşıp yurtdışında da bilinen birçok gastronomi markasını içinde barındırmaktadır, Gaziantep.
 
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu mutfağıyla ünlü Gaziantep’i, “yaratıcılığı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel su¨rdu¨ru¨lebilir kalkınmanın stratejik bir faktörü olarak belirlemiş şehirler içinde ve arasında uluslararası işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen ve böylelikle UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına” da^hil etti. Gaziantep, Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan ilk Türk şehri olarak “Gastronomi” alanında dünyadaki 17 şehir arasına girme başarısı da elde etti. İşte bu bağlamda geziye katılan meslektaşlarımın düşünceleri ve deneyimlerinden yola çıkarak hazırladığım bu yazı Gaziantep’in böyle bir başarıya imza atmasının arkasındaki nüansları, biraz da olsa aydınlatmaya yardımcı olacaktır, diye düşünüyorum.  
 
Geziye katılan meslektaşlarımın Gaziantep esnafı hakkında bazı görüşlerini özet olarak paylaşmak istiyorum. 
 
“Gaziantep’e gitmeden önce önyargılarımız vardı. Gittiğimizde ise insanların çok içten oldukları gördüm.
 
Bir dükkana girdiğinizde sizinle çok ilgileniyorlar ve almadığınız taktirde herhangi bir olumsuz bir tavırla karşılaşmıyorsunuz.
 
İkramlar çok farklı birer deneyim sunuyor. Lokantalar, çerezciler ya da baharatçılardaki sunumlar sıradan bir sunum ve ikram değildi.
 
Şimdiye kadar yediğimiz baklavaların, baklava olmadığını anladım. İnsanlar, tabakta yemek bıraktığınızda saygısızlık olarak algılıyorlar. Gitmek isteseniz bile kendinizi kötü hissetmemek için, dönüp o ikramı alıyorsunuz.” 
 
“Yemek içmek ve görmek yerine, o havayı solumak için de olsa tekrar giderdim Gaziantep’e. Şu anda Gaziantep adını duyduğumda
yüzümde bir tebessüm oluşuyor. Gaziantep’e karşı içimde olumlu bir duygu oluştu. Örneğin Bakırcılar Çarşısı, baktığınızda rekabet olması gereken bir yer.
 
Çünkü herkes aynı şeyi satıyor. Ama oraya girdiğinizde herkes iç içe. Onda yoksa başka birine yönlendiriyor. ‘Oradan al, oraya bak’ diyor. ‘Yardımcı olalım’ diyor.
 
Böyle olduğunda esnaf neredeyse ortak kazanç sağlamış oluyor. Gelen turistin oradan memnun olarak ayrılması için ellerinden geleni yapıyorlar. Sanki sözleşmişler ya da bu konuda bir eğitim almışlar gibi. Çünkü birinde ya da ikisinde değil, hepsinde genel olarak bu durumu görebiliyorsunuz.
 
Sizi mutlu etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Gaziantep’in sürdürülebilir turizm potansiyeli çok yüksek. Sürdürülebilir turizmde yerel halkın sürece dahil edilmesi ve bunların turizmi sahiplenmesi bağlamında önemli bir unsur. Gaziantep, sürdürülebilir bir destinasyon.
 
Bir de sürdürülebilir turizm bağlamında esnaf eğitimlerle bilinçlendirilirse, Gaziantep’in turizmde ne boyuta gelebileceğini düşünemiyorum bile.”
 
Bu bağlamda, 19 Haziran 2016 tarihli haberlerden öğrendiğimize göre, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yabancı turistleri kendi dükkanlarına çağıran iki iş yeri sahibi arasında çıkan ve sonra genişleyen kavga sonucunda 16 yaralı ve 28 gözaltının olduğu ve bunun yerli ve yabancı turistlerin gözleri önünde gerçekleşmesi, aslında esnaflığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. 
 

20-06-2016 03:32
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar