27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - NOYAN DOĞAN
4 Yorum | Yorumlar
ERKEN REZERVASYON YAPARKEN

 

Erken rezervasyon yaptırdıysanız, bu yazıyı okumadan seyahate çıkmayın 
 
Önce bir tespitte bulanayım, sonra konunun detayına gireceğim. 
 
Hürriyet ekonomiden Burak Coşan, sorunu geçen hafta gündeme getirdi ama bir de ben anlatayım. 
 
Bu sene turizmciler, 'turist yok, öldük, bittik edebiyatı yapıyorlar ya-, yerli turist için uygulanan fiyata bakıyorsunuz, dudak uçuklatıyor. 
 
Bizzat baktım. 
 
Eşim, çocuklarla kısa bir tatil için; Bodrum'da, kalınabilir bir otelde, 4 kişilik ailenin beş günlük tatil fiyatı, 9 bin 500 liradan başlıyor. Uçak bileti falan da dahil değil. 
 
Kusura bakmayın buna, fırsatçılık deniyor. 
 
Kimse bana, erken rezervasyon yaptırsan öyle olmazdı' demesin. 
 
Yabancı turist yoksa ki, yok, oteller boşsa ki, boş, rezervasyonun erkeni, geçi olmaz. Burak Coşanın, haberinden okudum, neymiş, 3 bin liradan biranda 2 bin liraya inilirse gelecek yıl fiyatları eski seviyeye çekemezlermiş. 
 
Bundan 20 gün önce, bir otel yöneticisi, trafik sigortalarındaki fiyat artışıyla ilgili bana yolladığı mailinde, 
özetle şunları yazıyordu: 
"Otelimize ait 23 tane araç var ve bu sıkıntılı dönemimizde sigorta primlerindeki fahiş artış, bizi zor durumda bıraktı. Fiyatların düşmesi için düzenleme de yapıldı ama yine de düşmüyor, sigortacılar fırsatçılık yapıyor. " Bu mantıkla bakarsak; sigortacılar da, fiyatları düşürürlerse, gelecek sene poliçe yenilemesinde, primleri eski seviyeye çekemezler. 
 
Aman dikkat
 
Neyse, gelelim ası! konuya, Geçen senelerde, turizm şirketi iflaslarını, binlerce kişinin tatilinin zehir olduğunu hatırlatarak, bu sezon, paket tur satın alarak, seyahate çıkacakları uyarıyorum, 'aman dikkat'. 
 
Neden mi? 
 
Anlatayım, 9 yıl önce çıkarılan yasa ile seyahat acentelerine, yurtiçinde sattıkları tüm paket turlar için sigorta zorunluluğu getirildi, Tur şirketinin, taahhüt ettiği hizmetleri yerine getirememesinden şirketin iflasına kadar tüm riskler sigorta kapsamına alındı. 
 
Biraz daha açayım. 
 
Sigorta; tur şirketinin iflasından tutun da beş yıldızlı otel deyip, üç yıldızlıda konaklatmaya, uçak deyip, otobüsle seyahat ettirmeye kadar tüketiciyi mağdur edecek tüm olumsuzlukları kapsıyor.
Bunlardan biri gerçekleşirse ki, geçmişte çok gerçekleşti, tüketici zararını sigortadan alıyor. Seyahat acentesi, paket tur sattığı anda müşterisine sigorta poliçesini de vermek zorunda. Vermezse, sigorta yaptırmayan şirketin faaliyet ruhsatı iptal edilir. 
 
Ya şirket batarsa
 
seyahat acentesinin dışında zorunlu olan bu sigortayı, yaptıran yok. 
 
Neden? 
 
Paket turun maliyetini artırıyormuş da ondan. 
 
Hal böyle olunca da yüz binlerce tüketici, risklere açık bir şekilde sigortasız tatil yapıyor. Tüketicinin bundan haberi var rnı? 
 
Yok. 
Çünkü bilgilendiren yok. 
 
Olmadığında da tüketici, paket tur satın alırken, 'ver kardeşim şu sigortamı' demiyor. Sonra da iş işten geçmiş oluyor. 
 
Açıkça söyleyeyim, bu sene de durum farklı değil. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nden (TÜRSAB) bilgileri aldım; erken rezervasyon kapsamında 4 milyonun üzerinde kişi, paket tur ile seyahat edecek. 
 
Bunların kaçı sigortalandı? 
 
Sordum soruşturdum, 300-400 bini bile bulmuyor. 
 
Kabaca, 3 milyon 600 bin kişi, bu yaz, her türlü riske açık ve korumasız tatile çıkacak demektir.
Dikkatinizi çekerim, turizmciler, riskli bir sene geçiriyorlar; yabancı turist yok, işler durma noktasında. 
 
Turizm bakanının haberi var mı
 
Eminim, bu durumdan, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın bile haberi yoktur. Olsa, denetim yapılsa, sigortalı kişi sayısı bu kadar düşük olmazdı. 
 
Son olarak, okuyuculara bir tavsiyede bulunayım. Eğer, halen paket tur almadıysanız ve niyetliyseniz; tur şirketine, sigortanızı sorun, hatta poliçenin bir örneğini mutlaka alın. Aldıysanız ve henüz seyahate çıkmadıysanız da tur şirketine gidip, poliçeyi isteyin. Vermiyorsa, yaptırmamıştır demektir; o zaman da TÜRSAB'a şikayet edin. 
 
Benden uyarması.
 

27-06-2016 13:46
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Hamburglu
08-07-2016 18:52
REZERVASYON YAPANLARA
Türkiyede bes günlügüne 9.500 veya 50.000 tl bir otelde kalirsiniz.Istenilen ücreti veren kisilerin sorunu.Benim Sizlere Erken veya gec yapilan paket turlarin Sigorta islemlerinden bazi örnekler verecegim.Sayin Noyan bey dokuz sene evvel Seyahat Sigorta kanunun ciktigini ifade etmis ve uygulayan cok az demis.Aslinda cikan Kanuna Seyahat satan her Tur operatörlerinin Faturalarinin arka kisminda Seyahat Sigortasinin bir belgesi olmasi gerekir.Yani bu Rezervasyon Sigortalidir seklinde:Bu belge bir ücrete tabi olmamalidir. Kanunlasmis bir Seyahat Sigortasi.Tur Operatörlerinin bu belgeyi verme mecburiyeti olmalidir.Almanyada ve AB Ülkelerinde Tur operatörlerinin Seyahat sigortasi vermeden Seyahat satmalari mümkün degildir.Yani Satamazlar.SICHERUNGSSCHEIN Seyahat Sigortasini vermek zorunlulugu vardir.TÜRKIYEDE NEDEN UYGULANMIYOR:Bu soruma cevap lütfen KANUN OLDUGU halde.TÜRSAB danda bir aciklama bekliyorum. SEYEHAT EDEN BIR KISI:
03-07-2016 22:06
IHSAN BEY TSKLER
ARKADASLAR BU OTELLER IYICE ABARTTTI YAA BODRUM DEGIL TURKIYEDE BENCE 9500TL LIK OTEL YOK ACIK BUFE SADECE KANDIRMADAN IBARET COGU OTELDE MIDE SIKAYETLERI VS SIKAYETLER ALINMAKTADIR HIJYEN DENEN HICBIR SEY YOK KISACASI SAGLIMIZ TATILDE ALLAHA EMANET BIRDE UTANMADAN FAHIS ODA FIATLARI ISTENIYOR TURIZM ISTE BU YUZDEN ADAM OLMUYOR IHSAN BEYE TSKLER DUABI AMERIKA ISPANYA HARIC VIP KONSEPTE OTEL YOK VARSA OZELDEN YAZIN BANA TSKLER
ACABA
29-06-2016 13:01
SALLAMA OLUR DA BU KADAR OLMAZ
BU ARKADAŞ HERHALDE EN PAHALI OTELİN KRAL DAİRESİNE BAKMIŞ. EDİTÖR DE BUNU YAYINLAMIŞ HİÇ SORGULAMADAN. DEMEKKİ BİZ OTELCİLİK DEĞİL BAŞKA BİR İŞ YAPIYORUZ BODRUMDA . YADA BU MANTIKLA SİZ PROFESYONEL TURİZMCİ OLUYORSUNUZ. YAZAN DA EDİTÖR DE SÜPER YANİ
ihsanihtiyar
29-06-2016 11:43
9.500 TL lik kalınabilir otel
Sayın Noyan Bey, Merhaba Sigorta sektörü ile ilgili yazılarınızı ilgi ile okumaktayım, Hürriyet gazetesinde ki yazınıza da yorum yapmıştım, ancak editör e takılmış olmalı . Tekrar paylaşmak isterim. Bodrum da ki tatil planınızın bütçesine şaşırdım, şuanda bilinen iyi bir kurumsal otel zincirinin 5 yıldızlı otelinde , herşey dahil konsept 1 - 6 Ağustos tarihleri arası 2 yetişkin bir 12 yaş üstü çocuk, bir 12 yaş altı çocuk olmak üzere fiyat aile odasında 3761 TL çıkmakta , sizin baktığınız 9.500 TL lik oteli çok merak ediyorum, bu arada 5 gece için Antalyada aynı profil için 3761,- TL den de uygun 5 yıldız otellerimiz var . Bizler turizm çalışanları, profesyonelleri olarak , yurtiçi erken rezervasyon / veya sezon satış fiyatlarının yabancılara göre pahalı olması söylemi kaynakları, bunun sebepleri, gerçekleşmeleri konusunda somut bilgi ve açıklamalarımız var. Bu konuda yanlış bilgilenmeler, abartılı yorum, önyargı ve resort tatillerde ki organize tur operatörleri fiyat oluşumlarına yüzeysel, yanlış örnek ve açıklamalrla tepkisel genellemeler sokata ki insanlardan farklı olarak , kamuya, genele hitap eden , fikirleri geniş kesimlerce kabul görecek kişilerden , daha dikkatli, açıklamalı ifadeler, yorumlar beklemek hakkımızdır diye düşünmekteyim. Saygılarımla
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar