27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
MAYORKA'NIN TURİZM İLE SINAVI

 

 
Mayorka (Mallorca), bu yaz rekor kırmayı beklerken bütün Mayorkalılar aynı heyecanı paylaşmıyor.
 
Uzun yıllar TUI’de çalışan ve halen danışmanlık yapan Wolf Hanke’ye göre Nisan ayında turist düşmanı graffitiler manşetlerde yer almıştı. İnsanları sakinleştirmek için, bunu birkaç zır delinin yaptığı söylense de işin bu boyuta nasıl geldiğinin sorgulanması gerekiyor. 
 
Bilindiği üzere Mayorka ile birlikte dört ada (Minorka, İbiza, Cabrerar ve Formentera) Balear Adaları’nı oluşturuyor. Balear Adaları, İspanyolca yanında Katalancanın da konuşulduğu özerk bir bölge ve turizme ihtiyacı var. 
 
Tekrar Mayorka’ya gelindiğinde, bir milyon yerli halka karşı 13 milyon turist, adada ilginç bir ilişki oluşturuyor. Daha ağır olan ise birçok Mayorkalının turizmden yararlanamıyor olmasıdır. 2008’den 2015’e kadar Balear Adaları’nı ziyaret edenlerin sayısı dörtte bir artarak 12,5 milyonun üzerine çıktı. Bu durumdan en çok da büyük oteller pay alıyor ve konaklama işletmelerinin sayısı hızla artış gösteriyor.
 
Bir taraftan İspanya genelinde yaşanan ekonomik kriz yerli halkın yaşam standardını düşürüyor, diğer taraftan da turistlere kiralanan evlerin sayısında hızlı bir artış gözleniyor. 
 
Buradaki nedenlerden biri, ev kiralamalarının ayrık otu gibi yayılmasıdır. 2015 yılında Mayorka’da 288.999 otel odası kayıtlı iken işin ilginç tarafı, ziyaretçilerin yaklaşık yarısının otelde konaklamamış olmasıdır.
 
İnsanların çevrimiçi olarak dünya çapındaki benzersiz konaklama yerlerini kaydetmesi, keşfetmesi ve rezerve etmesine yönelik bir topluluk olan Airbnb’nin web sayfasına göre Mayorka’da 11.271 seçenek var ve bunların %14’ü tek oda ve geri kalanı ise daire şeklindeki konaklama birimleridir. Birçok ailenin yaşadığı binalarda evlerin bu şekilde kiralanması yasak olsa da buna uyulmadığı görülüyor. 
 
Bazı Mayorkalılara göre gelişmenin artık sınırlarına dayandığı söylenebilir. Bunun nedenleri arasında iki unsur var; kruvaziyerler ve kiralık arabalar. Bir günde sekiz geminin 22.000 ziyaretçi ile Palma’da demirlemesinin görmezden gelinmesi mümkün değil. 60.000 kiralık araba da yüksek sezonda Mayorka caddelerinin trafiğini tıkıyor. Örneğin, Formentera sadece 19 kilometre uzunluğunda ve 20.000’e yakın otomobil tarafından işgal ediliyor.
 
Bir destinasyonun başarı unsurlarından biri de misafirperverliktir. Misafirperverlik bittiği zaman geçimini turizm sektöründen sağlayan herkes için devasa bir sorun başlamış olur.
 
Bu bağlamda Hanke, bütün sorumluların siyasi partilerden bağımsız olarak, ulusal ve uluslararası uzmanlarla bir araya gelerek temel sorunları ele almaları gerektiğini belirtiyor. Geleceğin planlaması ile ilgili olarak Mayorka ve Balear Adaları’nın bir master plana ihtiyacı var. Sezonun uzatılması üzerine 40 yıldır konuşulmasına rağmen henüz fazla bir şey gerçekleşmediği görülüyor. 
 
Özellikle yerli halkın turizmin büyümesinden faydalanması için çalışmalar yapılmalıdır. Yerli halk turizmin olumlu etkileri konusunda bilgilendirilmelidir. Ancak bu şekilde turistler ve yerli halk için Mayorca bir rüya adası olarak kalabilir.  Diğer türlü, dışarıdan rekor üzerine rekor kırdığı için, özenilen genelde Balear Adaları özelde ise Mayorca, bir süre sonra turizmdeki sınavında sınıfta kalabilir...
 
 

27-06-2016 04:50
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar