18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE GELECEK PLANLAMASI

 

 
Konaklama işletmelerinin büyük bölümü gelecek planlaması ve geleceği yakalama çalışmaları(AR-GE) yapmamakta geleneksel konservatif yönetim modelleri ile yönetimlerini sürdürmeyi tercih etmektedirler. Bu işletmelerin çok büyük bölümü de yönetim modeli başarılı olmuş bir işletmenin taklit edilen yönetim modeli ile yönetilmektedir. Bu tür uygulamaların işletmelere gerek normal zamanlarda gerekse de olağanüstü durumlarda hareket serbestisi ve hız kazandırmayacağı bir gerçektir. Bu şartlarda konaklama işletmelerin geleceğini kazanmasında reel politikalar üretmesinin zor olacağı açıkça görülmektedir.                                                      
 
Konaklama işletmelerinin geleceği kazanmak büyümek ve gelişmek için müşterilerinin taleplerine cevap vermek, onların istek ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere yapmaları gereken şey işletmenin yetkinlik ve kapasitelerini geliştirmek olmalıdır. Çünkü bu durumdaki işletmeler müşteriler tarafından rakiplerine göre daha üstün ve ayrıcalıklı işletmeler olarak algılanır. Ve bu algı konaklama işletmesinin her durumda rakiplerine göre ortalamanın üstünde başarılı sonuçlar elde edebilecek işletme olduğu şeklinde görülür. Bu durum işletme için uzun dönemde elde edilmesi gereken bir stratejik mükemmellik olacak ve işletmenin geleceği açılacaktır.
 
Geleceği kazanma çalışmaları esasında bir AR-GE çalışmasıdır. Konaklama işletmelerinde AR-GE çalışmaları genelde yapılmaz ve geleceği arama çalışmaları yapan az miktardaki konaklama işletmelerinde sonuç belirli miktarda üst yöneticisinin katılımıyla elde edilir. Bu türlü yapılan çalışmalarla hiçbir şekilde geleceği aramak çalışmaları verimli sonuç vermez. Bunun için yapılması gereken iş işletmenin kapasite ve yetkinlik durumunun analiz edilmesi ve dinamik hale geçirilmesidir.
 
Bir konaklama işletmesinin yetkinlik ve kapasitesini kısaca inceleyecek olursak; yetkinlik kavramı içinde o işletmenin rekabetçi üstünlük ede etmek için işletme içinde özgün becerilerin ortaya çıkarılması çalışmalarının tümü görülür. İşletmenin kapasitesi ise, yine rekabette üstün olmak için işletmenin süreç yönetiminin tam yapılması durumudur. Bu kavramları biraz daha açarsak işletmenin verimli(düşük maliyetlerle) çalışması, çalışan ve yüksek müşteri memnuniyeti(etkinliği) işletmenin kapasitesini gösterir. Örneğin işletme içinde çalışan memnuniyeti düşük ise bu oran mutlaka müşteri memnuniyetine yansıyacak ve işletmenin verimi dolayısıyla etkinliği, kapasitesi de azalacaktır. Tersi değerler ise işletmenin kapasitesinin yüksekliğini gösterecektir. Böyle bir sistem işletme içinde kuruluş mu ve tam işliyor mu bunlar, işletmenin özgün becerilerinin ortaya çıkarılması durumudur. İşletmenin yetkinlik durumu ise onun müşteriler için geliştirdiği özel beceriler, teknikler, tarzlar ve özelliklerin tümüdür. İşletme bu yetkinlikleriyle müşterilerine diğer işletmelere göre daha fazla değer yaratır. Bu durum aslında sürekli iyileştirme ile eş anlamlı bir durumdur ve işletme yetkinliği sürekli iyileştirme ile geliştirilir. İşletmenin sürekli iyileştirme yapabilmesi için bir sistem kurması ve hayata geçirmesi şarttır. Örneğin bir işletme müşterisine sunduğu ürün veya hizmeti kendine özgü ve farklı bir şekilde sunuyor ve müşteri o sunuştan memnun ise diğer müşteriler de tercihini sürekli bu işletme üzerine kullanacak fiyat yüksek de olsa bu işletmeyi tercih edecektir.
 
Geleceği planlama ve arama konusunda öncelikli sorumluluk işletmenin üst yönetimine aittir. Ama genelde birçok yönetici kendisini kaptırdığı maliyetleri azaltma ve verimliliği artırma yarışında geleceğe ilişkin bir işletme politikası oluşturmaya vakit bulamaz. Aslında bu durum bir zaman sorunundan ziyade bu konuyu bilmek ve kendini bu konuya cesaretle adamakla ilgilidir. Çünkü geleceği görmek yüksek bir entelektüel enerji ve odaklanmayı gerektiren bir harekettir. Geleceği görmek için yöneticinin veya yöneticilerin karşısına çıkacak sorular bu yöneticilerin yeteneğini zorlayan sorular olacaktır. Sonuç olarak bu sorulara cevap aramak ve bulmak yüksek bir enerji harcamak suretiyle yapılacak ve işletmenin geleceği açısından anlam ve fayda taşıyacaktır. Örneğin geleceğe odaklanan ve iyi ön görüleri olan yöneticilerin tüm çalışanlarını da veri tabanı olarak kullanarak henüz var olmamış ürün ve hizmetleri yaratma çalışmaları işletmenin yetkinliği ve kapasitesi için fayda getirecek ve işletme rekabette öne çıkacaktır. Bunun için işletme tüm
çalışanları ile günlük rutin iş döngüsünden çıkarak mevcut işleri daha iyi, daha değişik, daha hızlı yapmanın yollarını geliştirmelidir.    
 
Geleceği aramak çalışmaları yapan konaklama işletmeleri olağanüstü durumlarda, krizlerde hiçbir sıkıntıya düşmeden durumu kolayca atlatacak faaliyetleri tüm çalışanlarıyla birlikte gerçekleştirecekler ve fazla zarar görmeyeceklerdir. Geleceği arama faaliyetleri her işletme için bir amaç ve hedef olarak belirlenmeli, planlanmalı ve hayata geçirilmelidir.
 
Değişken bir sektör olan konaklama işletmeleri için geleceği arama çalışmalarının ne kadar önemli olduğu meydandadır. Geleceği aramada en önemli kuralın ürün ya da Pazar liderliği ile değil fikir liderliği ile sonucun alınacağı da asla unutulmamalıdır.                                                                                                                          
 

25-07-2016 07:01
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ
24-08-2016 12:36 | 4 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar