27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
ZİNCİR OTELLERDEKİ ERKEK EGEMENLİĞİ VE HeForShe

 

HeForShe, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi’nin (BM Kadın Birimi-UN Women) dünya çapında Eylül 2014’te başlattığı ve Türkiye’nin de dahil olduğu bir kampanya.
 
Dünya çapında kadın hakları ve kadın - erkek eşitliği için çabalayan kampanya, bağış ve yardımlarla finanse ediliyor. 
 
Kampanyanın amacı, yetişkin ve genç erkekleri toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadın haklarını desteklemek için kazanmak.
 
Bu kampanya, kadın ve erkek eşitliğinin toplumda sosyal, ekonomik ve politik boyutları olduğunu ortaya koyuyor.
 
Dayanışma kampanyası, eğitim, siyaset, güç, meslek, sağlık ve kimlik gibi konuları kapsıyor. 2016 ortalarında kampanya, sosyal medya üzerindenyaklaşık 1.2 milyar kişiye ulaştı. 
 
Burada akla gelecek sorulardan bazıları;HeForShe kampanyasının turizm ile ne alakası var ve turizm sektöründe HeForShe kampanyasına katılım var mı? Örnek işletmeler bulunmakta mıdır? 
 
Bu bağlamda Accor Hotels’in örnek gösterilebilir çalışmalara imza attığı görülüyor.
 
Accor Hotels,BM Kadın Birimi-UN Women’ın«HeForShe – BüyükEtki 10x10x10»- girişimiçerçevesindeon seçkin paydaşından birini oluşturuyor. Accor Hotels hem yönetimde hem de maaşlarda kadın ve erkeklerin eşit şekilde temsil edilmelerini hedefliyor. İşletme, 2017 yılına kadar otel yöneticileri arasında kadınların oranının ortalama %35 olmasını öngörüyor. 
 
Accor verilerine göre 2000 yılından 2013 yılına seyahat eden kadınların oranı %26’dan %34’e yükselmiş olsa da zincir otelciliği erkekler tarafından erkekler için şekillenen bir sektör görünümüne sahip.
 
Accor Hotels bu bağlamda partneri olan Ipsos ile bütün otel segmentlerinde kadınların beklentilerini karşılamak için, kültürel kökenlerinden bağımsız olarak çalışmalar yürütüyor.
 
Araştırma çıktılarına göre kadınların %90’ıkendi ihtiyaçlarına yönelik tasarlanan ürün ve hizmetleri yenilikçi buluyor.
 
Otel işletmecisi Accor, öncelikle kadın seyahatçilerin beklentilerine yönelik, 2013 yılında lüks markası MGallery “Inspiredby Her” adında hizmet paketini geliştirdi.  
 
Accor Hotels Genel Başkanı SébastienBazin, kadınların da erkekler gibi dolu dolu bir kariyer tercihi özgürlüğüne ve imkanlarına sahip olmaları gerektiğini düşündüğünü ifade ediyor.
 
Accor Hotels olarak, böyle bir dönüşümü gerçekleştirecek kaynak ve kapasiteye sahip olduklarının da farkında olduklarını belirtiyor.
 
Bazin aynı zamanda misafirler, paydaşlar ve işgörenler olarak cinsiyetlerle ilgili önyargıları bir tarafa atıp ve dengeli bir maaş politikası için çalışıyor. 
 
Accor, yaptığı çalışmalar çerçevesinde kadınların yönetici kademelerine yükselmelerinin desteklenmesi için erkeklerin de sorumluluk üstlenmesini hedefliyor. İşletmenin kendi Vakıf fonu olan Solidarity ile zor durumda olan kadınlara yardım ediyor, eğitimlerine katkıda bulunuyor ve onları topluma entegre etmek için destekliyor. 
 
Çalışan kadın oranı Türkiye turizminde de giderek artmakla birlikte,Accor Hotels örneğinde görüldüğü gibi kadın yöneticilerin sayılarının da planlı ve bilinçli olarak arttırılmasının, turizm açısından hem iç hem de dış pazarda önemli bir yenilik olarak algılanmasını sağlayabilir. Diğer taraftan turizm sektöründe birçok işletmenin aktif olarak HeForShe kampanyasına katılmalarının turizme imaj bağlamında katkıda bulunacağını düşünüyorum. 
 
 

15-08-2016 16:45
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar