18.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
4 Yorum | Yorumlar
OTELDE ALGILANAN DEĞERİN ÖNEMİ

 

Konaklama işletmelerinin geleceği kazanma faaliyetlerinden biri olan müşteri için değer yaratma çalışmaları, müşteri memnuniyeti yaratma ve devamlı müşteri elde etme açısından önemli bir faaliyettir. Konaklama işletmelerinde değer yaratma çalışmasıyönetimlerce genelde ürün ve hizmetin karşılığı olan parasal değer üzerinden planlanır.
 
Yani müşterinin ödediği paranın karşılığındaalmasını beklediği değer ve onu sağlayacak parametreler ön planda tutulur.
 
Bu mantık klasik pazarlama ve satış tekniğidir ve halen işletmelerce kullanılmaktadır.
 
Bu teknik zamanımız için gerek işletmecilikte gerek pazarlamada geri kalmış bir anlayıştır.
 
Çünkü rekabetin getirdiği uygulamalarla işletmeler artık müşterilerine ödedikleri paranın karşılığında beklediğinden daha fazla değer elde etme imkânları sunmaktadır.
 
Daha basit anlatımla müşteri ürün ve hizmetini satın almadan önce yaptığı araştırmalar ile istek ve beklentilerini belli ölçülerde değil tam olarak karşılayacak oteli satın alır. Fakat konaklama süresinde ve sonrasında otelden beklentilerinin ötesinde bazı pozitif değerleri hiç para ödemeden elde eder. Bu durum müşteri memnuniyetinin ötesinde sağlanan bir uygulamadır. İşletmelerin böyle bir uygulamayı yapmalarının amacı ise yaratılan değer ile müşteri ve otel arasında pozitif duygusal bir bağın oluşmasına imkân vermektir.
 
Hedef olarak da müşteri sadakati ve müşteride yeniden satın alma isteği,devamlı müşteri portföyü ve potansiyeli yaratmaktır.
 
Gerçek değer kavramı dışında tanımlanan bu değerin adına müşteri tarafından algılanan değer denmektedir. Algılanan değer müşteri tarafından daima gerçek değerin üzerinde tutulur. Algılanan değeri ortaya çıkarmada işletmenin çok fazla harcayacağı parasal bir gideri olmayacaktır.
 
Çünkü bu değerin parametreleri küçük ve iyi şeylerdir. Bunlar müşteriler ile ilişkilerde iyi niyet, şeffaflık, dürüstlük, işletme ile müşteri arasında uzun vadeli ilişki, gerçekçilik ve içtenliktir. Bu parametreleri müşteri üzerinde gerçekleştirecekler ise işletme çalışanları olacaktır.
 
Algılanan değeri yaratma sorumluluğu tamamen işletme çalışanlarının omuzundadır. Çünkü tüm çalışanların amacı müşteriyi memnun etmek, hatta memnuniyetinde ötesine geçerek onları işletmeye duygusal bağ ile bağlamaktır. Görüldüğü üzere işletme çalışanlarının önemi konaklama işletmelerinde bir kez daha ortaya çıkmaktadır. İşletmede kurulacak değer yaratma sistemi ve işletme çalışanlarına verilecek değer yaratma eğitimleri ile bu faaliyet kolayca sağlanır ve sürdürülür. Bu uygulamalar çoğu işletmeler tarafından önem verilmeyen uygulamalardır.
 
Ancak gerek pazarlamada, gerek otelin satışında “değer yaratan otel” imajlı işletmeler daha çok tercih edilen ve satın alınan işletmeler olduğu bir gerçektir. Bu konuyu derinliğine inceleyecek olursak biz konaklama işletmecileri pazarlama ve satışta otelin hep fiziki özelliklerini ön plana çıkarırız. Ancak müşteri değeri yaratmada otelin fiziki özellikleri müşteri açısından çok etkili olmamaktadır. Fiziki şartların yeterliliği müşteri memnuniyetini sağlamaktadır. Otelde müşteri değeri yaratma işi sunulan “hizmetin kalitesiyle” ilgilidir.
 
Konaklama işletmelerinde müşteri değeri, çalışan ile müşteri arasında ileri safhada kurulan iletişim ve eşgüdüm ile sağlanmaktadır. Burada da en önemli etken tüm çalışanların hata yapmadan görevlerini sürdürmeleridir. Algılanan değer işletme açısından pozitif olduğu gibi negatif değerolarak ta ortaya çıkabilir.
 
Eğer otel müşterisine pozitif değerler yaratmaz ve beklentilerinin karşılığını da sağlamazsa algılanan değer negatif olacak müşteri ile otel arasındaki duygusal bağ negatif yönde kurulacaktır.Bu durum işletmenin pazarlama ve satış safhasında piyasaya olumsuzluk olarak yansıyacaktır. Müşteriye değer yaratma yaklaşımı etkin bir rekabet tekniğidir.
 
Zamanımızda müşteri profili ve müşteri anlayışı verilenle tatmin olan müşteri anlayışından çıkmış, araştıran, sorgulayan kendine fayda sağlayan yani parasının karşılığını son kuruşuna kadar alan müşteri profiline dönüşmüştür. Bu nedenle müşterisine yeni özgün yararlar yaratamayan konaklama işletmeleri rekabette arkada kalacak karlılık politikaları istedikleri şekilde gerçekleşmeyecektir.                                                                                                      
Sonuç olarak müşteriye verilen artı değerlerle müşterinin beklentilerinin ötesindeki memnuniyeti müşteri üzerinde olumlu algı yaratmakta, müşterininişletme üzerindeki algılanan değeri yüksek olmaktadır. Bu tür müşteriler ülkelerinde, konakladığı işletmenin gönüllü pazarlama elemanlarıdır. Bu gönüllüler sayesinde işletmenin olumlu imajı birçok acente veya tur operatörleri aracılığıyla veya medya organları tarafından piyasaya olumlu yansıyacak ve işletme tercih edilen, satın alınması arzulanan işletmeler statüsünde işlem görecektir. 
 
 
 

24-08-2016 12:33
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
tautravel
05-09-2016 16:52
Single Erkek
tek erkek veya bayan otelin belli bir yuzdesini olusturmalı, gelen aileleri rahatsiz edecek boyutlarda olmamalı. rahatsızlık cıkaran cevresini taciz eden uyarılmalı gerekirse tatili fesh edilmeli. Birde havuz ve denizde cep telefonu tablet yasaklanmalı periscope da ve diger sitelerde goruntuleri canli yayınlıyorlar.İnternet sadece odalarda olmalı genel alanlarda hizmet vermemeli
REZALETTT
01-09-2016 20:33
AYŞE ÖZYILMAZEL
Ben bir kadın olarak bu çağ dışı olayı kınıyorum ne demek yaaa tek kişi erkek otele girmesin Burasi t.c kardeşim siz bunlarla ugrascaginiza otelinizi doldurun milleti .....de size ne
Destekerkanbeye
01-09-2016 14:12
Dündar cagan
Erkan bey tskler üstadım. tek erkek olayı İran'da bile yok bu nasıl bir uygulama? kanunlarda yeri var mi yok mu ki bunu uyguluyorlar. şikayet edelim bakanlığa veya gerekli yerlere. bu resmen TC vatandaşını ülkesinde 2.sınıfa sokmaktir. terbiyezizlik resmen!!!
30-08-2016 14:10
HD sistem kandirmaca
Zeynel bey, güzel bir konu üstat. ama biraz teğet geçmissin konuları... nedeni önemli değil açık büfe verilen içki kalitesi etler balık bunların kalitesi çok önemli hijyen tabiki. Ne yaziiki bazi otellerde zehirlenmeleri oLuyor bunların asgariye inmesi gerekiyor. Ayrıca hccp belgesi tüm otellerde olmasi gerek. Birde tek erkek olayı ltf bu konu çok önemli tek erkek tatile gidemiyorsunuz 2016 burası t.c cumhuriyeti kafalarına göre kurallar koymuşlar neymiş damsiz erkek otele almıyorlar resmen terbiyesizlik bu elin rusu gelecek içecek otelde olay cikartcak Türk insanı burada kalamicak tam bir rezalet fiyasko işte Otel ilgin geldi gi nokta burası tsklerr ERKAN ARİ ESKİ YONETICI. .
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar