27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
TALASSO : DENİZDEN GELEN SAĞLIK

 

 
İbn-i Haldun’un da dediği gibi “Coğrafya kaderdir!” ve denize kıyısı olan bölgeler bu kaderini bir sağlık ve turizm ürününe dönüştürebilirler.
 
Nasıl mı?
 
Talasso ile tabi ki! 
 
Antik Çağ’ın ünlü hekimlerinden olan Hipokrat günümüzden 2000 yıl önce denizin iyileştirici gücünü keşfetmiş ve Eski Yunan’da o dönemlerde romatizma gibi bazı hastalıkların tedavisinde deniz suyunu kullanmıştır.
 
Deniz suyunun içeriğindeki bileşimler hem hastalıkları önleyici hem de iyileştirici özelliğe sahiptir. 19. yüzyılının sonlarına doğru Fransız biyolog Rene Quinton, deniz suyunun kan plazmasına benzediğini keşfetmiştir.
 
Özellikle okyanusun değerli iz elementleri ve mineralleri insan organizması tarafından kolaylıkla alınabilmektedir.
 
Bu bağlamda ilk defa bilimsel olarak deniz suyunun iyileştirici etkisi ispatlanmıştır.
 
Deniz suyunun iyileştirici etkisi bu şekilde ortaya konulurken, “Talasso”nun doğuşu Fransız doktor Bonnardiere’ye dayanmaktır. 1867 yılında Yunanca olan iki sözcüğü, “Thalassa” (deniz)  ve “Therepia”yı (terapi) bu amaçla kullanmıştır.
 
Bu terapi ancak deniz suyu ile mümkün olabilmektedir.
 
Deniz havası da hem vücut hem de zihin için iyileştirici bir etkendir.
 
Deniz havasında bulunan tuz ve iyot da en ince şekilde dağılım göstererek, solunum yolu ile akciğerlere olumlu etki yapmaktadır.
 
Talasso terapi; romatizma, kalp rahatsızlıkları, cilt hastalıkları ve bunun gibi birçok rahatsızlığı tamamlayıcı bir unsur olarak tedavide kullanılabilmektedir.
 
Sahilde yürümenin ve denizin tuzlu havasını solumanın dinlendirici ve iyileştirici bir etkisi vardır.
 
Almanya’da yayınlanan Brigitte Dergisi talassoyu, “wellness’tan daha fazlası” şeklinde tanımlamaktadır.
 
Talasso terapide sadece gevşemenin yanında; deniz havası solunmakta ve sıcak yosun paketleri uygulanabilmektedir. Bu bağlamda ise günümüze gelindiğinde denizin gücünün hem kozmetik endüstrisinde hem de wellness bölümlerinde yeniden kullanılmaya başlandığı görülmektedir.
 
Denizin tuzlu suyu yaşam için önemli olan natrium, kalsiyum, kaliyum, magnezyum, fosfor gibi minerallerin yanında vücudun ihtiyacı olan krom, demir, bakır ve iyot gibi iz elementlerini de içermektedir.
 
Deniz suyu ortalama 34 derece civarında ısıtıldığında, içinde bulunan bu eriyik maddelerin olumlu etkileri görülmektedir.
 
Deniz suyu içme kürleri mide bağırsak rahatsızlıklarında iyileştirici etki yaparken, balçık/çamur ve yosun paketleri ise akne ve sedef hastalıklarına iyi gelmektedir.
 
Alerji rahatsızlığı olanlar için ise deniz havası, vücudun direncini arttırıcı bir etki yapmaktadır.
 
Denizin bu gibi tedavi edici etkileri olmakla birlikte, yosun içerikli beslenme programlarına tablet, toz, ampul ya da losyon şeklinde dahil edildiğinde, bağışıklık sistemini güçlendirici, toksin atıcı ve yenileyiciözelliği de ortaya çıkmaktadır.
 
Bunun haricinde içerdiği sodyum aljinat, vücuttaki zararlı maddeleri toplamakta ve vücuttan atmaktadır. 
 
Hem sağlığı artırma hem de birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilen talasso terapi yöntemi, 1960’lardan sonra hızlı bir gelişme gösteren wellness akımının bir parçası olarak da algılanmaktadır.
 
Genelde wellness özelde ise talassonun, bir turistik ürün çeşidi olarak turizmin gelişmesine de etkide bulunduğu görülmektedir.
 
Özellikle mevsimsellik sorunu ile karşı karşıya olan birçok deniz-kum-güneş turizm destinasyonunun bir taraftan sezonu uzatmak diğer taraftan ise katma değer sağlamak bağlamında talassoyu bir turizm ürünü olarak geliştirebilir ve coğrafyanın belirlediği kaderlerini sürdürülebilir bir turizm ürününe dönüştürebilirler. 
 
 
 

30-09-2016 02:58
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar