27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
MÜZENİN TATLI HALİ: KÖLN ÇİKOLATA MÜZESİ

 

Fransızca “Köln suyu” anlamına gelen Eau de Cologne, yani kolonyanın anavatanı olarak bildiğimiz Köln şehri, içerisinde birçok müzeyi barındırıyor.
 
Müze ziyaretlerini seven birisi olarak 1990’lı yıllarda Almanya’ya gittiğimde ilk ziyaret ettiğim müze, Köln’de Ren nehrinin kıyısında nezih bir alana inşa edilmiş, camdan ve metalden oluşan bir gemiyi andıran “Çikolata Müzesi”dir. Bildiğim kadarıyla, ülke sınırları içerisinde bir tane dahi kakao ağacı bulunmayan Almanya, Köln şehrinde cazip bir konuma sahip bir mekânda Çikolata Müzesi’ni şehre kazandırmıştır.
 
Müze, 31 Ekim 1993 tarihinde dünyada bu tarzda açılan ilk müze olma unvanına sahiptir. Müzede, toplamda dört bin metrekare üzerinde bir alanda, çikolata ve kakaoya dair her şeyi bulabilirsiniz. Çikolata ile ilgili şeylerin toplanması, koruması ve araştırılması da müzenin görevleri arasında.
 
2012 yılına gelindiğinde müze 10 milyon ziyaretçi sınırını çoktan aşmış bile.
 
2012 yılında günlük ortalama 2500 kişi müzeyi ziyaret etmiş.
 
Bu sayı ile müze, Almanya’nın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında giriyor ve elde ettiği gelirle kendi kendini finanse edebiliyor. 
 
 “Deneyim Müzesi”, sloganını da kullanan Çikolata Müzesi, ziyaretçilerin çikolatayı sadece gördüğü değil, aynı zamanda hissettiği, kokladığı ve tattığı bir mekân şeklinde planlanmış.
 
Müze, ışıklandırma ya da karartma gibi iç mimarlık imkânları ile ziyaretçilerin ilgisini çekecek şekilde tasarlanarak deneyim karakterini yansıtıyor. Misafirlerin ilgisini çekmek için örneğin tropikal atmosferi, bitkiler, ısı, nem ve ses olarak kurgulanan 10 metre yüksekliğinde tropikal bir sera, ziyaretçileri Yağmur Ormanları’na götürüyor.
 
Diğer taraftan müze, üretim tesisi ve çikolata sineması gibi deneyim imkânlarını da sunuyor.
 
Özellikle okul çağındaki çocuk ziyaretçilere eğlenceli bir şekilde çikolatayı öğretmek, müzenin görevlerinden birini oluşturuyor. Çocuklar kadar yetişkinler de deneyimleyerek çikolatayı daha yakından tanıma fırsatı buluyor.
 
Örneğin, seminerlerde hem çocuklar hem de yetişkinler yeni çikolata formlarını keşfedebiliyorlar.
 
Ziyaretçilerin, misafir kabul edildiği müzede güvenlik görevlisine rastlayamazsınız.
 
Bunun yerine birçok değişik fakülteden müze alanında eğitim almış yaklaşık 50 öğrenci, misafirlere 13 farklı dilde yardımcı olmaya çalışıyor.
 
Bunların yanında, yapılan bir anketin sonucuna göre üretim, kafeterya, restoran, çikolata dükkânı ve idaredeki ortalama 85 işgören, ziyaretçilerin ortalama %80’inin tekrar gelmesi için önemli bir unsuru oluşturuyor. 
 
Müzede mini bir tesiste Lindt markasının farklı çeşitlerde günlük yaklaşık 400 kilogram çikolatası da üretiliyor ve bu üretim sürecinin tamamı ziyaretçiler tarafından izlenebiliyor. Müze, çikolatayı çok canı çekenler için ise üç metre yüksekliğinde bir çikolata çeşmesinden gofretleri bandırarak deneyimleme imkânı sunuyor. 
 
Köln’ü ve Çikolata Müzesi’ni yine bir ziyaret etmek gerekiyor. 
 

26-10-2016 12:47
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar