27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
ENDÜSTRİ 4.0'DAN TURİZM 4.0'A GEÇİŞ MÜMKÜN MÜ ? YİNE ALMANLAR

 

 
 
Turizmin gelişmiş kaynak ülkelerinde uzun süredir oldukça rağbet gören seyahat acentelerinin önemi, internetle birlikte azalmış gibi görünüyor. Örneğin uçak bileti almak ya da oda rezervasyonu yapmak için insanlar artık interneti tercih ediyorlar. Bu gelişmeler turizmin, olmazsa olmaz ekonomik öneme sahip olan bölge ya da ülkeleri için de geçerli.
 
Tüm bu turizm aktörleri gelişmeleri takip etmedikleri taktirde fırsatları kaçıracak gibi görünüyorlar. İnternetin gelişiyle her şey değişmiş görünse de bu sürecin henüz çok başındayız. Bunu nasıl mı anlıyoruz? “2011 yılında Almanların Endüstri 4.0’ı ortaya atması ile!” 
 
Belki de şimdi kafalarımızda “Endüstri 4.0’ı anladık da Endüstri 1.0, 2.0 ve 3.0 nedir?” şeklinde bir soru oluştu.
 
Tüm bu süreçlerde ortak olan nokta, üreticilerin verimliliği artırmaya çalışırken devrim niteliğinde yenilikleri insanlığa kazandırmalarıdır. Endüstri 1.0, on dokuzuncu yüzyılda su ve buhar gücünün üretimde kullanılması ile başlıyor ve yirminci yüzyılda Henry Ford’un otomobillerini elektrik enerjisi ile çalışan bantlarda üretmesine kadar (Endüstri 2.0) sürüyor.
 
Bu süreçte elektriğin önemli bir enerji kaynağı olarak üretim sürecini şekillendirmeye başladığı görülüyor. Şu anda, dünyanın çoğunluğunun içinde bulunduğu Endüstri 3.0, otomasyonda elektronik ve bilişim teknolojilerinin üretim sürecinde kullanılması anlamına geliyor.
 
Endüstri 4.0 ise dijital sistemler, akıllı aletler ve makinelerin yanında yapay zekânın ağırlıklı olarak üretimde kullanılmasını ifade ediyor.
 
Endüstri 4.0’da internet tabanlı ağ bağlantısı ile insanlar, makineler ve üretim arasında gerçek zamanlı bir iletişim söz konusu oluyor. Endüstri 4.0 „nesnelerin interneti“ şeklinde de adlandırılıyor.
 
Farklı bir yaklaşımda ise Endüstri 4.0, makineden makineye (M2M) şeklinde gerçekleşen iş birliğinin hem dijitalleşmesi hem de gelişmesi anlamına geliyor. Bazı uzmanlar, Endüstri 4.0 ile „iş’in“ sonu mu geldi? diye soruyorlar.
 
Endüstri 4.0 ile Almanların ne ilgisi var? diye ikinci bir soru akla gelebilir. ITB ile turizmde, Anuga ile gıdada ve CEBIT ile de dünyanın en büyük Endüstri Fuarı’na ev sahipliği yapan Almanya, Endüstri 4.0 kavramını ilk defa 2011 yılında Hannover Endüstri Fuarı’nda kullanmıştır. O günden bugüne Endüstri 4.0, özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından birçok uluslararası platformda bir Alman ürünü şekilde tanıtılıyor ve sahipleniliyor.
 
Almanya, aynı zamanda Endüstri 4.0’ı Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan ile rekabet etmede bir güç olarak kullanmaya çalışıyor. Peki, Almanya bu konuda başarılı mı?
 
Göstergeler Almanların bu alanda dünyada öncü bir rol üstlendikleri yönünde.
 
Tekrar turizme dönelim… Dijital turizm pazarlaması deyince akla, şık bir web sayfası ve sosyal medya kanallarından daha fazlası geliyor. Misafir tatil öncesi, tatil esnasında ve sonrasında kendisi ile ilgilenilmesini istiyor. Bu bağlamda bir bölgenin turizmcilerinin, otelcilerinin ve yiyecek-içecek işletmecilerinin misafirle ve birbirleriyleiletişim içerisinde olmaları gerekiyor.
 
Bir turizm bölgesi hakkında yeteri kadar bilgilendirilen kişi hem tekrar geliyor, hem de arkadaş ve dostlarına tavsiyelerde bulunuyor. Bir taraftan Endüstri 4.0’dan bahsederken, diğer taraftan bazı konaklama işletmelerinin uzun süre web sayfalarını güncellemeyi dahi başaramadıklarını görüyoruz.
 
Güncel bir web sayfası misafirlerin işletmelere özellikle akıllı telefonlar üzerinden ulaşmaları için önemli bir erişilebilirlik kanalı. Bu şekilde birçok misafir turizm işletmelerine rahat bir şekilde ulaşabiliyor.
 
Gözlemlediğim kadarıyla turizm sektöründe Endüstri 4.0’dan esinlenerek Turizm 4.0’a doğru bir geçiş yapılıyor. Turizm 4.0, işletmelerin sadece internette web sayfalarının olması anlamına gelmiyor.
 
Bu alanda öncü olmak isteyen işletmelerin web sayfalarında sadece reklam bilgileri sunmaları artık yeterli görülmüyor. Misafirler, artı değer sağlayan çok daha akıllı çözümler bekliyor. Burada gerçekleşen, aslında hâlihazırdaki dijital bilgilerin birbiriyle bağlanması.
 
Modern turist bir platformdan daha fazlasını bekliyor ve bu bağlamda sosyal ağlarda olduğu gibi içinde bulunduğu coğrafi çevrenin de bir ağ şeklinde sunulması gerekiyor. Özellikle konaklama sektörü için bu büyük bir potansiyel içeriyor. Misafirler, böylece istenilen kanallarla ve düşük bir maliyetle ulaşılabilir hale geliyor.   
 
Sonuç olarak, turizm sektöründe oldukça geniş bir kullanıma sahip ticari platformların yanında, artık net bir şekilde turistik ihtiyaçlara yönelik çözümler daha çok rağbet görüyor.  
 
Bu çözümler “adacıklar” şeklinde olabileceği gibi tüm Almanya’yı kapsayan türden de olabiliyor. Hizmet sektörü eğer Turizm 4.0’a girmek istiyorsa, pazarın nabzını tutmalı ve cazip turizm ağ platformlarının bir parçası olmalıdır. Bu, bugün de böyledir, yarın da böyle olacaktır.
 
Bazı uzmanlara göre Almanlar Endüstri 4.0’ı ortaya çıkarıp şimdilerde bu gelişmenin dünyadaki öncülüğünü yapsalar da gelecekte bu liderliği kaptıracaklar...
 

14-11-2016 02:49
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar