22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
TURİZM 2017

 

Türk Turizm Sektörü 2016 sezonunu yaklaşık 15 Milyar $ gelir kaybıyla kapatacak görünmektedir.
 
Nitekim eksik gelen turizm gelirinin etkisi Kasım ayının sonunda kendisi gösterdi ve piyasada azalan dövizin fiyatı yükselmeye başladı. Bilindiği tatilini yapan turistin konaklama bedeli yurt dışı tur operatörlerinden yaklaşık olarak 45 gün içerisinde tahsil edilir.
 
Yüksek sezon olan Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında oteller hem doluluk olarak hem de fiyat olarak en yüksek girdiyi bu üç ayda sağlarlar. Bu sayede ekonomiye Ekim ve Kasım aylarında yoğun döviz girişi olur. Fakat bu sene hesap şaştı ve ekonomi yükselişi nerede duracağı belli olmayan kurlarla karşı karşıya kaldı.
 
Artık 2016 için yapacak bir şey kalmadı ama 2017 yılı nasıl olacak?
 
İşte bu sorunun cevabı geçen hafta Antalya’daki 6. Uluslararası
 
Resort Turizm Kongresi’nde arandı.
 
Çok iyi organize olmuş ve etkin bir katılımın olduğu kongre 2017 sezonu için aranan cevabı çok net bir şekilde katılımcılarına verdi.
 
Özellikle Alman Seyahat Deneği DRV (DeutscherReiseVerband)’nin Antalya’da kongre öncesi toplanması ve Dünya’nın en büyük seyahat acentesi TUI’nin başkanı Sn.  Friedrich Joussen başta olmak DRV üyelerinin kongreye sunumları ile katılmaları Batı Avrupa’dan Türkiye’ye yönelik turist talebinin 2017 yılında ne olacağını net bir şekilde gösterdi.
 
Unutmamalıyız ki Alman halkı yurtdışı tatile yılda 100 Milyar $ harcamaktadır. Alman tur operatörü TUI yılda 30 Milyon turiste hizmet vermektedir ve yıllık cirosu 35 Milyar $’dır. Almanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısını kriz öncesi 5 Milyona kadar ulaşmıştır ve pazar olarak 1. Sıradadır.
 
DRV üyelerinin söyledikleri önemlidir ve tahminleri doğru çıkacaktır. Alman temsilciler Avrupa’dan Türkiye’ye yönelik 2016 yılındaki satışlarda yaşanan %30 civarındaki düşüşten rahatsız olduklarını, Türkiye’nin yerini dolduramadıklarını ve cirolarının düştüğünü ifade etmişlerdir. 2017 yılı için daha karamsar olduklarını çünkü bir hafta önce başlayan erken rezervasyonlarda Türkiye’nin %58 geride olduğunu belirtmişlerdir.
 
Noel’den önce erken rezervasyon alanların Alman turizminin motoru olan aileler olduğu düşünülünce sıkıntının ciddiyetinin daha iyi anlaşılacağı belirtilmiştir. Çünkü Antalya ve Dalaman esas olarak aile turizmine hitap eden destinasyonlardır.
 
Alman kanadı Türkiye’nin iç politikasından ve dış politikasından kaynaklanan sıkıntıların, medyanın da abartarak vermesi sonucunda, tatil satışlarında düşüşe yol açtığını, güvenlik sorununun ise aşılması gereken olmazsa olmaz bir konu olduğunu belirtmiştir.
 
Yaptıkları anketlerde, Avrupalı turistin, Türkiye’yi öncelikle fiyat-kazanç olarak, sonra-yeme içme kalitesi olarak ve nihayet iklim olarak vazgeçilmez bulduklarını fakat güvenlik, demokrasi algısı ve bireyin yasalarla korunmasının tatil kararı için belirleyici olduğunu özellikle ifade etmişlerdir.
 
Bir diğer konu da lastminute satışların 2017 yılında riskli olacağını çünkü acentelerin fiyatı fiks olan uçak koltuklarını satın alma konusunda ihtiyatlı olacaklarını belirtmeleridir. Bu durumda lastminute satışları için tur operatörlerinin elinde yeterince koltuk olmayacaktır.
 
İyi haber ise Rusya talebinin çok canlı ve 3 Milyon turistin 2017 yılı için net olduğunun Rus operatörlerce ifade edilmesidir. 2016 yılının son aylarında Rusya’dan seyahat yasağının kalkması ile 500 Bin turist Güneye gelmiştir. Beklenti 2014 yılındaki 4,5 Milyon rakamına ulaşmaktır.
 
Talep düşüşünün beklenmedik boyutta olduğu Batı Avrupa pazarında sorunların yaratılan olumsuz Türkiye algısı nedeniyle süreceği ortaya çıkmıştır. Bu algının hükümetçe düzeltilmesi için adımların atılmasının beklendiği de ifade edilmiştir. Sonuç olarak 2017 yılında Batı Avrupa pazarından 2016 yılından daha az turist gelecektir.
 
Öte yandan Batı Avrupa’dan beklenen düşüş (özellikle insan hakları konusunda duyarlı İskandinavlar) Rusya’dan gelen turist ile kapatılacağından, 2017 bir önceki sezondan ancak %10 daha iyi olacaktır. Kongrede yapılan anketler de bu yönde sonuç vermiştir.
 
Sonuç olarak 2017 incoming turizmi 30-32 Milyar $ tutarında bir geliri ekonomiye kazandıracaktır. 2014 yılındaki (zirve olan) 47 Milyar $ dış turizm gelirinin yanında ciddi kayıp gözükmektedir. Art arda gelen iki sezonluk kayıp sektör için ciddi sorunlar yaratacaktır.
 
Çünkü 2000 yılından buyana Türk turizmi hep Dünya ortalamasının iki katı kadar hızlı büyümüştür. Planlarını büyümeye göre yapan ve borçlanan yatırımcıları sıkıntı beklemektedir.
 
2017 yılında turizm yatırımcısının yüzünü güldürecek yegane gelişme aşırı artan kurların karlılığı artıracağı gerçeğidir. Fakat bu pozisyon da yatırımcıya belki bir sezon fayda sağlayacak artan enflasyon maliyetlerdeki artışlarlaetkisini 2017 sonu ve 2018 sezonunda gösterecek ve bir düzeltme gelecektir.
 
Turizmde yaşanacak pazar kaybının 3. Bir sezona kayması ise daha ciddi problemleri beraberinde getirecek, 2018 yılının gündemi belki de hurdaya çıkan tesisler olacaktır.
 
 
 

02-12-2016 03:12
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar