17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
KONAKLAMA İŞLETMELERİNİN SATIŞ RİSK ANALİZİ

 

2017 yılı otellerin pazarlama ve satışında zor bir yıl olacak gibi gözükmektedir. 2016 yılında müşteri talebinde büyük düşüşler, açıkçası kriz yaşamıştır.  Konaklama işletmelerinde krizi aşmak, satışları artırmak için turistlerin satın alma kararlarında turistik risk faktörünü bilmeden planlama yapmanın işletmeye başarı getirmeyeceği aşikardır. Turistin ürünü satın alırken risk konularında neler düşündüğünü bilmeden ve bir turist gibi empati yapmadan planlama yapmak doluluk hedeflerin tutmasında sağlam temel atılmasını engelleyecektir.      
                                                                                                                                               
Turistlerin yabancı bir ülkede tatil geçirme istekleri, turistin seyahate ilişkin karar alma süreci ile başlar. Turist başlangıçta risk faktörü değerlendirmesini parasal, beklentilerin karşılanması ve güvenlik faktörleri üzerinden yapar. Buradaki risk her türlü sonucu göze almak anlamı olarak tanımlanmalıdır. Riski göze alıp kabullenen turistin, hiç beklemediği olumlu sonuçlar elde etmesi de mümkün olmaktadır. Elde edilen bu olumlu sonuçlar turistin daha sonraki satın alma kararını vermede çok etkilidir.                                                                          
Genel kural olarak turist kendini güvenli hissetmeyeceği bir başka ülkeyi tercih etmez kuralı daima geçerliliğini korur. Bu güven kavramı içinde genellikle önce can ve mal güvenliği, sonra beklenti güvenliği gelir. Ancak her turist bu sıralamayı bu şekilde varsaymaz. Bu kuraldaki güven kavramı sıralamasını bir turist nasıl değerlendirir onu bilmek planlama işimizi kolaylaştıracaktır. Turist satın alma kararı sürecinde güven riski kavramını iki şekilde değerlendirir. Bunlar algılanamayan (ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan,) risk ve algılanan(kaldırılabilir) risktir.                                                                                    
 
Algılanamayan riskte seyahat için satın alınacak yer hakkında karar verme sürecinde turist turizm ürününden beklentilerini karşılayacak bütün verileri değişik kaynaklardan ve medyadan elde eder.
 
Turist ihraç eden ülkelerin hükümetleri ve ülke medyası yayımladığı haberlerde, özel turizm programlarında, turizm güvenlik haritalarını ve riskli bölgeleri kamuoyuna duyurur ve bu bölgelerden turizm ürünü satın alacak vatandaşlarını bu bölgelerden uzak tutmaya çalışır. İletişim çağında bu haberler anında o ülkenin sosyal medyasında gündem olur ve turizm ürünü satın alacak turist bu haberlerden etkilenir. Burada medya faktörünün gündem belirleme gücünün ortaya çıktığı görülmektedir.
 
Bizler Pazar ülkelerimizin medyalarında ülkemizle ilgili algılanamayan riskler konusunda nasıl bir yayın yapılıyor bunları mutlaka bilmeliyiz. İlgili ve yetkili makam, kurum ve kişiler algılanamayan riski algılanabilir riske çevirmek, riski yumuşatmak hatta kaldırmak için yapılacak çalışmalarını o ülkelerin medyası üzerinden yapmalıdır.                                                                                                        
 
Turizm ürünü satın almada değerlendirilen diğer bir risk unsuru da algılanan/ kaldırılan risktir. Bu risk türünde işlenen ve elde edilen ilave bilgilerle risk giderme mekanizmaları doğrultusunda araştırma yapılır. Genel kural kabul edilen turistin kendini güvenli hissetmeyeceği başka ülkelere hiç gitmez kuralı turistin satın alma kararı esnasında o kadar sert uygulanmaz. Çünkü turistin riskli bölgelerde zarara uğramama olasılığı da vardır. Bu olasılıkta turistin satın almada kişisel yapısının etkisi görülür. Örneğin “riski hiç düşünmeyen” yapıdaki insanların satın alacağı turistik üründen beklentileri de yüksek değildir. “Riski göze alan” insanlar ise riskleri karşılayabileceğini düşünürler. 
 
Bir de “riskten kaçanlar” vardır. Bunlar kendi rahatını bozacak hiçbir şeyi göze alamayanlardır. Medya organlarında yapılan bütün haberler bu kişileri etkilemek için yapılır. Algılanan riskte turistin gitmeyi planladığı ülke konusunda öğrenme süreci, turizm deneyimi, ön bilgi için kullanılan bilgi kaynakları ve riskin farkında olma derecesi satın alma kararını etkileyen faktörlerdir. Karar vermede turizm ürününün çekiciliği ve farklılığı çok önem taşımaktadır. 
 
Burada da ilgili makam, kurum ve kişiler algılanan riski turistin satın alma kararı açısından yumuşatmanın hatta kaldırmanın yollarını deneyebilir. Turist satın alma kararında elbette akılcı davranacaktır.
 
Unutmamalıyız ki turistin de satın alma esnasında riski azaltma stratejileri vardır ve bu stratejileri düşünür. Tatilini geçirmeyi düşündüğü ülke risk unsurları taşıyorsa ürün ve hizmetten beklentisini düşük tutma stratejisini, hep aynı oteli satın alma stratejisini, bilgi edinmek için çaba sarf etmek stratejisini, en pahalı ürünü alma stratejisini ve turistler için verilen garantilere güvenmek stratejilerinden birini uygulayabilir.
                                                                                                                                                   
Bir turist için ilk kez gittiği her ülke güvenlikle ilgili risk unsurlarını her zaman taşır. Turistin satın alma kararında bilgi kaynakları ne olursa olsun bu unsur her zaman etken olacaktır. 2016 yılında Rus pazarında ülkenin güç/iktidar sahiplerinin söylemleri etkili olmuş ve satın almada talep çok düşmüştür. Rus pazarında ki risk 2017 yılı için büyük oranda kalkmış gözükmektedir. Ülkemizin ağırlıklı pazarı olan Avrupa AB ülkelerinin ulusal ve sosyal medyalarında ülkenin genelini kapsayan algılanabilir risk unsuru pompalanmaktadır. Algılanabilir risk aynı zamanda kaldırılabilir risktir. Makro düzeyde yapılacak puzzl stratejisi ile bölgelerin güvenliğini ön plana çıkaran stratejiler uygulanarak bu bölgelerin risk faktörünü taşımadığı vurgulanır.
 
Bunun yanında konaklama işletmeleri yöneticileri de mikro düzeyde aktif faaliyet göstermelidir. Otele gelen ve memnun ayrılan müşterilerle iletişim kurmak ve mevcut risk algısının değişmesi/kaldırılması çalışması yapmak bunlardan en önemlisidir.                                                                                                                                                                        
Umut en büyük gayret faktörüdür. Umudunu yitirmeden canlı tutarak, birlik beraberlik ve dayanışma içinde, biri birinden kopuk hareket etmemek şartıyla, top yekûn risk algısına karşı diğer stratejiler üretmek ve talebi artırmak pasif değil aktif çalışmakla elde edilir. Unutmayalım ki bir yerde problem varsa onun mutlaka çözümü vardır. Ülkemizin konumu, tarihi ve kültürü, turizm ürünlerinin çeşitliliği, uygulama farklılığı rakip ülkelere göre çok daha avantajlıdır. Bu avantajları talep artışı elde etmede sonuna kadar akıllıca kullanmayı becermek zorundayız.   
 

11-12-2016 05:10
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar