22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
KİLYOS-BRIGHTON

 

İstanbul’un Karadeniz sahilindeki Kilyos (Yeni adıyla Kumköy) Türkiye’nin bilinçli olarak turizme açılan ilk turizm merkezidir. 1955 yılında 1.268.771 nüfuslu mega şehir (!) İstanbul’un ahalisi tatil yapsın, dinlensin ya da günübirlik eğlensin diye Kilyos turizm merkezi ilan edilir.
 
Dönemin Demokrat Parti hükümeti büyük bir ileri görüşlülükle, henüz dünyada kitle turizmi emekleme safhasında iken, Türkiye’de turizm sektörünü kurmaklagörevli bir kamu bankası olan T.C. Turizm Bankası A.Ş.’ni faaliyete geçirmiştir. Banka da ilk büyük projesi olarak yeni kurulan Kilyos Turizm Merkezinde Turban Kilyos Motel’ini inşa edip işletmek üzere faaliyete başlamıştır.
 
 
Turban tarafından resimde görülen modern tesis inşa edilerek henüz asfalt yolu bile olmayan Kilyos özel sektörün de otel, günübirlik tesis yatırımlarıyla birlikte İstanbul için bir tatil merkezine dönüşmüştür.
 
 
Zamanla çevre gelişmiş, nezih bir kimliğe kavuşan Kilyos İstanbul sosyal hayatının vazgeçilmez bir mekanı olmuştur. Elbette İstanbul’da Kilyos ve diğer yakın turizm destinasyonlarının kurulup gelişmesi ulaşım olanaklarıyla da ilgilidir. Akdeniz ve Ege’ye ulaşımın çok zor olduğu bir dönemde metropole yakın yerlerin (Çınarcık, Bayramoğlu, Erdek vd.)tatil turizmi için değerlendirilmesi gereklilik olmuştur.
 
 
 
 
 
1980’li yıllarda Sn. Turgut Özal’ın önderlik ettiği ve ANAP hükümetinin desteği ile T.C. Turizm Bankası A.Ş.’nin yürüttüğü Güney Batı Türkiye Turizm Projesi ile Türk Turizmi bilinen hamlesini yapmış ve bugünkü büyüklüğe gelen bir ekonomik başarının yolunu açmıştır. Fakat ANAP hükümeti 1988 yılında aldığı bir kararla T.C. Turizm Bankası A.Ş.’nin tesislerini Bankadan ayırmış ve özelleştirme sürecine sokmuştur. 1989 yılı başında da T.C. Turizm Bankası A.Ş. Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. ile birleştirilmiştir.
 
1980’lerin ortasında başlayan turizmdeki gelişme maalesef İstanbul’un yakınlarındaki tatil merkezlerine yeni yatırımlar vasıtasıyla gelişip modernleşmeleri yolunda bir katkı sağlamamış Güney ve Ege’de yapılan yeni tesislerin cazibesi ve artan ulaşım olanaklarıyla birlikte de İstanbul’un elitleri tatil için bu yeni destinasyonları tercih eder olmuşlardır.
 
İstanbul’a hitap eden Kilyos ve benzeri tatil merkezleri 70’lerdeki halleri ile kalmışlar, hizmet kalitesi ise daha da geriye gitmiştir. Bugün Turban Kilyos’un yerinde olan tesis metruk haldedir. Muhteşem plaja birçok yerden açık lağım suları akmaktadır. Kale kapalı, etrafı ise harabe halindedir. Belediye hizmet olarak plaja girişi ücretli yapmış ve İstanbullular için değerli az sayıdaki plajlardan biri adeta hapsedilmiştir. Birkaç beachclub ise yazın yüksek sezonda faaliyetlerini sürdürmektedir.
 
Bugünlerde Kilyos’da bir hareketlenme yaşanmaktadır. Yeni çevreyolu ve 3. Köprünün bölgeyi değerlendireceğini düşünen girişimciler Kilyos sahillerine göz dikmiş gözükmektedirler. Plaja ve gerisindeki sırta gecekondu niteliğinde tesisler inşa etmektedirler. Araziye iş makinaları ile girip yol açmakta, doğal yapıyı değiştirmektedirler. Doğu tarafında yer alan burnu ise bir yatırımcı çevirmiş, tapulu arazisi olduğunu iddia ettiği 165 dönüm yer için kişi başı 5 TL giriş ücreti almaktadır. Araziye yollar açmış, bungalovlar için temel kazıları yapmış bulunmaktadır.
 
Bahsettiğim alanlar kıyı kenar çizgisi ve koruma altında olan 100 metrelik bant içinde yer almaktadır. Buralarda yapılaşmanın yasak olması gereklidir. İlgili belediyelerin ve Milli Emlak Genel Müdürlüğünün bu alanlarda tasarrufu olması gereklidir.
 
Görünen o ki Kilyos yoğun bir yapılaşma baskısı altında kalacaktır. Yanında 18 Milyonluk betona boğulmuş bir mega şehir yatmaktadır. Üstelik şehrin Marmara kıyılarındaki mevcut plajları kayalarla kapatılmış, belki 10 Bin kişiye hitap edebilecek birkaç plaj numunelik olarak bırakılmıştır. Onlar da kirli bir denize sahiptir. İstanbul yazları sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Yaşayanların denize girecek yerlere, tatil için şehre gelen turistlerin de kültür ve deniz tatilini birleştirebilecekleri alanlara ihtiyaçları vardır. İşte Kilyos, Şile, Riva bu ihtiyaca cevap verebilecek belki de yegane yerlerdir.
 
Kilyos yoğun bir şekilde yapılaşacaktır. Sorulması gereken soru; Side, Belek, Titreyengöl,Kemer, Tekirova, Kiriş vd. gibi nezih bir turizm destinasyonu mu olacaktır, yoksa Kuşadası, Alanya, Bodrum gibi facia bir yer mi olacaktır. Birinci gruptaki turizm merkezleri kurulurken Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. tarafından planlanmış, alt yapıları hazırlanmış ve nihayet yatırımcılara denetim altında tesisler yaptırılmıştır. Bu merkezler nezihliğinin yanında bugün aynı zamanda yatırımcılara en iyi gelir getiren yerlerdir. Diğer grupta zikredilen yerler belediyelerin ellerinde kalmıştır. Belediyeler imar düzenlemesini yapmış ve elbette rantkonusu gündeme gelmiştir. Bu bölgeler ucuza satılmakta, yatırımcılarına az gelir getirmektedirler.
 
Kilyos ve diğer gelişecek turizm bölgeleri için ilgili belediyelerin yapmaları gereken,sözü edilen bölgeleri ziyaret edip, başarılı merkezlerin nasıl ve kimler tarafından yapıldığına bakmaktır. Sonra da aynı yöntemi kullanıp ve aynı hizmeti satın alarak bölgeleri geliştirme yoluna gitmektir.
 
Bir diğer yöntem de başarıyla inşa edilmiş ve yönetilen benzer turizm merkezlerini kopyalamaktır. Önerilecek yer ise 22 Milyonluk mega şehir Londra’nın başarı ile yönetilen sayfiyesi Brighton’dır. Brighton ve çevresi 150 Bin nüfusludur. Londra’ya 80 km mesafedeki bu eski balıkçı kasabası havanın iyi olduğu hafta sonlarında günde 1,5 Milyon kişiyi ağırlamaktadır. Hafta içi boş olan sokaklar hafta sonunda birbirinden farklı ürünleri satan dükkanlara sahip olmaktadır. 
 
Uluslararası bütün zincir otellerin temsil edildiği kasaba sahil turizmi için uygun bir plaja, denize ve iklime sahip olmamasına rağmen başarılı yönetimi sayesinde bütün Dünya’dan turist çekmektedir.
 
Brighton ve Hove kasabaları birleşmiş ve bir belediye olarak hizmet vermektedirler. Turizm merkezinde yılda 550 kadar turistik aktivite yapılmaktadır. Bu aktivitelerin önemli kısmı uluslararası niteliklidir. Örneğin Kasım ayının ilk hafta sonu yapılan 1904 model ve altı klasik arabalar rallisi bunlardan biridir. Belediyenin finanse ettiği her türden müzik grubu kasabayı hareketlendirmektedir. Spor alt yapılarına büyük önem verilmektedir. Havacılıktan, yelkene, atlı spordan, trekkinge akla gelebilecek her türlü spor etkinliğini çevrede bulmak mümkündür.
 
Brighton’da kılı kırk yaran planlama ile yapılan yatırımlar kaliteli, kalıcı ve verimli olmaktadır. (Brighton&HoveBelediye meclisindeki bir tanıdığım ve meclis üyeleri bir ev sahibinin çatısını camdan çatı ile değiştirme talebini bir aydan uzun süre tartıştılar ve sonunda verilecek iznin önü alınamayacak gelişmelere yol açacağı konusunda fikir birliğine varıp reddettiler. Bu konuda konuşmalar olurken bana sorulduğunda, 25 yıllık turizm sektöründe olan ve çevreye duyarlı bir vatandaş olmama rağmen, izin verilmesi gerektiğini söyledim. Bana göre çatı onun çatısıydı ve istediği gibi bir malzeme ile kaplayabilirdi. Elbette yanılan ben oldum. Antalya’ya gidince çatılara yüksek bir yerden bakınız. Görüntü kirliliği faciası anlaşılacaktır). 
 
Çevre mümkün olduğunca korunmaya çalışılmaktadır. Belediye çevreye duyarlı yeni teknolojilere destek vermektedir. Az sarfiyat yapan konutlar için örnek evler inşa edilmkte ve belediye tarafından proje destekleri sağlanmaktadır. 
 
Çok kültürlü bir kimlik korunmak istenmekte, hafta sonları düzenlenen festivallerde her milletin kültürel değerlerine yer verilmektedir.
Sonuç olarak başarı ve gelir gelmekte, insanlar mutlu yaşamaktadırlar.
 
Bugün Kilyos bir dönemeçtedir. Belediyelerin gezi yapmakta özgürlükleri vardır. İlgili belediyeler bir ekip oluşturup yazıda bahsi geçen yerleri görürlerse Kilyos için en iyi çözümü bulacaklardır.
 
 
 
 
 
 
 
 

31-12-2016 00:00
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar