27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
VENEDİK'İN KURTULUŞU "NO GRANDİ NAVİ' İLE OLACAK

 

 
 
Bazılarına göre dünyanın en güzel şehri, bazılarına göre ise aşkın ya da bahçelerin şehri olarak kabul edilir Venedik...
 
Şehir, bir taraftan hızlı bir dönüşüm sürecinden geçerken diğer taraftan da yaşanamaz hale getiriliyor. Venedik, yıllardır şehir sakinlerinin adeta kaçtığı ve emlak fiyatlarının aşırı arttığı bir merkeze dönüşmüş durumda.
 
Bu esnada da turistik bir obje olmayı sürdürüyor. Bu bağlamda, şehre “Disneyland Venedik” diyenlerin sayısı da az değil. Özellikle, devasa kruvaziyer gemilerden inen insan seli,San MarcoMeydanı’ndan Venedik’in sokaklarına akıyor.
 
İkiyüzaltmışbeş bin nüfuslu Venedik’te konaklama işletmeleri yılda yaklaşık 10 milyon misafir ağırlarken, ortalama 14 milyon günübirlikçi deşehri ziyaret ediyor. 1987’de UNESCO’nun Dünya Mirası listesine alınanVenedik’iyılda yaklaşık 24 milyon turist ve günübirlikçi ziyaret ediyor. Turizm, şehrin önemli bir ekonomik kaynağı durumunda. 
 
2013 yılında 96,000 tonun üzerindeki büyükgemiler için uygulanan kanal geçiş yasağı, 2015’in sonunda devre dışı kalmış görünüyor ve turist gemileri yasağa rağmen Giudecca Kanalı’na girebiliyor. Bu bağlamda Venedik’in batışına seyirci kalmak istemeyen yerli halktan bir grup “Büyük Gemilere Hayır” anlamında “No Grandi Navi”adı altında bir oluşumla organize olmaya başlıyor ve protestolarla seslerini duyurmaya çalışıyor. Bu grup Birleşmiş Milletler’inde desteğini alıyor. 
 
UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Venedik’in “tehlike altındaki dünya kültür mirası” listesine girme riski ile karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Bu durum ise hem İtalya hem de Venedik için prestij kaybı anlamına geliyor. Çünkü normalde bu listeye savaşlardan dolayı zarar gören şehirler giriyor. UNESCO,bu denli eşsiz bir güzelliğin korunmasına yönelik uzun vadeli bir strateji oluşturmadığı ve turizmin kontrolünü yapamadığı için şehir yönetimini eleştiriyor.
 
UNESCO Komitesi, detayda ziyaretçilerin sayısının düşürülmesini de içeren sürdürülebilir bir turizm yönetimini öneriyor. Ayrıca büyük yolcu ve yük gemileri ile tankerlerin geçişine yönelik düzenlenmeler ve Venedik’teki su yollarında hız sınırının belirlenmesikonularında öneriler getiriyor. UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Venedik lagününe büyük yük ve kruvaziyergemilerin girişinin yasaklanmasını istiyor. Komite, şehrin korunmasına yönelik bu tedbirlerin 1 Şubat 2017’ye kadar acilenyürürlüğe girmesini talep ediyor.
 
Çünkü Okyanus Devleri olarak adlandırılan gemilerin Venedik Lagünü’nde oluşturdukları dalgalardan dolayı şehrin temellerinin daha da zarar göreceğinden korkuluyor. Diğer taraftan lagünün çevresinde devam eden inşaatların durdurulmasını ve UNESCO’nun önerdiği düzenlemelerinin uygulanmasını istiyor. UNESCO’nun kaygıları pek de yersiz sayılmaz aslında…
 
ABD'nin California Üniversitesi Okyanusya Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, kentin doğu kısmının sanılandan beş kat daha hızlı şekilde sulara gömüldüğü vurgulanıyor. Bilim insanlarının öngörülerine göre Venedik, 2032’ye kadar 80 milimetre daha suya batacak.Buna çözüm olarak ise Venedik’in etrafının bariyerlerle çevrilmesi öneriliyor.
 
Belki de Venedik’in kurtuluşu UNESCO ve No Grandi Navi’nin işbirliği ile sağlanacak ve Venedik aşkın ve bahçelerin şehri olmaya devam edecektir…
 

17-01-2017 03:06
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar