27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
MİMARİSİNİ TERAPİ İLE BULUŞTURAN TESİS : THERME VALS

 

Belki burada, bu yazıyı okurken, “Dünyada yüzlerce termal tesis varken neden Therme Vals?” şeklinde bir soru aklınıza gelebilir. İsterseniz kısa da olsa Therme Vals’in hikayesine birlikte göz atalım. “Adını duyuyoruz ama hikayesini henüz değil!” sözünden yola çıkalım.
 
İsviçre’nin en büyük kantonu olan Graubünden Kantonu’nda, Alpler’in merkezinde yer alan Vals’de, 1891 yılında mineral bakımından zengin bir termal kaynak keşfediliyor. Bugün Therme Vals’in yer aldığı bu kaynak, 1893’ün yazında “Kurhaus Therme” adıyla 60 yataklı bir işletme olarak faaliyete başlıyor. 
 
Tesis ile birlikte, tesisin bulunduğu Vals yerleşkesi de zamanla az da olsa ekonomik bir gelişme kaydediyor. Araya giren iki dünya savaşı, Kurhaus Therme’nin gelişimini kesintiye uğratıyor. 1969 yılına gelindiğinde, yeraltı kaynak suları konusunda uzman olan Alman girişimci Karl Kurt Vorlop, kaynağı ile birlikte kür tesisini satın alıyor. Bazı apart tarzı konaklama imkânlarının da eklenmesi ile genişleyen kür tesisi, çalışmasına devam ediyor. 
 
Halkın büyük kısmı tarım ile uğraşmakla birlikte 1975 yılında kayak merkezi Vals-Dachberg açılıyor. Yerel yönetim yatırımlara önemli ölçüde katılıyor ve kayak turizminden elde edilen gelir, yörenin kalkınmasına da önemli bir katkı sağlıyor.
 
Gelecek kaygısı yaşayan yerel yönetim kür işletmesini 1983 yılına gelindiğinde İsviçre Banka Ortaklığı’ndan devralıyor. Demir bakımından zengin ve yaklaşık 30 derece sıcaklığa sahip olan kaynağın üzerindeki kür tesisi yerine, yeni Therme’nin inşa edilmesi planlanıyor.
 
Aslında Therme Vals’in asıl hikâyesi tam da burada başlıyor denilebilir. Yerel yönetim, Vals’in bulunduğu vadiye bir iyileşme ve sıhhatin gelmesi için 1986 yılında mimar Peter Zumthor’u 25 milyon İsviçre Frank’ına mâl olan yeni bir Bad (termal tesis) inşa etmek üzere görevlendiriyor ve 1996 yılında bu tesisin açılışı yapılıyor. Bina, inşaatından iki yıl sonra koruma altına alınıyor. 
 
Peter Zumthor, yeni Therme’de Arkaik Dönem’in banyo kültürünü yaşatmak istiyor ve etkinlik turizmine karşı bir model ortaya koyuyor. Arkaik Dönem’in banyo kültürünü, öncelikle inşaatta kullanılan kayaçların yapısı ve doğa içerisine uyumunda aramak gerekiyor. Therme, yaklaşık 20 yıllık olmasına rağmen kullanılan taşlar ve mimarisinden dolayı çevresindeki 1960’lı yıllarda inşa edilen diğer yapılardan daha eski gibi görüntü sergiliyor. 
 
“Dağ, taş, su – taşa inşa etmek, taşla inşa etmek, dağın içine inşa etmek, dağın içinden dışarı doğru inşa etmek, dağın içinde olmak; bu sözlerde gizli olan anlamlar ve hisler mimari olarak nasıl ifade edilebilir ve mimariye dönüştürülebilir? Bu sorulara cevap ararken bu yapıtı tasarladık ve bu yapıt adım adım şekil aldı.” sözleri ile Therme Vals’i anlatıyor Peter Zumthor.
 
Dağ, taş ve su arasındaki uyum, Therme Vals’in mimarisinin, terapinin bir parçası olmasını da sağlıyor. 
 

13-02-2017 23:25
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar