26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
TURİZMİN TEMELİ BARIŞ HUZUR VE GÜVENDİR

 

Her olgunun iki önemli unsuru vardır. Bunlardan birincisi olgunun temeli sayılan esas unsurları, diğeri de şekil unsurlarıdır. 
 
Turizm olgusunu incelediğimiz zaman bu olgunun temeli sayılan esas unsurları barış, halklar arası dostluk, huzur ve güvendir. 
 
Turizmin şekil unsuru ticarettir. 
 
Otellerin yapılması, kadroların kurulması, pazarlama, müşteri memnuniyeti vs. hepsi esas unsuru üzerine kurulacak şekil
unsurlarıdır. 
 
Esas unsur olan barış, dostluk, huzur ve güven ortamı olmadan şekil unsurunun fazla bir fonksiyonu olamaz. 
 
Turizmin tüm aktörleri bu unsurlara gereken önemi, strateji ve politikaları belirlerken, esas ve şekil şartları üzerinden vermelidir. 
 
Turist kabul eden ülkelerde barış, dostluk, huzur ve güven ortamı yoksa veya yokluğu üzerinden rakip ülkelerce büyük negatif algılamalar yapılmışsa turist kazanmak için turizmin şekil şartı olan ticaret olguları üzerinden yürümek, strateji ve politikalar üretmek pek yararlı olmayacaktır.                                                             
 
Bu konuyu empati yaparak inceleyelim ve empati sözcüğünün tanımı ile işe başlayalım. Empati bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durumu anlamak ve hissetmektir diye tanımlayabiliriz. 
 
Başka bir tanımla empati başkalarının gözüyle görmek, kulaklarıyla duymak, başkalarının kalbiyle hissetmektir. Empati kavramındaki bir başkası ülkemize gelecek turisti ifade etmektedir. 
 
Turistin duygusunu, içinde bulunduğu durumu anlamadan onun kalbiyle hissetmeden turiste başka yollar ve tercihler sunmak pozitif bir sonuç sağlamayacaktır. 
 
Ülkemiz bazı yıllarda turisti ülkemizden uzaklaştıran durumları yaşamıştır. Sıkıyönetimler, olağan üstü haller, terör olayları turisti ülkemizden uzaklaştıran durumlardır. Herkesi kendimiz gibi bu olaylarla birlikte normal yaşantısını sürdürecek diye değerlendiremeyiz. 
 
Yıllar önce Fransa da tahsilde iken sömestr boşluğunu değerlendirecek Kolombiyalı arkadaşım ki kendisi ile sıkı dost olmamıza rağmen ailesi ile ya Türkiye ya da Yunanistan da tatil yapmak istediğini söyledi. Ben ısrarla Türkiye de tatil yapmasını önerdim ve turistik tüm yerleri anlattım ama o zaman ülkemizde sıkıyönetim vardı. 
 
Rakip ülkemiz Yunanistan bu durumu aleyhimize çok iyi kullanıyor, ülkemizin sokaklarında silahlı asker resimlerini yayınlıyordu. 
Arkadaşım ailesi ile Türkiye ye yakın bir Yunan adasında tatilini satın aldı ve tatilinin bir gününü de tur ile Kuşadası’nda geçirmiş. 
 
Dönüşte Kuşadası’nda geçirdiği günü unutamadığını ve Kuşadası’nda hiç asker görmediğini söyledi. 
 
Turistin tatilini satın alırken duygusunu, düşüncesini bilmek ve turizm strateji ve politikalarını ona göre üretmek için empatinin ilk adımı olan karşımızdakini etkin dinlemeyi maalesef başaramamaktayız. 
 
Bizim turizm strateji ve politikalarımız kendi duygularımız üzerinden kurulmaktadır. 
 
Bu yanlıştır. 
 
Turistin duygusal kopuşu önemlidir. 
 
Dolayısı ile bizim empati değerlendirmemiz yanlış sonuçlar doğuruyor ve sonra neden turist gelmiyor diye hayıflanıyoruz. 
 
Turizm ülkeler arasında barışı sağlayan bir olgudur. 
Yıllardır ülkemize turist olarak gelen ve aldığı tüm hizmetleri beğenen turist, döndüğü zaman ülkemizin barış elçisi, gönüllü
tanıtımcısı olmaktadır.                                                                                                    
 
Turizmci olarak ana pazarımız olan Avrupa ve özellikle Alman pazarını bu duygularla yani barış, dostluk, huzur ve güven ortamında değerlendirelim.
 
Turizmde bizim düşüncelerimiz değil Alman turistin düşüncesinin önemli olduğunu unutmayalım. 
 
Turizmde öfke yoktur empati vardır.
 

08-04-2017 10:07
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar