27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
7 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !

 

 
Türkiye gündemini takip eden herkes tarafından bilinen sebeplerden dolayı Almanya başta olmak üzere, Hollanda ve Belçika’ya ilave olarak İsveç bölgesinden ciddi bir düşüş ve azalma ile girmekte olduğumuz 2017 turizm sezonu için umudunu  referandum sonrası gelişmelere öteleyen turizmciye halin nasıl ?
 
Ya da davulun sesi uzaktan nasıl geliyor diye sorulsa hemen  “davulun sesi yok” cevabı  alınır. 
 
Geçen yıl kaybettiğimiz Rus turistlerin geri gelmesi yada geri geliyor olacak olmaları diğer tarafta kaybettiklerimizi telafi eder mi diye tartışmalar ile başlayan “turizmin pansumanı Türkiye’deki referandum” süreci gibi görünmektedir.   
 
Meydana gelen yaranın sarılması için yapılan ilk işlemin adı pansuman olduğuna göre, daha yaranın iyileşme süreci de hatırı sayılır bir zaman alacağa benziyor.  2014 ve 15 ruhunu yakalamak 3  -  5 yıl sürer şeklindeki yorumları hep birlikte bekleyip göreceğiz. 
 
Esas olan uzun yıllardan beri süre gelen halklar arasındaki dostlukların yanı sıra,  zorlaştırmak yerine kolaylaştırmayı tercih eden, nefret etmek yerine müjdeli haberler veren biz turizm gönüllülerinin memleket sevdasıdır.   
 
Turizm açısından ele aldığımızda, Avrupa ile aramızdaki olayı şahsen,  
 
Birbirine afra tafra yapan iki komşuya benzetiyorum.  
 
Zaman zaman tartışan ve alınganlıkları olsa da, ansızın hadi gel tarhana çorba var diye çat kapı içeri girip sofraya bağdaş kuran komşu gibi.   
 
Alıştığı ortamdan bir süre uzaklaşsa da kısa sürede aynı ortama dönme arzusu ile yanıp tutuşan medeni turisttir Avrupalı.
 
Sadıktır ve farkındalık duygusu yüksektir. Hizmetin iyi  ve ucuz olanı nerededir diye bilir.  Otellerin ve hava limanlarının konfor skorlarını takip eder. 
 
Rusya dan gelen turistler  için farklı bir yer görmek yada her yıl yeni bir otele gitmek, sadakat ve kaliteden önce gelir, ki onlar bile geçen yıl başka ülkelere gidip bizim ülkemizdeki hizmet ve misafirperverlik performansını mukayese ederek, gittikleri ülkelerde bizim ülkemizde edindikleri tecrübeleri  bulamadıklarını bilerek bu yıl kendi evlerine, yani bizim ülkemize geri dönüyorlar.  
 
Şimdi bizim onlara “geçen yıl falanca ülkeye gittiniz, boynuzun ölçüsünü aldınız ve dönüp dolaşıp geldiniz yine eski mekana” şeklinde “milli iflastan turizm sayesinde kurtulan rakiplerimizin ekmeğine bal çalmak” değil, valla biz de sizi çok özledik, bu hasretin kısa sürede bitmiş olmasına çok sevindik şeklinde bir hizmet anlayışını geliştirerek devam ettirmemiz gerekmektedir. 
 
Geçen yılki olumsuz havada, meydana gelen maddi ve manevi kayıpları misafirlerine belli etmeyen, aksine hizmetini güçlendirmek ve yaşanan olumsuzluk ortamında “her zamankinden daha iyi bir hizmet vermeyi ele geçirilmiş bir fırsat gibi gören işletmelerin bu yıl daha kolay bir sezon geçirebilecekleri” gerçeğini inkâr edemeyiz.   
 
Kalitemizi ve hizmetlerimizi güçlü tutarak, personel motivasyonu ve insan kalitesine de önem vererek gelecek dönemlerdeki risklerimizi ortadan kaldırma şansına sahibiz.  Sektör olarak ta bu anlayışa odaklanan bir politikamızın olması turizm adlı geminin daha güvenli limanlara demir atması için gelecekte engelleri ortadan kaldıracaktır.   
 
Türkiye turizmi, sahip olduğu olumlu altyapısı, kaliteli ve ferah otellerinin yanı sıra, misafirperver hizmet anlayışı ile eski gücüne yeniden kısa sürede  kavuşacak kabiliyettedir. İçinde bulunduğumuz süreç tartışılan ve düşünülen kadar uzun sürmeyecektir.  Başarılı hizmet ve olumlu fiyat politikaları ile çok hızlı geri dönüşüm sağlayacak tecrübelere sahiptir.  
 
Şimdi ne olacak
 
xGelişmeler bir nebze hararetini kaybetse de, özellikle deniz kum güneş turizminin bu yaz neler yaşayacağını “Mayıs ayından sonra göreceğiz” gibi bir hava var.  Bu da elbette turizm ile iştigal eden birçok sektörü ve kurumu planlama yapmakta ağırdan almaya yöneltiyor.  
 
Herkesin aklındaki  soru aynı, ya 2016 ya benzeyen, dibi gördüğümüz bir sezon olursa ? diye.    
 
DÜN –BUGÜN – YARIN formülüne göre dünden daha dipte olunacak bir sezon görüntüsü şuan için yok ancak başarı ve coşkuyu getirecek olan haberci o “gümbür gümbür davul sesi” de  yok.  
 
Dileğimiz Türkiye açısından barış ve huzur dolu günler olması ve elbette turizm açısından bereketli bir süreç yaşanmasıdır.   
Sektörümüzün tüm katmanları için güzel  günler olsun.  
 
 
 

13-04-2017 10:31
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
Parasizkalananlar
07-05-2017 23:32
BU SEKTÖR BITMIS
Dündar ve tam isabet yorumunu yapan kardeşim bu sektör ruhuna el fatiha bitmiş bunu bitiren de otel sahipleri ve mdr ler.otelcilik le alakası olmayan ne kadar adam varsa sektörde itu ODTÜ bunun gibi yerlerden mezun olan genç arkadaşlar master yapmış hepsi işsiz sebebi otel sahiplerinin Yanlış insanlarla çalışması ve bunun sonucunda sektörün kan kaybetmesi ve zararlar maddi manevi Tskler.....
Herkezişiniyapsin
05-05-2017 21:21
Tam isabet
Dündar kardeşim tskler türkiyede turizm ve otelciligi gerçek materials yapmış üniversite mezunu kimseler yapmıyor bu nasıl bir sektör yaa emekli asker emekli assubay gece mdr mdr olarak çalışıyor bizde o zaman Askeriyede görev yapalım askerlik daha kolay bence turizm ve Otelciligi bırakın da gençler yapsın top sakal bırakıp günde iki tür atmakla mdrluk olmaz otelleri doldurun mdr arkadaslar bahane değil is üretin ltf birde sezon sonu kendinizde ücretsiz izne çıkın sizde eğer vicdan varsa tskler
dundarcagann
30-04-2017 23:03
Seviyesiz sektor
Sektörün yeniden yapılanması gerek üstadım örnek antalyada kaç gnmdr run otelcilik diploması master 3 yabancı dili var bunu bana özelden ltf yazin nerde otelcilik le alakasi olmayan adamlar yüzde 70 mdr luk yapıyor o veya bu sebeb ten dolayi balık baştan kokar üstadım ekim gelince ücretsiz işten cikarmalar ama gnmdr işine devam olmaz bu böyle olmaz olmuyorda zaten anlayan anladı ,.....saygilar sevgiler ilahi adalet ve vicdan olmadan bu işler düzelme. ..tsklerr
AtillaBüyük
13-04-2017 19:03
Turizmci olmak zor.
Sn.Celik. Ekinize sağlık. İçi dolu ve okuyucusu içim faydalı bir yazı olmuş.
ahishavi
13-04-2017 15:17
2017 de ÇÖZÜM YOK
Misafirlerden Kimse boyunun ölçüsünü almadı .Boyunun ölçüsünü alan BİZ - TÜRKİYE turizmi oldu. Başka ülkelere giden misafirlere bu mantıkla yaklaşmayı bırakın aklınızdan bile geçirmeyin. Unutun. Parası olan misafirin 21.yy da seyahat edebileceği çokkkk ülke var. Deve kuşu misali sanki deniz , kum . tarih tek bizde var. BATTIK 2016da Gene BATIYORUZ 2017de. Kaos içine sürüklenmiş bir ülkeden nasıl bu kadar pozitif bir düşünce ile turist gelecek diye beklentiye giriyorsunuz anlamış değilim.İşimiz Hayal Satmak , ama Hayal Kurmak değil. Hepimize Geçmiş Olsun.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar