17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
1 Yorum | Yorumlar
'DENİZİ GEÇİP ÇAYDA BOĞULMAK'

 

 
“Türkiye rezervasyonları Temmuz ayından itibaren tekrar hareketlenir. İspanya ve Yunanistan`da oteller şimdiden doldu taştı” şeklinde yapılan açıklamalar için artık yorumu size bırakıyorum.
 
 
Ernest Hemingway’e göre Bismarck, “Balkanlarda gömleğinin eteklerini pantolonunun içine sokan herkes, dolandırıcıdır” diyormuş. Elbette, köylü olanların hepsinin de gömlekleri dışarda diye de ekleyerek.
 
Hemen ardından Mustafa Kemal hükümetinin adamı olarak gördüğü Osmanlı Bankası’nın yöneticisi Hamit Bey için, “sade gömleğinin etekleri pantolonunun içindeydi ve gri bir “iş adamı” elbisesi giydiğini anlatıyor.
 
Konuşmasının hemen başında “Mustafa Kemal İstanbul’a girince, şehirdeki Hristiyan halkın katliama uğramasından endişe ediliyor?..” diye söylüyor. Hamit Bey’in ise kendisine “Hristiyan halk neden korkacakmış” diye sorduğunu yazıyor.
 
Buradan şunu anlıyoruz. Bizim memleketimizde yaşanan her olay sonrası yabancılarda oluşan korku, endişe veya güvenlik algısı, öyle söylendiği gibi sonradan yaratılmış bir şey değil! Meğerse oldum olası varmış.
 
Ama kitap okuma sıralamasında Avrupa’nın en alt basamağında yer alan ülkemiz insanında ‘tarihsel belleğin’ olmamasına hiç kimsenin şaşırmaması lazım.
 
Bu yüzden öncelikle şunlarını hatırlatmak istiyorum. Geçen yıl yaşanan terör olayları, canlı bomba saldırıları ve FETÖ darbe girişimi sonrası Avrupa’dan ülkemize gelen turist sayısında ciddi bir gerileme oldu.
 
Turizmde en büyük pazarımız olan Almanya’dan 2016 yılında yüzde 30’lık bir düşüş yaşamışız. Sektördeki şaklabanları bir kenara bırakıp, tur operatörlerinin sessizliğine bakacak olursak 2017 yaz sezonu çok daha vahim geçecek.
 
Fransa’nın son dönem rakamlarını açıklamak bile zor. Birkaç yıl önce 1 milyonu aşmış olan ziyaretçi sayısı şimdi 500 bine yaklaşmıyor. Belçika’nın durumu çok daha farklı değil. Al birini vur öbürüne!
 
Geçen sene Türkiye girişlerinde yüzde 26 civarında eksi gösteren Hollanda pazarı ise Seyahat Acenteleri Birliği, ANVR’in açıklamış olduğu güncel satış verilerinde 2017 yaz sezonu için yüzde 39’luk bir düşüş göstermekte.
 
Tüm bu olumsuz tabloya rağmen, “Türkiye rezervasyonları Temmuz ayından itibaren tekrar hareketlenir. İspanya ve Yunanistan`da oteller şimdiden doldu taştı” şeklinde yapılan açıklamalar içinse artık yorumu size bırakıyorum.
 
Çünkü söylenen sözler bana züğürt tesellisi gibi geldi. Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen turist sayısı yüzde 50 civarında gerileme gösterirse sakın kimse şaşırmasın. Turizmde ‘denizi geçip çayda boğulmak’ herhalde böyle bir şey olmalı!
 
Tekrar diğer konuya dönecek olursak. Bismarck’ın “Balkanlarda gömleğinin eteklerini pantolonunun içine sokan herkes, dolandırıcıdır” sözünü girmek istemiyorum.
 
Ama herhalde ‘iki eli de cebinde’ dolaşan bir sürü adamı gözünden kaçırmış. Bu yüzden bu topraklarda hiç bir yabancının endişe etmesine falan gerek yok!
 

09-05-2017 05:42
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
AileDostu
09-05-2017 20:50
Iki elide cebinde
Yavuz bey,Iki elide cebinde dolasanlar,Berlin itb de eli cebinde dolasanlarmi?
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar