27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
BİR BAŞKA YÖNÜYLE ANTEP BAKLAVASI

 

 
Köln’de düzenlenen bir sanayi fuarında bir Türk işadamı B2B görüşmeleri yaparken  “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım!” diye karşılıyordu müşterilerini… Bir on yıl kadar önceydi… Gelen her müşterisine lokum ikram ediyordu ve bunu bir Türk deyimi ile açıklayarak kültürümüzün kısa da olsa tanıtımını yapıyordu.
 
Köln’den Gaziantep’e uzanan bir tatlı hikâyesi de diyebiliriz bu yazının teması için... 
 
Gaziantep Sanayi Odası’nın hazırlamış olduğu ‘Antep Baklavası’ adlı çalışma elime geçtiğinde baklava ile ilgili bir yazı yazma ihtiyacı hissettim. Bu konuda hem bu eserle beni tanıştırdığı hem de Gaziantep ve baklava hakkında beni bir “uzman” olarak bilgilendirdiği için Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Özgür Çinkay’a teşekkürü bir borç biliyorum. 
 
Şimdi tekrar tatlı hikâyemize, baklavaya dönelim. Baklavaya hem 1844 yılında Mehmet Kamil’in yazdığı ilk Türkçe yemek kitabı olan Melceü-t Tabbahin’de (Aşçıların Sığınağı) hem de Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın İstanbul Ansiklopedisi’nde rastlanmaktadır. Melceü-t Tabbahin’de toplamda beş baklavadan bahsedilmektedir.
 
Bunlar; Adi Baklava, Kaymak Baklavası, Musanna (süslü) Kaymak Baklavası, Kavun Baklavası ve Pirinç Baklavasıdır.
 
Uzmanlar eski dönemlerdeki baklava çeşitlerinin günümüzdeki kadar zengin olmadığı görüşünde...
 
Hazla tüketilen bir tatlı olan baklavanın zamanla tüketici gereksinimlerine göre yeni çeşitlerinin geliştirildiğini ve damak zevkine düşkünleri şımartmak için ustaların hiçbir gayretten kaçınmadığını görmek ve deneyimlemek mümkün... 
 
Günümüzdeki baklava çeşitleri arasında; fıstıklı kuru baklava, fıstıklı havuç dilimi baklava, fıstıklı özel kare baklava, fıstıklı yaş baklava, kaymaklı baklava, cevizli baklava, fıstıklı özel havuç dilimi baklava, tepsi katmeri, bülbül yuvası, fıstıklı dolama, fıstıklı şöbiyet, fıstıklı yaprak şöbiyet, güllüşah ve mihrimah yer alır.
 
Elmacı Pazarı Güllüoğlu’nun sosyal medya üzerinden gerçekleştirmiş olduğu bir yarışma ile yeni geliştirilmiş bir baklavaya isim aranıyor. Sunulan öneriler arasında yeni tasarlanan baklavaya “Güllüşah” adı verilmesi uygun görülüyor ve ismin sahibi de ödül olarak bir tepsi bu baklavadan kazanıyor. Özetle tatlı yenilip tatlı konuşulmaya devam ediliyor.
 
Diğer taraftan Gaziantep’te baklava alanında rekabetin fazla olması ve insanların üretkenliği, yeni baklava çeşitlerinin ortaya çıkmasını da sağlıyor. 
 
Peki ya “Gerçek baklavayı nasıl anlarız?” sorusu akla geliyor ister istemez...
 
İsterseniz bu kısmı ‘Antep Baklavası’ndan aktaralım: “Çatalınızı batırdığınızda çıkan çıtırtı kulağınıza hitap edecektir.
Isırmadan önce iyice koklamalısınız, çünkü burnunuza gelecek tereyağı kokusu gerçekten de muhteşem. Isırdıktan sonra damağınızda kalan tat ise bir başka güzel.
 
Çatalınızı batırdığınızda ve ısırdığınızda çıtırtı duymuyorsanız o baklava bayat demektir. İyi açılmış bir baklava ısırıldıktan hemen sonra ağızda erimelidir.
 
Eğer baklava yerken boğazınız yanıyor ve şeker sizi rahatsız ediyorsa, hamur-şeker oranı iyi ayarlanmamış demektir. Baklava yedikten sonra mideniz ağrıyorsa, alışveriş yaptığınız yeri mutlaka değiştirmelisiniz. Çünkü bu tür bir rahatsızlık, baklavacının ürünlerinde kaliteli malzeme kullanmadığının göstergesidir.”
 
Bu bağlamda, baklava deyip de geçmemek gerekiyor. İşin tatlı oluşu kadar ciddiyetini de kavrayan Gaziantepliler, baklava için ‘coğrafi işaret’ almayı da ihmal etmemişler. ‘Antep Baklavası’ için T.C. Türk Patent Enstitüsü’nden aldıkları Coğrafi İşaret Tescil Belgesi, 27.04.2007 tarihli 26505 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilmesi ile resmiyet kazanmıştır. Bu belgenin alınması, Antep Baklavası’nın kalitesinin korunması ve üretimin bilinen özellikte yapılmasının sağlanması bağlamında atılmış önemli bir adım olarak görülebilir. Her ne kadar ‘Tatlı yiyelim tatlı konuşalım!’ da desek, Antep Baklavası’nın coğrafi işaret alması, kalitenin korunması ve sürdürülmesi bağlamında önemli bir gelişmedir. 
 
Peki, bu yazının turizm ile alakası nedir?
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine bakıldığında 2011-2015 yılları arasında beş kıtaya toplamda 20 milyon ABD doları değerinde baklava ihracatının gerçekleştirildiği görülüyor.
 
Baklavaya olan ilginin artış nedenlerinden biri ise son yıllarda giderek cazip hale gelen gastronomi turizmidir.  
 
Öyleyse “Tatlı yiyip tatlı konuşmaya” devam edelim...
 

11-05-2017 10:48
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar