26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
ÖNCE OYUN OYNADILAR SONRA İŞE ALINDILAR

 

Bir ülkenin eğitim sistemindeki çağdaş eğitim başarısı o ülkenin geleceğinin başarılı olacağının göstergesidir.
 
İşletmelerin (konaklama işletmeleri dahil) başarı kuralı aynıdır. İşletme çalışanlarının başarı ölçütü işletmenin geleceğini kazanmada bir kıstas olarak değerlendirileceği anlamını taşır.
 
Ülkenin eğitim sistemi nasıl çağdaş eğitim metotlarıyla belirleniyorsa işletmenin, çalışanlarını özellikle nitelikli personelini, yönetici yardımcılarını, orta ve üst kademe yöneticilerini işe alırken çağdaş işe alım metotları uygulaması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.
 
Bu metotlardan en yenisi işletmenin bütçe formatına göre hazırlanmış, müşteri kitlesine doğru ürün ve hizmetle hitap eden, oynayanı detaylı analizlere yönelten, her aşamasının sonuçlarından ders çıkarıp bir sonraki aşamada daha iyisini yapmayı mümkün kılan gerçekçi simülasyon oyunlarıdır.
 
Bu oyunlarda tüm departman çalışanlarının işletme yönetiminde nelere dikkat etmesi gerektiği, hangi stratejik kararların ne gibi sonuçlar doğuracağı, rekabet edebilme, takım çalışması, planlamaya geniş bakan, iş dünyasında çok yönlü düşünmek, değişimlere hızlı yanıt vermek ve özellikle de stresli veya kriz anında bile sağduyulu karar verebilmek yeteneğini sağlamak ön planda tutulur ve işe alınacakların beceri ve nitelikleri kolayca ölçülür. 
 
Rekabette söz sahibi olmak o işletmenin göstereceği performansın derecesi ile ortaya çıkacaktır. Yurt dışında, batı ülkelerinde yapılan uygulamalarda özellikle perakende sektöründe işe alımlarda oynatılan oyunlarla personelin işe alındığı bilinmektedir.
 
Bu oyunlarda üstlenilen role göre o işletmenin nasıl ve hangi stratejilerle kurulduğu, departmanlar ve iş fonksiyonları arasında işletmenin hedeflerine ulaşması için nasıl bir denge içinde yönetilmesi gerektiği, çalışan insanların birer robot gibi görülmediği onların düşünen ve fikir üreten varlıklar olarak görüldüğü bilinmekte, işletme çalışanlarının çok yönlü düşünmesi, değişimlere hızlı yanıt vermesi aranmaktadır. 
 
Konaklama işletmeleri sektöründe de işe almanın temel kuralı artık böyle olmalıdır.
 
Seçimlerdeki ölçümlerin sanal ve duygusal değil gerçeğe yakın olması sağlanmalıdır.
 
Sadece CV üzerinden değerlendirmek çağdaş uygulamaların var olduğu bu zamanda personelin değerlendirmesini ve niteliğinin derecesini tam göstermemektedir.
 
Çünkü işletmeler sadece yurt içi değil benzeri yurt dışı işletmelerle de sürekli rekabet içindedirler.
 
Batı iş dünyasında aranan çalışan tipi titiz, aynı zamanda çok hızlı, çok yaratıcı, hesap verebilen, iddialı, kendini sorgulayan, fikrini savunan, her zaman hata yapabileceğini unutmayan, iş disiplini yüksek, çalışmayı bildiği gibi eğlenmesini de bilen insanlardır.
 
Bu parametreler ülkemiz otel patronlarına gereksiz gelmektedir ve onların bu düşünce baskılarıyla insan kaynakları yönetimleri de bu parametreleri gerçek bazda değil duygusal bazda gerçekleştirmektedir. İşletmeyi başarıya götürecek olgunun nitelikli insan kaynağı olduğunu sözde herkes bilmektedir.
 
Ancak parasal faktörler insan kaynağının seçimi ve işletmedeki aktif varlığını pratikte engellemektedir.
 
Avrupa düşünen ve üreten insan kaynakları demekte biz ise düşünmeyen sadece verilen emir ve talimatları uygulayan robot insan kaynaklarını tercih etmekteyiz.
 
Ülkemizde bu tür işe almada kullanılacak oyunları hazırlamış piyasaya sunmuş kişi ve kuruluşlar mevcuttur. Ancak işe alımların halen sadece CV üzerinden duygusal ve anlamsız sorularla yapıldığı da bilinmektedir.
 
Nitelikli insan kaynakları biriktirmede sonuç “rakipler aya biz hep yaya” kalmaktayız. 
 

19-05-2017 08:44
Önceki Yazıları
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
05-08-2017 19:43 | 1 Yorum | Yorumlar
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar