27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
GÜNLÜK SPA BİR ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?

 

 
 
SPA; “Sanus Per Aquam” sözcüklerinden oluşan bir kısaltma olup “suyla gelen sağlık” anlamına geliyor…
 
Günümüz SPA işletmeleri, Avrupa’dan gelen termal su temelli “kür” uygulamaları ile Uzak Doğu’dan gelen SPA kültürünü özellikle konaklama işletmelerinde harmanlayarak pazarlıyor.
 
Bazı SPA işletmelerinin hamam unsurunu da konseptlerine kattıkları görülüyor. Bu bağlamda bir zamanlar Almanya’dan Türkiye’ye tellaklık eğitimi almak üzere gelenlerin olduğu da biliniyor. 
 
SPA, verimli işletilmesi durumunda konaklama işletmelerinin gelirlerinin ortalama %20’ye kadar olan kısmını oluşturma potansiyeline sahip ürün ve hizmetleri içeriyor.
 
Türkiye’deki duruma baktığımızda İstanbul Dedeman Oteli’nin satışı bağlamında yapılan açıklamalar aslında bize fikir veriyor.
 
Beş yıldızlı otellerin bünyelerindeki konferans salonları ve SPA bölümleri işletme maliyetlerinin artmasına neden oluyor ve beş yıldızlı bir otel yatırımının geri dönüşü için yaklaşık 20 yıl kadar zaman öngörülüyor.
 
Bu nedenle halihazırda SPA bölümü olan işletmelerin, bir çözüm olarak, bu bölümleri dışarıdaki işletmecilere aktarmayı tercih ettikleri görülüyor.  “Outsourcing“ adı verilen bu işletme anlayışı konaklama işletmeciliğinde giderek yaygınlaşıyor.
 
Türkiye turizmindeki son gelişmeler, konaklama işletmelerine olan talebin nicelik ve nitelik olarak düşmesine neden oluyor.
 
Bunun sonucu olarak da özellikle üst segmentteki uluslararası bazı markalar Türkiye’den çekiliyor. Bu durum,  piyasada faaliyet göstermeye devam eden diğer konaklama işletmelerini, özellikle SPA yatırımları ve işletmeciliği konusundaki planlarını ve projelerini gözden geçirmeye itiyor. Tasarruf tedbirleri bağlamında SPA bölümlerinin işletilmesi, dışarıdan bazı işletmecilere bırakılıyor.
 
Bu bağlamda özellikle SPA’ların karşı karşıya kaldığı sorunları ele almak üzere sektörde yaklaşık on yılın üzerinde bir deneyime sahip olan bir uzman ile yaptığım görüşme çıktılarının bir kısmını burada paylaşmak istiyorum. 
 
Uzmanın görüşüne göre İstanbul gibi büyük şehirde çalışanların, otellerin SPA bölümünü kullanmak için yoğun iş tempolarından dolayı zaman bulamaması en büyük sıkıntı gibi görülüyor.
 
Bunun yanında, beş yıldızlı otellerin SPA’larını kullanma bağlamında kadınların “Otele gidersem, insanlar ne düşünür?” gibi bir anlayışa sahip olduğunu da vurguluyor.
 
Bu da SPA’nın henüz bir lüks ürün olarak görüldüğü ve halka yayılması için belki de oteller dışında, “Day SPA” adı verilen “günlük SPA”ların yaygınlaşması gerektiğini düşündürüyor. 
 
SPA sektörünün otel odaklı gelişmesi ve henüz halka inememesinin yanında diğer bir önemli nokta ise kalifiye işgören sorunudur. Burada özellikle masaj konusunda yurtiçinde verilen eğitimlerin yeterli olmaması,  yurtdışından getirilen işgörenler için ise çalışma prosedürlerinin zahmetli ve maliyetli olması, SPA işletmecilerini iki kez düşünmeye itiyor. 
 
Yukarıda da kısaca değinildiği üzere; üst segmentteki konaklama işletmeleri SPA bölümlerini kendileri işletmek yerine dışardan bir işletmeye devretmeyi yeğliyorlar.
 
Bu durum ise özellikle dışardan gelen işletmecinin bir an önce kâra geçebilmek için bir dizi tasarruf tedbiri alacağını ya da maliyetleri kısabileceğini akla getiriyor.
 
Ayrıca otele gelen ve SPA’yı da kullanan bir misafir SPA işletmecisinin farklı bir kurum olup olmadığını bilmeden ya da sorma ihtiyacı dahi hissetmeden, otel ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir algıya da kapılabilir.
 
Bu ve buna benzer sorunlardan dolayı SPA’nın hem halka yayılması hem de misafirlerin beklediği hizmeti almaları için bir taraftan “günlük SPA”ların yaygınlaşması gerektiğini, bir taraftan da otellerin SPA bölümlerinin yine oteller tarafından işletilmesi yoluyla işletmeye artı değer sağlayan bu bölümlerin sürekliliğinin sağlanacağını düşünüyorum.
 
 

22-05-2017 01:20
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar