27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
'WELLNESS' ETİKETİ İLE NEREYE KADAR?

 

 
Modern insan, kısa bir süre öncesine kadar aşırı çalışmaktan dolayı tükenmişlik sendromu yaşarken günümüzde boş zamanını en iyi şekilde değerlendirme çabasından kaynaklanan “boş zaman tükenmişlik sendromu”nun da üstesinden gelmeye çalışıyor.
 
Wellness, yeni yaşam koşularında buna bir çözüm olarak ortaya çıkıyor.
 
Bazen bir otelde, bazen çorap markasında, bazen de fitness salonlarında, kısacası her tarafta wellness, bir etiket olarak karşımıza çıkıyor. Bunların hepsinin adında wellness olduğu doğru, ancak içinde ne kadar wellness olduğu tartışılır! İşte bu bağlamda wellness arzcıları, kendilerini pazarda konumlandırırken sundukları ürün ve hizmetlerin içinde ne kadar “wellness” olduğunun farkındalığını ortaya koymalılar.
 
Wellness’a olan talep artışı kesintisiz olarak devam ediyor.
 
Bunda bir taraftan geniş halk kitlelerinin sağlık anlayışının değişmesi önemli olurken diğer taraftan yaşanan sosyoekonomik çelişkiler etkili oluyor.
 
Şöyle ki;
 
Sosyoekonomik gelişmeler daha çok brüt boş zaman imkânı veriyor, ancak diğer taraftan net boş zamanımızda kesinti yapıyor. Bunun sonucu olarak boş zamanımız artsa da kullanabilecek “zaman boşluğumuz” giderek azalıyor. 
 
Burada kentlileşmenin etkilerine de kısaca değinmek gerekiyor. Kentlerde yaşayanların üçte birlik kısmının hareket organlarında, kan dolaşımında ve kendini iyi hissetmede kentlileşmenin yarattığı olumsuzluklardan dolayı yaşam kalitelerinin düştüğü gözleniyor.
 
Günümüz kentlisinin karşılaştığı rahatsızlıkları, sizleri rakamlara boğmadan büyüklük sırasına göre paylaşmak istiyorum; sırt ve omuz ağrıları, baş ağrısı ve migren, kan dolaşımı rahatsızlıkları, uyku bozuklukları, güçsüzlük,  yorgunluk ve sinirlilik…
 
Günümüzün mega trendi wellness, içerisinde çelişkileri ve sorunları da barındırıyor.
 
Birçok wellness arzcısı, gerekli olan kazancı sağlamak için wellness sözcüğünü tek başına yeterli görse de bu wellness’ın klasik deniz-kum-güneş tatillerinin yerini aldığı dönemlerde, yani başlangıç döneminde yeterli idi. Günümüze gelindiğinde ise özellikle 2010 yılında wellness turizminin duraklama döneminde yetersiz kalmaya başlamıştır.
 
Wellness, artık ürün ve hizmetlerinde farkındalığın öne çıkartıldığı bir döneme girmiştir.
 
Bu bağlamda belli ürün ve hizmetlere yoğunlaşmak gerekiyor. 
 
Wellness’ı sadece etiket olarak kullanmak gelecekte işe yaramayacak, çünkü tüketiciler daha da bilinçlenecek ve “sapla samanı ayırmaya” başlayacaklar. Durum böyle de olsa bazı yenilikler için çalışmalar yapılması gerekiyor.
 
Bu yenilikler bir taraftan teknolojik içerikli, yani medikal boyutlu, diğer taraftan ise halk arasında “kocakarı” yöntemleri denilen geleneksel tıp uygulamaları şeklinde artarak yaygınlaşacaktır. 
 

29-05-2017 12:57
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar