22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
DEĞİŞİM SÜRECİNDE SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ-2

 

Önümüzdeki dönemde sektörün karşılaşacağı tehlikeli gelişmelerin başında-çoğumuz farkında değiliz ama-  aşırı fiyat indiriminin yaratacağı sorunlar geliyor.
 
Son üç sezonu öngörülemeyen ölçülerde  kayıplarla geçiren turizmcilerin, aşınan özkaynaklarının etkisiyle, yüksek oranlı indirimler yapmaları; kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılasa bile orta vadede fiyatlarını eski düzeye getirmelerini engeller.
 
Aşırı indirim sadece konaklama değil, turizmi destekleyen diğer sektörlerde de kayıpları dolaylı olarak kaçınılmaz hale getirebilir. Kısaca; zincirleme bir reaksiyon söz konusu.
 
Aslında finansman konusunu çözmek, sanıldığı kadar zor değil. Sektörü rahatlatacak bir takım gayri maddi desteklerle bu sorun kolaylıkla aşılabilir.
 
Örneğin son Referandum öncesinde Basında  149 Milyar Lira büyüklüğe ulaştığı yazılan, KGF –Kredi Garanti Fonu- benzeri bir destek, turizm sektörü için de kolaylıkla tasarlanabilir.
 
Turizmin istihdam ve diğer sektörler üzerindeki etkileri, özkaynak, pazar ilişkileri ve bulundukları çevrenin ekonomisine katkıları araştırılarak; ölçülebilir  kriterlere dayalı bir uygulama, sektördeki düşüşü belirli bir süre için durdurmaya yetecektir.
 
Uygulama kriterlerinin belirlenmesi ve destekleme kararlarında, sektörün meslek örgütlerinin söz haklarının bulunması yanında, konuların mesleki kamuoyunda tartışılması, siyasal iktidarın elini de güçlendiririr.
 
Meslek Kuruluşları derken; siyasal iktidarı bilgilendirme ve genel kamuyounu etkileme açılarından, TÜRSAB, TUROFED, TUROB,TUREB gibi kurumların tümünü kastettiğimizi söylemeye gerek yok.
 
Bu kuruluşların sorunun boyutlarını hükumete aktarmaları, gerçekçi çözüm önerileriyle gelişmelerin önünde –deyim yerindeyse- koşmaları bugün her zaman olduğundan çok daha önemli.
 
Kuşkusuz Sektördeki Meslek Kuruluşlarının, muhalefet odakları gibi davranarak, hükumetin uygulamalarını her fırsatta eleştirmeleri onaylanamaz. Ancak her şeyin iyi gittiğini çağrıştıran tutum almak zorunda olmadıklarını da unutmamaları gerekiyor.
 
Bu süreçte Bakanlığa düşen ise Yerel Yönetimler, Sektör kuruluşları ve başta THY ve diğer taşıyıcılar olmak üzere, işletmeler arasında koordinasyonu sağlamaktır. 
 
Eş zamanlı olarak bir kriz merkezinin işlevlerini de üstlenmesi gereken bu model; kıt kaynakların verimli kullanımını sağlayacak, özellikle tanıtım konusunda -benzetme yapmak gerekirse-, bütünün parçalarını bir araya getirecek biçimde kurgulanmalıdır.
 
Kriz sonrasını şimdiden planlamak zorunda olduğumuz gerçeği unutulmamalı.
 
Öncelikle 21.YY başlarında Dünyayı etkisi altına alan küreselleşme hareketleriyle ortaya çıkan sayısal teknolojinin, ülkemizdeki etkilerinin gözlerden uzak tutulmaması gerekiyor.
 
Değerlendirme, tavsiye, pazarlama ve satış alanlarında bir tür eko sistem oluşturan yeni kuşak rezervasyon ağlarının sınır ötesi yapılanmalarının, geleneksel vergi sistemleriyle çelişmesi, salt Türkiye’ye özgü bir sorun değil.
 
Sektör; yaşadığı güçlükler nedeniyle ayakta kalma mücadelesine yoğunlaşmış olsa da, yeni kuşak teknolojilerin yasaklanmasını asla kalıcı bir çözüm olarak görmemeli.
 
Mevcut yatak ve taşıma kapasiteleri ile yetişmiş insan kaynağı dikkate alındığında, Türkiye’nin “Yeni Kuşak” teknolojileri -kendi koşullarına göre- etkin biçimde kullanmaması için hiç bir neden yok.
 
Çarpıcı biçimde artan online rezervasyon ve satış oranlarının yol açtığı köklü değişimin doğal sonucu olarak, geleneksel tur operatörlüğü yerine, yeni kuşak teknolojiden yararlanan farklı bir tüketici kitlesi ile karşı karşıyayız.  
 
Bu gelişmenin “Dünya Turizm Hareketinde”; kitle turizmi aleyhine “bireysel” tüketici profilini daha büyüteceğine kuşku yok .
Bu süreci dikkate alan,yeni bir yapılanmanın  kaçınılmaz olduğunu kabul etmeliyiz.
 
Bu yapılanma da sektör kadar kamu ve yerel yönetimlere de önemli görevler düştüğüne hiç kuşku yok.
 
Özellikle bireysel tüketici haklarını gözeten, hizmetlerin kalite ve standartlarının  yetkili  kuruluşlarca onaylanmış biçimde sunulduğunu gösteren, farklı bir yapılanmaya gitmek zorundayız.
 
(Devam edecek)
 

06-06-2017 04:29

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar