27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - MEHMET HAN ERGÜVEN
GELECEĞİ OKUMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ?
İnsanoğlu geçmiş ile gelecek arasında gidip gelirken bazen ‘an’ı kaçırabilmektedir. Geçmişteki „keşkeler“ ve gelecekteki „acabalar“ ‘an’ı hakkıyla yaşamamıza engel olabilse de bizler geleceği bilmeye, daha doğrusu öngörebilmeye çalışıyoruz.
 
“Geleceği Okumak” Freie Universität Berlin’de 2010’dan beri artık „disiplinler arası ve disiplinler ötesi“ bir master programına dönüştürülmüş…
 
Bu programda toplum, politika ve ekonomi gibi alanlarda geleceğe yönelik yansımalar, yapılandırmalar ve araştırmalar için temel bilgiler ve yöntemler geliştiriliyor. Bu çalışmalarda Freie Universität Berlin’in profesörlerinin yanında uygulamaya yönelik birçok AR-GE kuruluşu, işletme ve danışmanlık şirketi de görev alıyor. 
 
Yukarıda görüldüğü gibi “Geleceği Okumak” akademik bir eğitime dönüştürülmüş. Peki, geleceğe bakanlar kimler ya da hangi gruplar? Bu sorunun cevabını şu şeklinde verebiliriz: Bilim insanları, uygulayıcılar ve gelecek araştırmacıları.
 
Bilim insanları en zor görevi üstlenenlerdir.
 
Çünkü gelecek denenemeyen ancak düşünülebilen bir şey olduğu için, uygulayıcılarla görüşerek (yanlış da olsa) genel sonuçlara ulaşmaya çalışmaktadırlar.
 
Uygulayıcılar işletmelerin planları doğrultusunda hareket etmektedirler.
 
Çünkü işletmeleri geliştirmek ve geleceğe hazırlamak için uygulamaya yönelik yaklaşımlar öne çıkmaktadır. Bunların gerçekleşmeme durumunda ise işletmeler kendileri için kabul edilebilir yaklaşımlar sergilemektedir. Üçüncü grup ise gelecek araştırmacıları, geleceğin belirsizliğini medyada yorumlayan kişilerdir. 
 
Gelecek araştırması; istatistik, kültür bilimi, olasılık öğretisi, sistem teorisi ve daha birçok ana bilim dalından oluşan bir bilim disiplinidir. Burada amaç, değişim süreçlerinin analizi ve uzun vadeli öngörülerdir. Klasik gelecek araştırmalarının görevi; yönetim, politika, bilim ya da güvenlik birimleri için yönlendirme ve karar vermede yardım sunmaktır. Diğer taraftan gelecek araştırmalarının artarak ekonomik yapıları da kapsamına aldığı görülüyor. 
 
Gelecek araştırmaları her ne kadar ciddi trend araştırmaları ile karşılaştırılsa da aynı değildir. Şöyle ki; gelecek araştırmalarında, büyük ve bütüncül çerçevede, orta ve uzun vadeli değişim hareketleri konu edilmektedir. Trend araştırmaları 5-10 yıllık bir zaman dilimini incelerken, gelecek araştırmaları “mümkün olan gelecek ile” 10-25 yıllık gibi daha geniş bir zaman dilimi için araştırmalar yürütmektedir.
 
Bu bağlamda Türkiye’de de genelde tüm alanlarda, özelde ise turizm alanında hem trend araştırmalarının hem de gelecek araştırmalarının yapılması, turizmin sürdürülebilirliği için önemli katkılar sağlayacaktır. Sürecin şekillenebilmesi için de Freie Universität Berlin örneğinde olduğu gibi Türkiye’deki üniversitelerde belki de yeni programların faaliyete geçmesi gerekecektir. 
 

08-06-2017 09:14
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar