19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - İBRAHİM ARAT
KATAR; TURİZME NE KATAR NE KATMAZ

 

Artık yıllardan beri alıştığımız üzere, bizi hiç de şaşırtmayan bir şekilde, kendimizi bir krizin daha içerisinde bulduk, ya da kendimizi bir krizin daha ortasına attık.
 
Görünen ya da görünmeyen sebepleri çok çeşitli olmakla beraber, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (İnglizce kısaltması ile GCC) ülkeleri Dünya için sürpriz bir şekilde Katar’a ambargo uygulamaya başladılar.
 
Biz de, uzun zamandır bölgedeki her anlaşmazlıkta olduğu gibi bu anlaşmazlıkta da bir tarafı seçerek diğer tarafa olanca gücümüzle yüklenmeye başladık.
 
Öyle ki, her iki tarafla da neredeyse eşit oranda ilişkilerimiz olduğunu irdelemedik.
 
Her iki tarafın da bizim taraf olmamıza değil, tarafsızlığımıza ihtiyacı olduğunu ancak bu şekilde krizin çözümü konusunda bir katkımız olabileceğini hiç hesaplamadık dahi.
 
Bir zamanlar, fanatikçe taraf tuttuğumuz tek konu futbol takımları iken, artık uluslararası arenada çatışmalardan kendimize taraflar seçerek fanatikçe destekler olduk.
 
Biraz Beşiktaş’ın etkisiyle de olsa, Fenerbahçe ve Galatasaray rekabeti bile bu kadar fanatikliğin yanında bir tat vermez oldu çoğu yurdum insanına.   
 
Katar krizinde görünen sebep olarak Katar’ın teröre destek verdiği idda edilse de aslında işin temelinde ekonomik çıkarlar
yatmaktadır. 
 
Katar sahip olduğu gaz rezervleri sayesinde bölgedeki en zengin ülkelerin başında gelmektedir.
 
Ayrıca son bir kaç yıldır petrol fiyatlarına endeksli olarak yaşanan krizlerden neredeyse hiç etkilenmeyen tek körfez ülkesi konumundadır.
 
Ayrıca kişi başına düşen milli geliri 140 bin Dolar civarında olan Katar, bu alanda da lider ülkeler arasında yer alıyor.
 
Petrol ve gaz üretiminin yanı sıra başkenti Doha’yı bir finans merkezine çevirme gayretleri ile diğer sektörlerin de gelişimini hedefleyen
 
Körfez ülkelerinden bir tanesi Katar.
 
Katar Havayolları  ve Doha Uluslararası Havaalanı ile bölgede lider transit ulaşım merkezi olmak için Dubai ile kıyasıyla bir rakabetleri
söz konusudur. 
 
Ambiane tabirle, ülke içerisinde parayı koyacak yer bulamadıkları için yurt dışında da bir çok yatırıma sahipler.
 
Bunun için kurulmuş Katar Yatırım Otoritesi aracılığı ile bütün Dünya’da yatırımları mevcut. 
 
Bu yatırım yapılan ülkelerden bir tanesi de tabi ki Türkiye.
 
Her ne kadar Türkiye resmi rakamları (1,5 milyar Dolar) ile Katar resmi rakamları (18 milyar Dolar) arasında uçurum bulunsa da
Katar’ın Türkiye ekonomisine desteği herkesin malumu.
 
Ancak Katar ile bu denli yüksek ekonomik işbirliğimiz, karşımıza aldığımız krizin diğer tarafları ile de aynı ölçüde ekonomik ilişkilerimiz
olduğu gerçeğini engellemez.
 
Durumu kendi sektörümüz açısından ele almak istedim. 
 
Öncelikle Katar’ın Türkiye turizmi için ne olduğuna bakalım.
 
Katar nüfusu 320 bin Katar vatandaşı ve 1 milyon 980 bin expat olmak üzere 2 milyon 300 bin.
 
Bu kadar düşük bir nüfusa sahip olmasına rağmen, Katar’lı turistler 1999 yılında yurt dışı turlarında 320 milyon Dolar harcarken bu
rakam 2016 yılında 9 milyar Doları aşmış durumda. 
 
Türkiye’nin Katar pazarından yeterince pay aldığını söylemeyiz.
 
2016 yılında Katar’dan 32 bin 681 yabancı ziyaretçi ağırlamış bulunuyoruz. 
 
Bu rakam 2017’nin ilk 4 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 artış göstererek 12 bin 108’den 13 bin 433’e yükselmiş bulunuyor.
 
Bütün GCC ülkelerinden gerçekleşen 822 bin rakamı ve Türkiye’nin ağırladığı yabancı ziyaretçi sayısına baktığımızda bu rakam çok küçük gibi görünebilir.
 
Ancak buradaki asıl dikkat edilmesi nokta Katar’ın Türkiye turizmindeki ağırlığı değil karşımıza aldığımız ülkelerin ağırlığıdır.
 
Öyle ki Suudi Arabistan’dan gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2016 yılında 530 bin olarak gerçekleşmiştir.
 
Bu rakam  2017’nin ilk 4 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 23 artışla 102 bin 731’den 126 bin 713’e yükselmiş durumda. 
 
Bu artış hızıyla gider ise 2017 yılında 650 bin civarı bir rakam yakalanabilir. 
 
Bu rakamlara ayrıca Bahreyn ve Birleşik Arap Emirliklerinden bir 85 – 90 bin yabancı ziyaretçi sayısı daha ekleyebiliriz.
 
Televizyon ve gazetelerde bazı kesimler tarafından dile getirildiği gibi, eğer ki boykottaki bir diğer amaç da Türkiye’ye yaptırımlar uygulamak ise turizm de en çok etkilenen sektörlerin başında gelebilir.
 
Ayrıca direkt bir yaptırımın söz konusu olmaması durumunda dahi ülkelerindeki siyasi iklimden etkilenerek insanların Türkiye seyahatlerini gözden geçirmeleri beklenebilir.
 
Körfez pazarı bir zamanlar kamuoyuna Avrupa pazarındaki kayıpların telafi edileceği pazar olarak lanse ediliyordu. 
 
Hiç kimsenin buna inandığı yoktu ancak yine de Körfez pazarı yükseliş gösteren bir kaç pazardan bir tanesi iken düşüş gösteren diğer pazarlar içerisinde yer alabilir.
 
Belki diğer sektörler içerisinde turizm Türkiye için o kadar büyük bir yer tutmuyor olabilir. 
 
Ancak bu işi yapan ve gönül vermiş bizler için bir olumsuzluktan etkilenecek en önemli sektör turizmdir. 
 
 

12-06-2017 13:46

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar