21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
KARADENİZ TURİZMİ ÇÖKÜŞTE

 

İlginçtir, doğu karadenizi yükselen değer olarak görmekteydik.  Ancak günümüzde ciddi bir kriz yaşadığı görülmektedir.
 
Bunun en büyük nedeninin de doğanın kendi kendisini satması, yerel işletmecileri yanıltmasıdır. Yani hala amatör ruhun devam etmesidir.
 
Nasıl olsa satıyor diye hizmete önem verilmemesi, eğitimli personel alınmaması, iyilerin örnek alınmaması zamanla çıtanın düştüğünü fark ettirmiyor bile….
 
Uzungöl ve Ayder’de bana ahıra dahi Arapların 1000 TL verdiği hep anlatılıp duruyordu. Bu sebeple herkes evini pansiyona ve otele çevirmiş. Nasıl olsa ahır gibi yerde dahi kalıyorlar imajı maalesef bugün Arapların bölgeye olan bakışını değiştirmeye başlamış. Aşırı yüksek fiyatlar rahatsızlık vermeye başlamış.
 
Araplar da artık ucuz otel arıyor. Olmadık yüksek meblağ ödemek istemiyor. Trabzondaki acenteler de bildiğimiz sokak tarzı acentecilik yapıyor. En çok talep edilen bölgelerde garantili ve tek yetkili otel kontratı yapıp kendi  üzerlerinden müşterinin geçmesini sağlamaktadır. Ama bu acentelerin en çok kullandığı satış platformları online kanallardır. Dış arap operatörleri de bildiğimiz Avrupa ve rus operatörleri gibi değil. Oldukça amatör ve parayı nereden kazanırım misali ucuzu aramak peşindedirler.
 
Oteller online sistemlerde tecrübeli değil. Acente satar zannediyorlar. Halbuki bir ürün kendi kendisini satar. Önemli olan gerekli kanallarda yer alabilmektir. Interneti iyi kullanabilmektir. Trabzon acentelerinin amatörlüğü de bölge turizmini ciddi olumsuz yönde etkileyen faktörlerden biridir.
 
İşi bilmeyen yatırımcılar turizme girdiğinde maliyetleri el vermediği için tecrübeli yönetici bünyelerine dahil edemedikleri gibi, maalesef bölgede birbirlerine gaz vermektedirler. "Ben yüksek sattım, iyi kazanıyorum" gibi sözler ister istemez moral bozuyor. Zaten amaç da bu. Bir bakmışsınız tuzağa düşmüşsünüz.
 
Böylesine güzel doğa harikası beldemiz maalesef çok değil, 3 yıl sonra Arapların çekilmesine sahne olacak gibi duruyor. Araplar şu anda ege ve Antalya kıyılarında doğa güzelliği olan farklı yerler aramaktadırlar. Aslında sahil turizmcimiz de alışılan Avrupa ve rus turistin yanında Araplara çalışması gelir arttırıcı olur. Bu yıl Alanya bunu yaptı. Esnaflarda Arapça tabeleler görmeye başladık.
 
Egede Dalyan, göcek, kaş, ölüdeniz Arapların vazgeçemeyeceği doğa harikası bölgelerimizdir. Uzungöl ve Ayder artık özelliğini yitirmeye ve değer kaybetmeye başladığını hissediyoruz. Uzungölün en iyi restoranına oturup bir sipariş verdiğimizde, yanlış geldiğini ve hizmet eksikliğini görünce, sanırım bol para saçan Arapların bunu fark etmeyeceğini düşünmekteler.
 
Her zaman en çok rağbet gören turizm beldelerine en büyük rakip başka beldelerdir. Eğer profesyonel bir yaklaşım olursa işte o zaman değer yükselir. Aslında dalyan otelleri de çok profesyonel diyemeyiz ama en azından Avrupalıya hitab ettikleri için bir tecrübe var. Arapları ise küçümsemek hata olur.
 
Maalesef Trabzon ve Rize bölgelerinde kalifiye personel eksikliği, gürcü çalıştırmaya itmiş. Arapların yoğun para harcamalarına alışkın ve bol para kazanmaya alışmış yerel otelciler gün gelecek Antalya ve Ege otelcisinin profesyonelliği ile baş edebilecek mi? Çünkü sahilde çok düşük fiyatlara satıp yüksek maliyetlerle adeta takla atabilen bir turizmcimiz var. Ama Doğu Karadeniz turimcisi henüz buna hazır değil. Belki o zaman açtıkları otellerini apartmana ve daireye çevirecekler.
 
Ayder zaten şu anda ciddi bir krizin eşiğinde ve otellerin yıkılma tehlikesi var. Ruhsat sorunları var. Ardından aynı sıkıntı Uzungöle gelebilir.
 
Üzülmemek elde değil. Eğitimli turizmcilerimizin maalesef boşta olduğu ama yüksek beklentilerle otel yatırımı yapan yatırımcıların da yaşadıkları stresi algılayabilmek, koordine edebilmek kolay değil.
 
Araplar bir bölge keşfettiklerinde bu 10 yıl sürer. Bu 10 yılın 6 yılı geçti. Önce İstanbul idi. Sonra Doğu Karadeniz keşfedildi. Şimdi de Akdeniz ve ege kıyıları yavaş yavaş hissedilmeye başlandı. Bence arap pazarı en iyi ve güçlü alternatiftir.
 
Karadeniz bölgesinin kaybetmesini asla istemeyiz ama durum böyle görünüyor.  Oluşan talep ile yükseldiği gibi çöküş de zamanla başlar. Herşey müşteriye verdiğiniz hizmetle ve pazarlamayı bilmekle sınırlıdır.  Etrafta bibirlerine gaz veren turizmciler yerine en iyiyi örnek alıp pazarlamayı kendileri öğrenip ve iyi turizmciler bölgeye getirip vizyon yenilemek daha iyi olmaz mı? Nasıl olsa böyle gidiyor mantığı mı daha iyi? Yoksa yoğun talep tembellik mi oluşturuyor?
 
Yanlış hedef, Hatalı mantık. Umarım sonuç hüsran olmaz.
 
Şimdiden Karadeniz turimcisini içinde oldukları bu hatadan kurtulmaları için acizane uyarımdır. Bir şeyler yapınız.
 

19-06-2017 09:23

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar