22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - SÜHA UYAR
BAYRAMIN ADI NEREDEN GELİYOR
 
Eski İstanbul’da 20-25 tane bayram yeri vardı. Önde gelen bayram yerleri ki buralarda o güne has lunapark, sihirbaz, cambaz ve çeşitli alışveriş olanakları bulunur, at, bisiklet, fayton, sandal kiralanabilirdi.
 
Tepebaşı- Feriköy Baruthane-Tophane, Sakabaşı, Çukurcuma, Sormagir, Karabaş mahalleleri, Kulaksız Çayırı, Beşiktaş, Ihlamur, Maçka düzlükleri, Fatih, Edirnekapı, Aksaray, Yedikule, Kadırga meydanları, Kağıthane, Alibeyköy, Doğancılar, Bülbülderesi, Nuhkuyusu, Haydarpaşa, Çamlıca ve Kuşdili Çayırları en bilinen ve gidilen bayram yerleriydi.
 
Bayramlar buralarda kutlanır, mahalleli olsun, uzak, yakın hısım akraba arkadaşlar olsun buralarda bayramlaşır, buralarda eğlenir hoşça vakit geçirirlerdi.
 
Şimdilerde buralarda hoşça vakit geçirenler, karapara, avanta lavanta sayesinde bu bayram yerlerinin böğrüne dikilen bazı sitelerle AVM, Gökdelen ve Plazaların sahipleri ve gizli ortakları.
 
Bayram kelimesi en eski Türkçe örneklerde badram olarak geçmektedir. Kelime, orta Farsçada patram ve aynı anlamda Soğdca patram yazımı ile neşe, huzur, mutluluk, sessizlik demektir. İran dillerinde (pati- geri, tekrar) + (rama- sükûn, barış ve mutluluk) ikisinin birleşimiyle patram ismi meydana gelmiş. Soğdlar 9. yüzyıla kadar Semerkant Buhara bölgesinde yaşamış ve kendi alfabesi ve dili olan bir kavim.
 
Türklerin arasına karışmış Türkleşmişler. Konuştukları dil antik Farsçaya yakın bir dildi. Türkleşmişler ama bazı isimler ve kelimeler Türkçe içinde yer bulmuştur örneğin bayram, dolayısıyla bayram günleri birbirlerini tebrik etmeye de bayramlaşma denmiş.
 
İstanbul’da bayramların kutlanması elbette Türklerden daha önceki dönemlerde de Konstantinopolis zamanında da vardı. Roma döneminde İstanbul’da günlük yaşamı renklendiren unsurlardan biri olan bayramlardan bazıları dinsel olayların yıldönümü, bazılarıysa İmparatorluk düğünleri, zaferler ya da doğal afetlerden sonra yapılan çeşitli törenlerden oluşurdu.
 
Dilimize panayır olarak Latince Panegryrus’dan geçen bu önemli günler, 1166’da İmparator I. Manuel tarafından yapılan listeye göre 66 panayır ve 27 ana bayramdan oluşmaktaydı.
 
Roma’da pek çok bayram İmparatorun katılımıyla gerçekleştirilirdi. (398-404) yılları arası Konstantinopolis metropoliti olan Hrisostomos’a göre dinsel bayramlar 4.yy’dan beri Konstantinopolis’te kutlanıyordu.
 
Türklerin İstanbul’a yerleşmesinden sonra, Türkiye’de ve İslam dünyasının her tarafında olduğu gibi İstanbul’da da saygı ve sevinçle karşılanan dini günler ve bayramlar yaşanmaya başlanmıştır.
 
İslam dünyasında kutsal sayılan Mevlut, Regaip, Miraç, Berat gecelerinde halka bu önemli günleri hatırlatmak amacıyla 2. Selim döneminde camilerin şerefeleri kandillerle donatıldığı için, ortaya kandil ismi çıkmıştır.
 
Oysa kandil yağ lambası veya muma verilen isimdir dolayısıyla kandilin mübarek olsun demek yanlış olduğu gibi kandil simidi demek de yanlıştır.
 
Doğru olan, günlerin adını anlamını söyleyerek tebrik etmektir.  
 
Zaten neyimiz doğru ki.
 
Ramazan Bayramı’nın birinci günü özellikle akşamcılar için ayrı bir önem taşımaktaydı. Bir ay boyunca kapalı olan meyhaneler bayram geldiği zaman açılır, hatırı sayılır gedikli müşterilere meyhane sahipleri tarafından bayram sabahı midye ya da uskumru dolması gönderilirdi. Bu dolmaya ise “unutmabeni dolması” denirdi.
 
İstanbul’da Ramazan ziyaretlerinde şeker ikramı adet olduğu için bu bayrama eskiden yaygın olarak “şeker bayramı” denilmekteydi.
 
İlk günü Cuma’ya rastlayan bayrama bir günde iki hutbe okunduğu ve cuma günü de bir bayram sayıldığından “büyük bayram” anlamına gelen “Id-ı ekber” denilirdi. 
 
Bayramınızı kutluyor, tüm kalbimle dünya güzeli ülkemize barışın, hakkın, hukukun, demokrasinin üstün olacağı günlerin en kısa zamanda gelmesini, Allah’ın yarattığı tüm canlı cansız varlıklara mutlak saygılı olunmasını diliyorum. Kalın sağlıcakla.
 
Sıhhat dolu başarı dolu bir dünyada  nice uzun yıllar diliyorum.  
 

24-06-2017 11:25
Önceki Yazıları
TURİZMDE KADININ GÜCÜ
01-05-2018 11:32 | 1 Yorum | Yorumlar
GÜLE GÜLE VE HOŞGELDİNİZ,
26-02-2018 11:07 | 1 Yorum | Yorumlar
ILIMLI İSLAM
21-11-2017 15:01 | Yorumlar
ŞURA'NIN ARDINDAN
16-11-2017 20:25 | 1 Yorum | Yorumlar
ÜNİVERSİTE Mİ?
13-08-2017 18:36 | Yorumlar
HAYDİ AYNAYA BAKALIM
11-08-2017 02:03 | 1 Yorum | Yorumlar
ÖNÜMÜZE BAKALIM
21-07-2017 10:31 | 1 Yorum | Yorumlar
İZM..
19-07-2017 17:03 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar