19.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - YILGÖR YASİN DEMİRTAŞ
2 Yorum | Yorumlar
NİHAYET SEZON AÇILDI

 

 
Nihayet sezon açıldı.
 
Bayramla birlikte doluluklar arttı ve yüksek fiyatlar da çalışmaya başladı.
 
Geçen yıl gibi bu yıl da % 40’lara varan indirimlerle satışa çıkan oteller dolulukları yükseldi.
 
Temmuzda oteller artık % 80’ini stoplamaya başladı. Ağustos dolulukları % 65. Eylül bilhassa iyi gidiyor. Turizmin en iyi ayı Eylül ve özellikle online üzerinden iyi rezervasyonlar geliyor.
 
Haziran ayı Mayıs zararlarını kapatma ayı oldu. Kar ayları da Temmuz, Ağustos ve Eylül. Ekim ise zarar ayıdır.
 
Çoğu otel 15 Ekim gibi kapatabilir.
 
Bunda en büyük faktör İspanya ve Mısır doldu. İspanya, Yunanistan ve İtalya artık müşteri seçiyor. Herkesi kabul etmiyor. Ruslara çok düşük bir pay ayırdılar. Ruslar her zamanki gibi ilk tercihleri Türkiye…
 
Avrupa  da yavaş yavaş başladı. Kışın da değdim gibi büyük operatörler pastadaki payı kaçırmak istemez.
 
Para kazanmak ister.
 
Tamam.
 
Politik olarak Türkiyeyi köşeye sıkıştırmaya çalıştılar.
 
Ama Türkiyenin direnmesi ve alternatifler üretmesi bu satrançta Avrupayı mağlup etmeye başladı.
 
Oteli halen boş olan otelciler de mutlaka iş bilmeyen otelcilerdir.
 
Yorumlara önem vermeyen, iyi hizmet vermeyen, oteline yatırım yapmayan her zaman kendini belli eder ve fiyat oteli olur. Son tercih olur.
 
Son yıllarda Bulgaristan, Moldova ve Hırvatistan da atağa geçti.
 
Avrupanın Türkiyeye uygulmaya çalıştığı psikolojik ve ekonomik baskı neticesinde onlar kazandı. Ama Türkiye yükselince mutlaka bu ülkelerde kayıplar da oluşur. Fakat şu anda hepsinin de doluluğu yüksek durumda….
 
Rusyada yaşanan uçak krizi şu anda en büyük etken. Eğer ek uçak slotları planlanırsa eminim Türkiyeye talep daha da yoğunlaşır.
 
İran ve Araplar da sahil kıyılarına akın etmeye başladı.  Araplar artık karadenizden uzaklaşmaya başladı. İstanbul, Antalya ve Ege kıyıları fark edilmeye başlandı.
 
Eğer geçen yıl olduğu gibi son dakikada ciddi bir olay olmaz ise bu yıl karlı geçebilir. 2014 karlarından % 25 düşük bir kar olur.  Düşük olması da riske bırakmadan indirim yapılmasıdır. Yaşanan politik olumsuz gelişmelerde Türkiyeyi seçilebilir yapmaktadır.
 
Bu yıl Türklere fazla yer verilmemeye çalışıyor.
 
Geçen yıl içpazara mecburen yoğunlaşan oteller ciddi sıkıntılar yaşadı. Yorumları düştü. Hizmet vermekte zorlandı. Bu sebeple bu yıl tercih yabancı müşteriler oldu.
 
Ayrıca içpazar fiyatları da düşük kaldı.
 
Çünkü kurun ciddi yükselişi bir anda yurtdışı pazarların fiyatlarının daha da yüksek olmasını sağladı.
 
Aslında 2014 ile kıyaslama yapan otelciler aynı karı yapamıyoruz deseler de kur ortalamaya göre bu yıl daha hızlı yükselişe geçti ve kananç bence aynı  oldu. Çünkü gerçekten içpazar fiyatları düşük kaldı ve otelci de hayliyle yurtdışını tercih ediyor.
 
Aslında biraz da otelcilerimizde bazen açgözlülük hissediliyor.
 
Mevcut şartları göz önüne almayıp yine şikayet eden, yaptığı ciroları beğenmeyen ve yöneticilerine baskı yapan, müşteriye verdiği hizmeti kısan otelciler emin olun gün gelecek batacak.
 
Geçmişte bunun örneklerini hep gördük.
 
Nasıl olsa Ruslar geliyor mantığı yanlış. Ruslar da artık akıllandı. Eski Ruslar değil. Önemli olan batan otelciler, Türkiye turizmini batırmasın.
 
Şu anda yükselen satışı iyi değerlendiren kazanır.
 
Hizmet dönemidir.
 
Kalite dönemidir. 
 
Tükiyeyi farklı bir yere taşıma dönemidir.
 
Hizmete önem veren, kazancından biraz daha kaliteye pay ayıran her zaman uzun vadede kazanır. Bunu hesap edemeyen otelci de maalesef batmaya mahkumdur.
 
Rus turist sayısı sadece mayıs ayında % 1384 arttı. Genele baktığınızda % 572 gerçekleşti. Belarus turizmi dahi içeride % 90 arttı ki en pahalı uçak slotları Belarustan.
 
Geçen yıl Rusya charter’ları bir kapattı. Türkiyede tarihin en kötü sezonu yaşandı. Bu yıl Avrupa düşürmeye çalıştı ve Ruslar yoğun. Rusların ne kadar önemli olduğunu artık turizmcimiz anlamıştır. Türkiyeyi dolduran Avrupa değil, maalesef Rusya.
 
Rusya ile de politik partnerliğimiz hem global ortamda, hem ticaret ortamında önem taşıyor. Bu sebeple devletimizin Avrupa ve ABD’den daha çok Rusya ile yakınlaşması gerçekten ciddi önem taşıyor.
 
Çok değil, 2 yıl sonra ya da 2023’te NATO’dan çıkıp Şanghay birliğine gireceğiz.  
 
Bu yakınlaşma şimdiden başladı ve Türkiye üyelik platformuna girdi.
 
Bu da gelecekte hem ticaret hem de turizm olarak yansımaları büyük olacağını gösteriyor. Bu sebeple ABD ve Avrupa karşı hamleler yapıyor.  
 
Türkiyenin direnmesi belki esnafımızı turizmcimizi etkiliyor ama ülkemiz açısından  geleceği daha güçlü gösteriyor.
 
Maalesef refah, bazı zorluklarla geliyor.
 
Bu sebeple bu yılı iyi değerlendirmemiz lazım. Hizmet kalitesini düşürmeden daha da arttırarak gelecek yılarlı hedeflememiz lazım. Internette yorumları düşük olan otelleri satışa dahi eklememek lazım. İşin ciddiyeti büyük.
 
Hep hedef devlet diyoruz ama bence her şey turizmcimizin elinde. Eğer tercih edilen bir ülke isek mutlaka krizde safdışı kalamayacak gücümüz olur. Bunu oluşturmak da bizim elimizde.
 
Yeter ki batan otelciler, Türkiye turizmini batırmasın...

29-06-2017 01:23

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
küskünturizimci
02-07-2017 18:43
ağzına sağlık müdür
aynen katılıyorum kardeşim dediklerine. Maalesef turizmde hizmet kalite ve standartları daha da yükseltmeye çalışan değerli işletmecilerimize lafımız yok.Ancak her geçen sene idareyle , günü kurtarmakla , sadece kazancına odaklanmış işletmecilerin maalesef sonları yaklaşıyor.Çünkü artık turizm ve otel işletmeciliği bu evreleri çoktan kapattı. Gerek kalifiye personel gerekse hizmet kalitesine önem veren tesisini ve konseptini yenileyen,en başta düşünce tarzını yenileyebilen işletmeler ayakta kalacak ve kazanmaya uzun vadede devam edecek.Diğer vurkaç taktiği ile çalışan işlemleri ise oranlarsak %80 e yaklaşır turizme gönül verenler ve bakanlık destekli ayıklayıp ülke turizmini şaha kaldırmak lazım olduğunu düşünmekteyim. 30 yıllık tecrübe ve deneyimlerime dayanarak böyle bir çalışma yapılırsa seve seve içinde olmak isterim. Tüm turizm elçilerimiz bölgelerindeki olumlu yada olumsuz örnekleri en iyi bilenlerdir. Teşekkür ederim.
Aliköseoğlu
29-06-2017 15:21
aynen. yerden göre doğru
Yerden göre doğru. Dolulukların yükselmesi normal. Temmuz ve Ağustos, inşallah yine bir şeyler olmaz. Bu şekilde giderse sezon kendisini toparlar ve karlı olur. Fakat en büyük handikap iş bildiğini iddia eden otel olduklarını zanneden çakallardır. Müşteriye bir şey vermezler. Umursamazlar. Her yıl birinin kredisini kullanırlar. Otel dökülüyordur. Müşteri resimlerini çeker koyar internete, ondan sonra da benim otelim neden satmıyor diye ağlarlar. Görmek istemezler. Anlamak istemezler. Otelciliğin bu olduğunu sanırlar. Halbuki değil. Türkiye turizmine zarar verirler
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar