22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
1 Yorum | Yorumlar
KOMŞULARINI DA ALIP GELİYORLARMIŞ

 

Turizme ilk adımlarımızı attığımız günlerde, sektör haberleri medyada - o                     zamanlar matbuat da denirdi- pek yer almazdı. Bazı köşe yazarlarının  yorumları  “bu memlekette turizm olmaz- hüküm cümlesiyle sonlanırdı.
 
Bir de adını sonradan imparator olan Doğu Roma’lı asilzadenin sürgünde geçirdiği  günlerinden alan, –yanılmıyorsam adı Tsimiskez’di- Çemişkezek’le ilgili istatistiklere ilişkin espriler yapılırdı. 
 
Aramızdaki sohbetlerde sorardık. 
 
Bu sezon en fazla turist artışı hangi bölgede?
 
Cevaplar akmaya başlardı: Kuşadası, Kapadokya-Antalya henüz bir turizm bölgesi değildi- Hayır derdik, Çemişkezek. 
 
Nasıl olur diye sorulunca gazete haberini gösterirdik. “Bu sezon gelen turist sayısı yüzde üçyüz arttı”, başlığının altında bir haber metni yer alırdı.” Geçtiğimiz  yıl ilçeye gelen bir turistin ardından bu sezon gelenlerin sayıları üçe çıktı.
 
Antalya’da artış
 
Antalya’ya gelen turist sayısının bir önceki yıla oranla yüzde kırk arttığından, krizin aşıldığından söz edilen haberleri okuyunca, yıllar önce aramızda yaptığımız bu espriler aklıma geldi. 
 
Komşularını da alıp geliyorlar
 
Ardından Sabah’ta okuduğum bir başka  haber gözüme çarptı.
 
Almanya’da “komşunu da al gel” kampanyası etkisini göstermişti. Bu yıl kampanya kapsamında tam 20 bin Alman, -evet doğru - Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyordu.
 
Nedense yıllar önce duyduğum bir yorum aklıma geldi. “Üç türlü yalan vardır. Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.” 
 
Sustum.
 
Hiç bir haberin gerçeklerin ortaya çıkma huylarını örtmeye yetmediğini anımsadım.
 
Geçtiğimiz günlerde Marmaris’i konu alan; fiyatlar ile doluluk ilişkisini somut biçimde gösteren bir karşılaştırmayı da okuyunca; ülkeyi etkileyen siyasal iklimin, dış politika çizgisinin, hukuk ve demokrasinin evrensel kurallarının, daha etkin olduğunu acaba anlayacaklar mı, diye aklımdan geçirmedim sanmayın. 
 
Siyaset kurumu değil, sektördeki meslek örgütlerinin üst yöneticilerini kast ediyorum.  “Çin’den turist,  Hindistan’dan düğün sahiplerini getirmekle meşguller, Moskova’da Türkiye eğlenceleri düzenliyorlar, bu nedenle çok yoğunlar demeyin. 
 

29-06-2017 06:02

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
KomşumuAldımGeldim
18-08-2017 17:22
Komşusunu Alıp Gelenlerin Başına Gelebilecek Potansiyel Tehlikeler
Komşusunu Alıp Gelenlerin Başına Gelebilecek Potansiyel Tehlikeler ( Yaşanmış örnekler ); - Otelde kalırlarsa komşuları ile girip çıkarken kiraladıkları araca, otel kapısı önünde taksiciler saldıracak, cam çerçeve indirecekler, sonra jandarmayı / polis arayıp kaçak taksicilik yapıyorlar diye işlem yaptırmaya kalkacaklar. - Eğer otelde kalmazlar kendi evlerinde kiralık yazlık vs kalırlarsa komşuları ile çevre yerleri tarihi turistik yerleri gezmeye gittiklerinde yine yolda durdurulup kaçak tur / rehbersiz tur yapıyorsunuz gibi saçma sözlerle cezalar kesilmeye kalkılacak, kiraladıkları araçları bağlanmaya kalkılacak. --- Daha Çok var da yazmaya zaman yok, kısacası komşusunu alıp gelenler dinlenme yerine iyice bir stres yaşayarak geri dönecekler, aman ha aman benden uyarması...
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar