22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
2 Yorum | Yorumlar
MÜZE VE ÖRENYERLERİNDE ETKİNLİK YAPILIR MI ?

 

Murat Bardakçı’nın (http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1546782-efeste-keske-dugun-de-yapilsa) köşesini okurken anımsadım. 
 
TÜRSAB’ın yönetim kurulu başkanlığım sırasında, bir grup turizmci dönemin Turizm Bakanı Mesut Yılmaz ile birlikte Mısır’a gitmiştik. LÜKSOR’da; 1987 yılında hikayenin geçtiği tarihsel ortamda, AIDA Operasını  izlemiştik.  
 
Mübarek’in güçlü iktidar yıllarıydı. Mısırlılar; çoğunluğun inançları ile pek uyuşmayan ancak red edemeyecekleri geçmişlerini anlatan, G.Verdi’nin ünlü eserini konuklarıyla birlikte izlerken, gururlandıklarını gizlemiyorlardı.
 
İzleyiciler arasında yabancı konuklar, yöneticiler, sanatçılar vardı.. Ama halk yoktu. Turizm bölgeye kuşkusuz ekonomik canlılık getirmişti ama o gece yerli halk konuklara yaklaştırılmıyordu.
 
Yöre halkı belki de bu yüzden kendilerine ait hissetmedikleri, eski çağlardan kalan eserlere karşı göze çarpacak kadar ilgisizdiler.
 
Efes’te gerçekleştirilen bir etkinliğe ilişkin eleştirileri okurken, Lüksor’da konser verilen mekan aklıma geldi. 
 
Neden bu tür mekanların kullanılmasına karşı çıkılıyordu?
 
Oysa daha geç dönemde yapılmışlardı ama örneğin Avusturya’da; kamuya ait saraylar, malikaneler etkinlik amaçlı kullanılabiliyordu. Elde edilen gelirler  bu yapıların bakım ve tutumları için harcanıyor, böylece koruma amaçlı kullanım uygulaması hayata geçiriliyordu.
 
Aslında bizde de benzer uygulamalar hiç yapılmıyor değil..
 
Örneğin haberde çok eleştirilen Efes Antik Tiyatrosunda ve Aspendos’ta verilen konserler, bölge turizmini destekleyen kültürel ögeler olurdu. 
 
Nemrut’ta da; gün doğarken gerçekleştirilen klasik müzik dinletilerini anımsıyorum.
 
Oysa öne sürülen sakıncaların giderilmesini amaçlayan, Antik çağın en önemli arkeolojik kalıntılarında düzenlenecek etkinlikler için  kullanılacak ekipman ve tahsis konularını belirleyecek bir tür standart belirlemesi yapılabilir.  Güvenlik ve koruma amaçlı önlemler yeniden gözden geçirilebilir.
 
Ancak topluca yasaklamanın, bu değerlerin korunmasında yeterli olacağını öne sürmek, gerçekçi bir yaklaşım gibi görünmüyor.
 
Yapılması gereken; benzer uygulamaları inceleyerek, belirlenecek kurallarla seçilecek antik kalıntı ve ören yerlerinde, etkinlik düzenlenmesine izin vermektir. Halkın bu tür mekanlara ilgilerini arttırmanın en gerçekçi yolu da budur.
 
Böylece; bu topraklarda günümüz ile geçmişte yaşayan uygarlıklar arasında, sağlıklı bağlar kurulmasının yolu açılabilir.
 
Bilinmeyenin sahiplenilmesi,  onlarla aidiyet ilişkisi kurulmasının neredeyse imkansız olduğunu anlatmak için fazla söze ihtiyaç yok.
 

30-06-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
borakucuktezcan
03-07-2017 12:29
MUZE VE OREN YERLERİ
COK GUZEL BİR BAŞLANGIÇ OLUR
01-07-2017 17:40
Tarihi mekanlarda etkinlik
Teorik olarak gerekli duzenlemeler yapilarak bu tip organizasyonlar duzenlenebilir. Ancak Istanbulda 2015 yilinda otoyol insaatlari sirasinda 8500 yillik buluntulara Canak Comlek diyen bir anlayisla karsi karsiyayiz. Yarin kullanima actiginiz muzenin duvarini yikip alani genisleten isletmeciyi nasil onleyeceksiniz. Veya yagmurlu havalarda kullanabilmek icin Efes Antik tiyatrosunun ustunu celik tavanla kapatilmasina? Bu tip seyler daha bilincli toplumlarda ve kanunun egemen oldugu ulkelerde yapilabilir.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar