21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - SÜHA UYAR
1 Yorum | Yorumlar
UZUNGÖL

 

 
Geçtiğimiz günlerde medya “Doğa harikası olan Uzungöl, adeta havuzlu siteye döndü!” diye milleti uyandırmağa çalıştı.
 
Uyandırmağa gerek yok çünkü uyumuyoruz tam aksine cin gibi uyanığız ve bu uyanıklıkla biz orta Asya’yı kurutmuş bir milletin torunlarıyız.
 
Biz İstanbul’u, İzmir’i, Antalya’yı, Bursa’yı tarumar etmiş bir neslin efradıyız.
 
Biz ormanları yakıp yıkan, biz tiftik keçisini, biz Ankara Tavşanı’nı, biz zeytinlikleri yok eden bir milletiz.
 
Biz tarlada ekini, biz otlakta kuzuyu, biz denizde balığı yok eden bir güruhuz.
 
Biz akarsuları, gölleri denizi bitiren bir milletiz.
 
Biz derken çoğunluğumuz böyle ve bu çoğunluktan çıkan yönetimde bu kadar oluyor.
 
Uyumuyorlar ama çok güzel uyutuyorlar.
 
Bu yöneticilerimiz yeter ki bir güzellik görmesin, anında yok ederler.
 
Uzungöl de kim oluyor!  
 
Havasıyla, suyuyla, florası, faunasıyla tüm dünyayı kendine hayran bırakan, Karadeniz turizminin göz bebeği Uzungöl ‘ü de sonunda bitirdik, yok ettik. Daha bitmedi. Hele biraz bekleyin, sırada yaylalar var yaylalar. Yaylaları yutmak için ağzı burnu salyalar içinde bekleyen doymak bilmez mahluklar var.  
 
Göl çevresindeki tahribat ve betonlaşma turizmciler dışında herkesin tepkisini çekiyor. Konuya dikkat çekmek isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger de "Doğa harikası olan Uzungöl, şimdi havuzlu siteye dönmüş!" diyerek eleştirilerde bulundu. Türkiye'nin en güzel doğa harikalarından biri olan Trabzon’un simgesi Uzungöl’ün etrafına yapılan istinat duvarı, göl çevresindeki muhteşem manzarayı yok etti.  Yaşanan farklılığa bölgedeki yapılaşmanın hızlı ve plansız artışı neden olurken, çevre sakinlerinin de evlerini pansiyona ve apart otele dönüştürdükleri göze çarpıyor. Son dönemde, Suudi Arabistan başta olmak üzere körfez ülkelerinden gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Uzungöl'de otel, apart otel, pansiyon ve iş yeri sayısının plansız şekilde artışıyla birlikte imar kirliliği yaşanmaya başlandı. Sezonun başlaması öncesinde bölgede birçok otel ve iş yerinde de tadilat işlemi başlatılması dikkat çekti.
 
800 KİŞİYE KISMİ AF
 
İmar kirliğinin önüne geçmek için yürütülen çalışmalarda 2004 yılında, 'Özel Çevre Koruma Alanı' ilan edilen Uzungöl'de yasaları hiçe sayarak ev yapan, ya da evlerini apart otele, pansiyona ve işyerine dönüştüren yaklaşık 800 kişi hakkında 2 ile 5 yıl arası hapis cezası istemiyle, 'İmar Kanunu'na muhalefet' suçlamasıyla dava açılmış, çıkarılan kısmi af sayesinde bu kişiler cezaevine girmekten kurtulmuştu.
 
İSTERSE CEZAYI TURİZMCİ KESER
 
Ülkemizde partiler, dayılar, amcalar, paragözler, rüşvetler, cahiller ve onların uygulattığı yasalar, cezalar ve afların ne olduğunu bilmeyen yok. Bir sürü vahşi el ele vermiş kol kola girmiş, bu ülkeyi nasıl tarumar eder de geleceğe bir çöl bırakırız diye uğraşıyor. Buna karşın ülkemizin tüm zenginlikleri sayesinde hayatlarını kazanan turizmcilerden ses yok tıss yok. Özellikle TÜRSAB ve turist rehberlerinin tüm kuruluşları haydi ne duruyorsunuz? Kalkın ayağa, elinizden ne geliyorsa bu doğa ve tarih katillerine dur deyin. Nasıl mı?
 
Uzungöl’den başlayın. Gazetelere verdiğiniz ilanlarda anons edin. Acentalar, deyin ki “Uzungöl’de yapılan doğa katliamını protesto etmek ve kaçak yapılarla buna sebep olanların haksız kazançlarına engel olup onları cezalandırmak için şu şu tarihten itibaren Uzungöl turlarımız iptal edilmiştir.” 
 
Rehberler siz de biraz gayrete gelin ve aynı şeyi yapın. Yapın bir basın açıklaması “….şu şu tarihten itibaren Uzungöl’e düzenlenecek turlarda rehberlik yapmayacağız.” Deyin. Haydi biraz cesaret. Bu güzeller güzeli ülkemde adalet yok ama başka Türkiye de yok. Cezayı siz kesin siz.
 

02-07-2017 01:30
Önceki Yazıları
FAST KARABORSA
17-10-2018 23:17 | Yorumlar
TURİZMDE KADININ GÜCÜ
01-05-2018 11:32 | 1 Yorum | Yorumlar
GÜLE GÜLE VE HOŞGELDİNİZ,
26-02-2018 11:07 | 1 Yorum | Yorumlar
ILIMLI İSLAM
21-11-2017 15:01 | Yorumlar
ŞURA'NIN ARDINDAN
16-11-2017 20:25 | 1 Yorum | Yorumlar
ÜNİVERSİTE Mİ?
13-08-2017 18:36 | Yorumlar
HAYDİ AYNAYA BAKALIM
11-08-2017 02:03 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
yilgor
05-07-2017 14:48
Haklısınız Süha bey
Süha bey benim iki önceki yazımda karadeniz turizminin bittiğini işlemiştim. Aynı kanaatteyim. Deme ki bu konuda yalnız değilim. Malesef karadeniz turizmi artık bitiş sürecine girdi. Karadenizde deniz değil, doğa satıyoruz. Onun da içine ettik. Satacak bir şey kalmadı. Bizim insanımız malesef beeli bir süre sonra şımarıyor. Sıkıntıyı yaşayan bilir. Ama sıkıntı olsa da çabuk unutuyoruz. Ne hali varsa görsünler
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar