22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
SAZLI SÖZLÜ HERŞEY DAHİL OLUNCA..

 

 
Her bayram olduğu gibi bu yıl da; ekonomideki durgunluğa, sınırlarımızı çevreleyen ateş çemberine, iç politikadaki gerginliğe ve bitmek bilmeyen teröre karşın, bayram tatiliyle birleşen ani sıcaklar turizm bölgelerimizde canlılık yarattı.
 
Konaklama tesisleri doldu. Çevrelerindeki lokantalar, eskilerin deniz banyosu aldıkları, günümüzdeki adları “beach” olan kumsallarda, doluluk oranları arttı.
 
Sektör açısından sevindirici olan bu gelişmenin, bayramın ardından aynı ölçülerde olmasa da; önümüzdeki ağustos ayının ilk yarısında sürmesi bekleniyor.
 
Talebin bu denli kısa süreli olması, eldeki kapasitenin ağırlıklı olarak iç pazara bağımlı hale gelmesinden kaynaklanıyor. 
 
Nedenleri uzun süredir tartışılan bu gelişme karşısında, başta tatil yöreleri olmak üzere sektörün yeniden konumlanması ve hızla bir strateji belirlemesi gerekiyor.
 
Bu kargaşa içinde önce bulundukları yöreye, ardından sektöre verecekleri zararı hiç düşünmeden harekete geçenler de var kuşkusuz. Örneğin Marmaris’teki bir işletmenin bayramdan başlayarak, sezon boyunca, sazlı sözlü ultra herşey dahil vaadleriyle, hayli ucuz fiyatlar ilan ederek paralar toplaması ve tatil umuduyla gelenlerin otel kapılarında kalmaları gibi..
 
Basına yansıyan gelişmelere ilişkin henüz resmi kaynaklardan yapılmış bir açıklama yok. Bu aşamada tesis sahibiyle işletmecinin ayrı tüzel kişiler oldukları,  ön ödeme yaparak karşılığında hizmet alamayan mağdur tüketicinin, gerçek muhatabının hangi taraf olacağı henüz bilinmiyor.
 
Söylentiye göre daha önce işletme belgesi Bakanlık tarafından iptal edilen, ancak idari yargının verdiği yürütmenin durdurulmasına ilişkin karar gereği çalışmasını Turizm Belgesiyle sürdüren bu tesisin, yürürlükteki mevzuata göre yeterince denetlenmediği çok açık.
 
Eğer denetlenseydi, belge iptaline konu olan bir işletmenin bütün faaliyeti Bakanlık denetçileri tarafından gözetim altında tutulabilirdi.
 
İşin diğer yanı ise son yıllarda büüyk başarı olarak kamuoyuna sunulan, “erken rezervasyon” uygulamasının çok önemli bir açığının ortaya çıkması.
 
Denetimsiz biçimde bankacılık sistemi dışında bedava finansman sağlama aracı olarak başvurulan “erken rezervasyon”un, geç kalınmadan tüketiciyi koruma amaçlı yeniden düzenlenmesi şart.
 
Örneğin, toplanan ön ödemeler ya da peşin satın alımların karşılıkları, banka güvencesi altına alınabilir. Hizmet verme tarihine yaklaştıkça, ödemeler ilgili işletmelere otomatik transfer yöntemleriyle aktarılabilir.
 
Bu tür paket satışların yürürlükteki 1618 sayılı yasaya göre, sadece seyahat acenteleri tarafından yapılmasına özen gösterilebilirdi. 
 
Gerçekten parlak törenlerle erken rezervasyon kampanyaları açan TÜRSAB, bu son olaydan sonra neden hiç bir açıklama yapmaz?
 
İşin bir de Marmaris yanı var kuşkusuz..
 
Son yıllarda dengesiz yapılaşma ve pazarlama politikalarıyla iç pazardan hayli uzaklaşan ilçenin adının bu tür talihsiz olaylarla anılması ve kamuoyunun gündemine gelmesi, ayakta kalmak için ciddi uğraş veren işletmecilere ve sektör çalışanlarına yapılmış büyük bir haksızlıktır. 
 
Ancak olay duyulur duyulmaz, GETOB ilan vererek, tatil satın alanların belirlenecek tarihe kadar kendilerine başvurmasını isteyebilir. Böylece mağdur edilen kişi sayısı hakkında spekülasyona yol açılmazdı. -Kaç kişiye satış yapıldığı bilinmiyor.-
 
Başvuranlara; Marmaris’teki doluluk durumlarına göre seçilecek tesislerde, önceden ödedikleri ücretlere göre belirlenecek fiyatlarla indirimli tatil olanağı sunulabilirdi.
 
Sazlı sözlü her şey dahil ama fiyatlar çok düşük olunca, altından böyle Çapanoğulları çıksa da –bence- hala geç kalınmış değil.
 

03-07-2017 10:20

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar