21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
1 Yorum | Yorumlar
JET FADIL, TÜRSAB VE OTELCİLER ÜZERİNE...

 

Aşağıdaki haberi okuyunca, 45 yılı aşkın süredir neredeyse hiç kopmadığım turizm sektöründeki gelişmeleri anlamakta zorlandığımı hissettim.
 
Haber şöyle: “Booking.com” un Türkiye içinde satılan turizm ürünlerini Türkiye'de faturalandırmasını ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket haline gelmesini istediklerini kaydeden Zeybekçi, ''Henüz net bir yanıt almış değiliz. Yanıtın ne zaman geleceğine dair de kesin bir bilgi yok. Biz gerekeni söyledik. Konuyu çalışıp gelecekler. Karar onlara kalmış.”
 
Booking.com’un çalışma sistemi bildiğim kadarıyla, Sayın Bakanın ifade ettiği gibi; “Türkiye içinde turizm ürünleri satmak değil, tüketicinin rezervasyon yapmasını sağlayarak, bu hizmetinin karşılığında konaklama tesislerinden komisyon geliri elde etmektir.”
 
Bakan Zeybekçi turizm ürünü ifadesiyle komisyon gelirlerini kast ediyorsa, yapılacak işlem son derece basitti. 
 
Booking.com’un komisyon hizmeti karşılığında konaklama tesislerine fatura ettiği gelir üzerinden, bu şirketin merkezi yurtdışında olduğu için stopaj yoluyla, bir tür vergi geliri elde edilmesi pek ala mümkündü.
 
Belki bu görüşmelerde tartışılması gereken asıl konu kaynağında kesilecek verginin –stopaj- oranını belirlemekti. Böylece sorun büyütülmeden, yargıya gidilmeden pek ala çözülebilirdi.
 
Aslında booking ile ilgili gelişmeleri izlerken aklıma takılan başka bir konu daha var.
 
Bakanlar Kurulunun çalışmalarını, Bakanlıklar arasındaki ilişkileri, az çok bildiğimi sanıyordum.Soruna ilişkin müzakereyi neden Ekonomi Bakanının yürüttüğünü bir türlü çıkaramadım.
 
Emin olmak için 16 Nisan referandumuyla kabul edilen Anayasa değişikliklerinin yürürlüğe giriş tarihine bir kez daha baktım. 
 
Kendi kendime; acaba Turizm Bakanlığı konusunda farklı bir durum mu var, sorusunu sormadan edemedim.
 
Hayır Turizm Bakanlığı yerinde duruyordu. 
 
Üstelik faaliyetin durdurulması, vergi kaybını önlemek amaçlı bir tedbir kararına dayandırılmıştı.
Maliye Bakanlığı yerine neden Ekonomi Bakanlığı böyle bir görev üstlenmişti, bir türlü anlayamadım.
 
Gelen turist sayıları yanında, kişi başına elde edilen gelirlerdeki dramatik düşüş; kamuoyunun dikkatlerini fazla çekmese de, sektörü hayli hırpalamaya başlamışken, bu inatlaşmanın mantığını çözemedim.
 
Sezonun en yüksek döneminde konaklamadan, yeme-içmeye kadar elde edilen sonuçların ürkütücülüğünü bir yana bırakalım.Booking.com konusunda sektörü yönetenlerin takkelerini önlerine koyarak, tavırlarını netleştirmelerinin zamanı gelemdi mi?
 
Önce adını koyalım; seyahat acenteleri son dönemde “booking.com” ile simgelenen, sayısal teknolojiye karşı çıkarak, uluslarası geçerliği tartışmalı yargı kararlarının ardına saklanmak yerine,bu teknolojiyi en geniş şekliyle kullanarak yaşadığımız krizden çıkmanın yolunu bulabilirler.
 
Bir zamanlar “Aydınlık Türkiye’nin” en gözde sektörü olarak anılan,serbest rekabet alanında Dünya ile boy ölçüşen seyahat acentelerinin, yaklaşan TÜRSAB Genel Kurulundan yararlanarak kendilerine yeni bir yol çizmek dışında  bir alternatifleri olmadığı ortada.
 
Geçenlerde kıdemli bir meslektaşımız mevcut yönetim sürerse, otelcilerin de kendilerini iktidara yakın göstermek için Jet Fadıl’ı yönetime getirmelerini şaka yoluyla önermişti.
 
Bu gidişle Sevgili Nizamettin Şen’in esprisinin  http://www.turizmgazetesi.com/Duyuru.aspx?id=83786 gerçekleşmesi dışında bir yol kalmadığını hep birlikte düşünmeye başlayacağımızdan korkmuyor değilim.
 

13-07-2017 12:04

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
FAHRİ09
08-08-2017 12:26
Jet hızıyla soysunlar
Jet Fazıl versinler memleketide cem uzan gibi sattın lar capris otelde onca gariban ın parasını vermeyen üçkağıtçı ama ehli müslüman gözüken jet düzenbazlar zaten memleket bunlara kaldıysa amerikanın bize saldırmasına gerek yok
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar