21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
KABİNEDE GÖREV DEĞİŞİMİ

 

Aşağıdaki satırları yazarken, Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı görevini Başbakan Yardımcısı Numan Kurtuluş’a devretti.
 
Prof.Dr.Avcı bilge kişiliği ve uygar üslubuyla, sektörün en zor döneminde üstlendiği görevini bence başarıyla tamamladı. Sanırım partisi içinde sağduyu ve mütevaziliği temsil ederek siyasal hayatını sürdürecek. Siyaset bu ,kim bilir belki daha önemli, görevlerde de görürüz.
 
Sayın Kurtulmuş bende  uzlaşmacı ve karşısındakini düşüncelerine değer vererek  dinleyen kişiliğiyle her zaman iyi izlenimler bırakmış bir siyasetçidir. Güç bir dönemde, Bakanlığın kapasitesini aşan ağırlıktaki sorunlarla başa çıkmak adına yoğun çaba harcayacağına hiç kuşkum yok. Başarılar diliyorum.
 
Ama işi hiç kolay değil. Aslında bizim sektör ile aynı durumda göreve başlıyor diyerek, yazıya geçebiliriz.
 
Karşılaştığımız her tanıdığın ilk sorusu bu –işler nasıl- oluyor.
 
Yüzeysel bakanlar için farklı, işin içinde -yani -parmağı taşın altında olanlar için daha farklı görünmesi doğal.
 
Sezonun en yoğun döneminde turizm merkezlerinde rastlanan doluluk, medyanın magazinleştirdiği haberler ve televole programları ile birleşince, kamuyounu işlerin düzeldiğine inandırmak sanıldığı kadar zor olmuyor.
 
Oteller dolup taşıyor, Bodrum’da kilitlenen trafik, haberleri peş peşe aktıkça, turizm sektörünün içinde bulunduğu durumdan birinci derecede sorumlu olanlar, -bir süreliğine  de olsa- rahat ediyorlar.
 
Rakamlara dayanarak, umutları diri tutmak belki bir yere kadar mümkündür. Ama bunun sürdürülebilir olduğunu hiç kimse iddia edemez.
 
Haziran ayı istatistikleri henüz açıklanmasa da; “perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir” deyişini bir kenara not ederek, son günlerde değişik sürümlerine medyada sık rastladığımız bir habere  göz atalım.
 
Geçtiğimiz 2016 yılında; bir önceki yıl gelen kapasitenin üçte birinden fazlasının kaybedildiğini görmezden gelerek,  bu sezonda büyük oranlı artışlara ulaşıldığını müjde gibi sunmak gerçeği yansıtmıyor.
 
Rus pazarında % 500’ü aşkın artış, ilk bakışta olağanüstü bir sonuç gibi görünse de, bir önceki yıl aynı pazarda çok büyük kayıplara uğranıldığı gözönüne alındığında, durumun hiç de parlak olmadığı  ortaya çıkıyor. 
 
Üstelik genel sonuçlar; gelen turist sayısında toplamda % 5,5 oranında gerçekleşen artış karşılığında, gelirlerdeki % 17’lik azalma üzerinde çok düşünmemiz gerektiğini gösteriyor.
 
Damping sayılacak ölçülerde dramatik fiyat indirimlerine karşın, Rus Pazarı dışında eski sayılara ulaşılamayışı, dikkatleri sektörün geleceğini karartacak bir olumsuzluğun sürdüğüne çekiyor.
 
Sektör yöneticilerinin gerçekçi değerlendirme yapmalarının önemini tekrar tekrar belirtmeye gerek yok. 
 
Bu yüzden içinde bulunduğumuz sezona yönelik bir karşılaştırma yapılacaksa, en azından kötü bir sezon geçirilen 2016 yılı değil, 2015 yılı gerçekleşmeleri dikkate alınmalıydı.
 
İşler yolunda olsa, sektörün kredi riski böyle artar mıydı?
 

19-07-2017 04:19

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar