21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
BİR AÇIK MEKTUP ÜZERİNE

 

AKP’nin tek başına sürdürdüğü ikidarının 15 .Yılına girilirken, koltuğu en fazla el değiştiren Bakanlık sanırım Turizm ya da tam adıyla yazarsak, Kültür ve Turizmdir.
 
2002-2007 döneminde geçmiş iktidarlar zamanında kazandığı ivme ile büyümesini sürdüren sektör, Suriye politikası ile başlatılan Ortadoğu’luluşma sürecinin etkisiyle ciddi bir düşüş yaşıyor.
 
Nisan referandumuyla başlayan sistem değişikliğinin yürürlüğe girmesi için son adımların atılacağı; 2019 seçimlerinden önce açıklanan kabine değişikliğinde, Bakanlık koltuğuna Numan Kurtulmuş oturdu.
 
Kulislerde dolaşan söylentilere bakılırsa, sürpriz bir erken seçimi amaçlayan bu değişikliğin, sorunların çözümünü sağlamakta ne denli etkili olacağını önümüzdeki günlerde anlayacağız.
 
Kuşkusuz, sektör adına konuşanların gerçekçi, doğru ve sorunu tam olarak ortaya koyan katkılarda bulunmaları koşuluyla.
 
Sanırım kısa süre içinde bir dizi toplantılar yapılacak, sektörün değişik kesimleri kendi pencerelerinden gördükleri çözüm önerilerini, tek seçenekmiş gibi dile getirecekler ve sezon bitecek.
 
Öneri getirenler arasında doğal olarak meslek kuruluşları yöneticileri ve kişisel isteklerini dile getirenler de bulunacak.
 
Kurtulmuş’un Bakanlığa atanmasına ilişkin haber bültenlere düşer düşmez, internet sitelerinde okuduklarımız yukarıdaki görüşü doğruluyor.
 
Örneğin bizim kuşağın başarılı temsilcilerinden Sevgili Kadir Uğur’un dile getirdikleri..
 
Uğur açık mektubunda; sektörün içinde bulunduğu dar boğazdan çıkışı tur operatörlerine geceleme başına verilecek nakit destekte gördüğünü yazmış.
 
Son yıllarda belirlenmiş havalimanlarına uçan operatörlerin, doluluk risklerini karşılamak amacıyla uygulanan 6.000.-$ tutarındaki  nakit desteğin, biraz daha daraltılması sonucunu doğuracak bu istek; doğrusunu isterseniz adrese teslim teşvik gibi görünüyor.
 
Kısaca; sektörün değil de Kadir Uğur’un yapılanmasına uygun bir düzenleme arzulanıyor.
 
Üstelik içinde bulunduğumuz koşullara bakıldığında; sektörün karşı karşıya bulunduğu tehlikelerin farkında olunmadığını da gösteriyor. 
 
Oysa Uğur on yıllar boyu Almanya’da yaşamış, o ülkenin iklimini çok iyi bilen tecrübeli bir turizmcidir. İki ülke arasında gerginleşen diplomatik ilişkilerin sektöre vereceği zararın, bu tür adrese teslim teşviklerle giderilemeyeceğini hepimizden daha iyi bilir. 
 
Dünyanın değiştiğini, bireysel tüketici kararlarının hızla Tur Operatörlerinin yönlendirmelerini geride bıraktığını, insan haklarının, evrensel hukuk kurallarının ve doğaya saygının bu  kararları ne denli etkilediğini gündeme getirmek varken.  Neden Almanya ile gerilen diplomatik ilişkilerin sektöre verdiği zararın giderilmesine ilişkin iki çift laf etmez?
 
Hükumetler arasındaki ilişkilerin turizmi etkilemesi elbette kaçınılmazdır. Ancak bu durumda bile yapılacak çok şey olduğunu unutmamalıyız.
 

22-07-2017 09:02

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar