17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - YAVUZ ATAÇ
2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE DİBE VURMADAN YÜKSELMEK "

 

Mario Levi, İstanbul bir masaldı adlı romanında, “denize bakarak rakı içmenin keyfi” diyor.. Hoca belki de şimdi kızacak ama şu lafı “Boğaziçi'ne bakarak rakı içmenin keyfi..” olarak düzeltmek istiyorum.
 
Ayrıca hemen şunu da ekleyeyim. Sakın kimse bunu boynuz kuşağı geçer şeklinde  falan algılamasın. Çünkü yazı yazma konusunda hocanın eline su bile dökemem,  biliyorum.
 
Zaten anlatmak istediğimin olayın yazı yazma ile alakası yok. Çünkü bizim işimiz turizm. Ama rakı içme konusunda hiç mütevazi olmayacağım. Çünkü İstanbul'un bütün meyhaneleri buna şahittir veya şöyle söyleyeyim “kadehlerdeki dudak izleri..”
 
Gelgelelim konumuza. Birkaç sene öncesine kadar Türk turizminin, iki eli de cebinde dolaşan ne kadar kanaat önderi, uzmanı, bilirkişisi varsa. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Turizm Bakanı, Vali, Belediye Başkanı veya bilmem ne kıyı köyünün Muhtarı ile yan yana fotoğraf çektirmek için yarış içine girerlerdi.
 
Turizmde düşüşe geçmiş olduğundan günlerden itibaren bu görüntüler medyamızda artık pek yer almıyor.. Anlaşılan yöneticilerimiz bu kişiler ile artık yan yana gelmek bile istemiyor veya bunların birçoğunun sadece laf ebesi olduğunu ancak farkettiler.
 
Neyse. Geçenlere içlerinden en medyatik olanı ile uçakta karşılaştım. Daha önce de yazdım. Kim olduğumu bildiğini hiç sanmıyorum. Belki de kendisini medyadan   takip eden turizmcilerden biri sanıyor! Avrupa'dan gelen turist sayısındaki düşüş üzerine laflarken “Turizmde dibe vurmadan yükselemeyiz” dedi.
 
Tamam. turizmi bilmediğini biliyorum ama eğer memleketi yönetenlerin yanında bunlar konuşuluyor ise işimiz gerçekten çok zor!  “Yanlış düşünüyorsunuz” dedim. “Önemli olan turizmde dibe vurmadan yükselmek!”..
 
Ama kime anlatıyorsun. Atalarımız “Boş çuval dik durmaz” diye boşu boşuna      söylememiş . Zaten bu kişiler, özellikle son üç yıldır, “Bundan daha kötüsü olamaz" diye konuşmuyor muydular. 
 
Bunlara inanıp, güvenip önlemini almayan otelcisinin, acentecisinin hatta turizmden ekmek yiyen bilumum kişilerin işleri daha da kötüye gitmedi mi?..
 
Şimdide turizmde iyice dibe vurmamızı bekliyorlar. Çünkü önlem alalım diyen bir kişi bile yok. İşin kolay tarafı bulunmuş. Yani dibe vursun ki yükseliş başlasın?..
 
Son yıllarda zaten turizmde herşey oluruna bırakılmış.
 
Anadolu insanı buna kadere razı olmak  diyor. 
 
Ama kimseyi kızdırmamak için biz buna şimdilik “akıllı düşüş teorisi”  diyelim.
 

31-07-2017 12:45
Önceki Yazıları
SARAYDAN KIZ KAÇIRMA HİKAYESİ
10-02-2019 21:30 | 2 Yorum | Yorumlar
TURİZMDE SORUN SADECE FİYAT MI ?
02-03-2018 18:02 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Uemmxm
05-08-2017 18:04
KAOSUN İÇİNDEYİZ
Katılıyorum biz de git gide bu kaosun içindeyiz ışte bu ne biçim iştir anlamış değiliz modern bir ulke iken ne böyle mollaların yönettiği bir sistem anlamış degiliz
31-07-2017 21:08
Aklin Yolu bir
Aklin yolu bir. Birkac gun once boyle konusan kisilere olan tepkimi belirten yorum eklemistim. Bu dibe yurmaya merakli kisilere verilecek en guzel ornek Afganistandir. 1950 ve 60larda Kabilde Dunyanin en unlu Jazz festivalleri verilirdi ve Dunyanin dort bir kosesinden de ziyaretci akini olurdu. Simdi uzerine onbinlerce dolar para versen kim Kabilde bir otelde bir yabanci, ozellikle batili bir yabanci olarak kalmak ister? Afanistan son 60 yildir dibe vurmadi hala dusuyor. Haberleri olsun.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar