21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
SUUDLARIN ÖZERK TURİZM BÖLGESİ

 

Turizm Gazetesindeki haber; sanırım çoğumuzun dikkatlerinden kaçmamıştır.
 
Ülkesini Dünya Müslümanlığının merkezi kabul eden ve şeriat kurallarına göre yönetildiği iddiasında Suudi Krallığı, Kızıldeniz kıyısındaki adalarda özerk yönetilecek bir bölge planlıyordu.
 
Tatil köyleri, lüks oteller ve villalar ile alış veriş merkezlerinin yer alacağı bu bölgede, Ülkenin genelinde uygulanan şeriat yasaları geçerli olmayacakmış. 
 
Haberde ayrınıtları yazılı değil ama büyük olasılıkla, Uzakdoğu’yu da hedefleyen bir pazarlama stratejisi söz konusu olacağı için bu “özerk” bölgede içki yasağı da uygulanmayacaktır.
 
Haberi okuyunca bir başka ülke aklıma geldi.
 
Resmi kurumlarını vargücüyle dönüştürme çabasında,  günlük hayatlarındaki davranışlarıyla, hayal ettikleri ama bir türlü biçimlendiremedikleri bir dünyayı düşleyen insanların ülkesiydi bu.
 
Giyinme tarzlarıyla, gösteriş amaçlı olduğu kuşkusu uyandıran ibadet biçimleriyle, pahalı otomobil ve ipek başörtülerinin üzerine iliştirilmiş markalı güneş gözlükleriyle, -kadınlı-erkekli -toplumsal etki yaratma çabasında, ülkelerinin bütününü asla temsil etmeyen bir geçiş dönemi yaşıyorlardı.
 
Hiç bir sektörün erişemediği büyüklüklere ulaşmayı başaran bir sektörü, Dünya’da 6.Sıradan, çift basamaklı sıralara kısa sürede indirdiklerini, belki umursamıyorlardı, belki de farkında bile değillerdi.
 
Bir önceki yıl uğradıkları dramatik kayıpları dikkate almadan, bu sezon girişlerdeki artışları; büyük yüzdelerle açıklayarak, kamuoyunu tatmin etmeye çalışan bazı profesyoneller ile politikacıların ve her biri El Ahram kıvamında, yarı resmi hale gelmiş medyasının, akılları karıştırdığı bir ülkeydi aklıma gelen.
 
Ellerindeki pazarı yanlış bir dış politika uygulamasıyla kaybettiklerini göremeyen, geleceği Çin’de ve Hint’te bulacaklarına sanan, bir peri masalı gibi kendi anlattıklarına yine kendileri inananların ülkesiydi bu.
 
Üstelik aynı ülkede muhalefet en çok oy aldığı ve yerel iktidarda bulunduğu bölgelerde, -belki de- tek geçim kaynağı olan turizm sektörüne ilgisini, aşırı zamlanan su ve astronomik artan emlak vergilerinin ötesine taşıyamıyordu.
 
Sezonun en yoğun döneminde; turizmdeki bu kötü gidişi kamuoyuna sergilemek varken, bu ülkenin kurucu siyasal kadrosunun varisi durumundaki tek muhalefet partisi; tarihindeki en haklı savaşı taçlandıran “Büyük Zafer Gününün” kutlanması engellenirken, Çanakkale’de adalet şurası düzenliyorlardı.
 
Adaletin aslında turizm sektörü için de gerekliliğine kimsenin itirazı olamaz.
 
Ama ya zamanlama?
 
Bu ülke bizim ülkemizdi.
 
Onlarca yıl verilen emeklerle, çoğu ülkesine sevdalı gönüllülerin yaklaşımlarıyla büyütülen bu sektör, anlamsız yasaklar ve uygulamalarla tahrip edilirken, kimilerinin örnek aldıkları S.Arabistan, özerk bölge uygulamasıyla sizce neyi amaçlıyor olabilir? 
 

03-08-2017 02:48

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar