16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - ZEYNEL KAYINOVA
1 Yorum | Yorumlar
TURİZM SÖYLEMLERİNDE DEJA VU
 
Her yıl turizmin gelecek verileri gelişme üzerine planlanır. Gelişim rakamları yıllık, beş yıllık, on yıllık üzerinden açıklanır ve gelişim senaryoları yazılı ve görsel basın üzerinden açıklanır. Rakamlar gelecek için hep umut vericidir. Yeni Turizm Bakanı 2023 yılında 50 milyar turizm geliri ve 50 milyon turist hedeflenmekte olduğunu açıkladı. Bu rakamlara göre kişi başı harcama da 1000 dolar eder. Bu açıklama bize 2000 senesinin başlarında bay turizmin söylediği 2010 yılında 60 milyon turist 60 milyar dolar turizm kişi başı 1000 dolar harcama hedefi söylemini hatırlattı. Bay turizm (gazeteci ve turizmci Süha Uyar) tabii ki bu rakamları kendi kafasından uydurmuyor devletin turizmcilerle ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkmasını istediği senaryo sonuçlarını söylüyordu. Sayın yeni Bakan da görevine başlar başlamaz 50 milyon turist ve 50 milyar dolar rakamı söylemini turizmcilerle yaptığı ortak toplantı sonucunda söylemiştir.                                                                                                                                      
2000’li yılların başında söylenen ve 2010 yılı için 60 milyon turist 60 milyar dolarlık senaryo söylemi gerçekleşti mi? ne kadar gerçekleşti bir bakalım. 2003-2013 yıllarını kapsayan on yıllık turizm gelir hareketleri her yıl gerek turist sayısı gerek turizm geliri açısından artış göstermiştir. Bu durum pozitif bir gelişmedir. Ancak söylenen hedef yakalanamamıştır. 2003 yılında gerçekleşen 16.302.053 turist sayısı, 13.854.866,00 dolar turizm getirisi sağlamış ve kişi başı 850 dolar gelir gerçekleşmiştir. 2013 yılında yaklaşık 39 milyon turist girişi elde edilmiş, 32 milyar dolarlık turizm geliri elde edilmiş kişi başı ortalama 824 dolar gelir gerçekleşmiştir. 2003- 2013 yılları arasında artan turist sayısı ve elde edilen turizm gelirlerinde 2003 yılında elde edilen ortalama kişi başı harcama geliri olan 850 doların üstüne çıkamamış gelirler hep bu rakamın altında kalmıştır.                                                            
Turizm stratejileri planlanırken stratejilere konu olacak parametreler çok iyi değerlendirilmelidir. Hayaller önemlidir ama hayalleri gerçekleştirecek varsayımları da çok iyi analiz etmek gerekmektedir. Bu çalışmalar titizlikle yapılmalıdır. Gerçekleşen (hedefi tutmayan) sonuçlar için kısa ve kolay yola gidilmemeli mazeret olarak sadece bardağın dolu yarım tarafı sürekli gösterilmemeli (dolu bardak bazen geriye doğru boşalmaktadır) amaç her yıl bardağın dolu tarafını yükseltmek olmalı, söylenen sürede de bardağı doldurmak hedef olmalıdır.
                                                                                                                           
2003 -2013 yılları arasında gerçekleşen rakamlar planlanan stratejilerin gerçekleşmediğini göstermektedir.
 
Devlet ve turizm camiası bunların neden ve sonuç ilişkilerini çok iyi değerlendirdi mi? yapılan hatalar nelerdir belirlendi mi ve neden yapılamadı araştırıldı mı, hatalar düzeltildi mi?  
 
Sonuçlar turizm paydaşları ile paylaşıldı mı? yeni stratejilerde ne gibi yeni varsayımlar ve uygulamalar yapılacak belirlendi mi? turizmcilerden (sadece üst kurullardan değil tüm çalışanlardan) fikirler alındı? Bunlar basit gibi gözükse de süreklilik arz eden konulardır. Bakanlığın ve turizm camiasının bu konuları ve yeni hedefleri araştıran ve çözümler üreten ar-ge teşkilatı raporları tüm paydaşlara gönderilmeli ki paydaşlar da konular üzerine fikir üretebilsin. Bilinmektedir ki böyle strateji paylaşma zinciri turizm paydaşları arasında yoktur varsa verimli çalışmamaktadır. Bunun görüntüsü de 2014-2015 ve 2016 yıllarında gerçekleşen turizm verilerinden anlaşılmaktadır.
 
2013 yılında 41 milyon turist 34 milyar dolar getiri sağlamış ve kişi başı gelir 828 dolar olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılında ise yaklaşık 42 milyon turist 31 milyar dolar getiri sağlamış kişi başı 756 dolar getiri elde edilmiştir. 2015 yılında turist sayısının karşılığında elde edilen toplam gelir ve kişi başı gelirde satış fiyatlarının düştüğü anlaşılmaktadır. Bu durumun neden sonuç ilişkisi raporu tüm turizm paydaşları ile paylaşılmış mıdır?
 
2016 yılı verileri ise hiçte iç açıcı değildir. Rus pazarının ülkeler arasındaki siyasi gerginliği sonucu sıfıra yakın bir ortalama göstermesi turist sayısı ve gelirinde önemli düşüşler göstermiştir. 2016 yılında ülkeye 31 milyon turist (2008 yılı sayısına eşittir) 22 milyar dolar turizm geliri ve kişi başı 705 dolar harcama. Nedeni iki ülke arasındaki siyasi kriz. Çözümü 2016 yılı sonunda sağlanmıştır. Ancak ülkemizin ana pazarı olan Avrupa AB ülkeleri ile 2017 yılı başında siyasi kriz çıkmış ve ana Pazar ülkelerinden turist gelimi çok azalmıştır.
 
2016 ve 2017 turizmde kayıp yıllardır. Uzun yıllardır turizm camiası tarafından büyük gayret sarf ederek elde edilen ve tutundurulması sağlanmış Avrupa AB ülkeleri ana pazarı maalesef kısa bir zaman zarfında kaybedilmiştir. Turizmin ana parametreleri olan demokrasi, insan hakları, özgürlük, güvenlik, güven duyma, faktörleri konusunda yapılması gereken işlerin olduğu görülmektedir. Bu veriler ışığında sayın yeni Bakanın söylediği 2023 turizm hedefi kolay gerçekleşecek gibi gözükmemektedir.        
                                                                                                                             
Ülkemiz mevcut veriler ışığında ucuz satılan ve ucuz imajı kırılamayan bir ülke durumundadır. Ucuz satmak geçici bir satış yöntemidir ancak sürekli olması ülke imajını zedeler. Görülüyor ki ürün neden ucuza satılıyor, çözümü konusunda neler yapılabilir stratejileri yeterince üretilmemiş. 2023 hedeflerini koyarken 2000-2010 yılı için söylenen söylemleri ve gerçekleşen rakamları göz ardı etmeyelim. Turizm paydaşlarının ağzına bir parmak bal çalar gibi yapmayalım. Turizm paydaşlarına deja vü (bu filmi daha önce görmüştüm hissi) yaşatmayalım. Hayaller yaz, gerçek kış çıkmasın.      
 

05-08-2017 07:38
Önceki Yazıları
TURİZMCİNİN KAYBETME KORKUSU
08-04-2017 22:23 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
HaydarAKSU
07-08-2017 11:14
sen askerde de harika imişsin
zeynel bey isabetli yorumlarına katılmamak mümkün değil. Lütfen görüşelim.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar