21.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - SÜHA UYAR
AYASOFYA'YA GİRERKEN

 

Geçtiğimiz hafta grubum 12 kişi, Ayasofya ziyareti için dış kapıda biletli ve biletsizlerin girişine önümde yürüyen açık renk tenli iki çift turistin ardında yaklaşmıştım ki karşı cenahtan gelen bozuk şiveli yüksek bir sesle irkildim. 
 
“Baylar, tur rehberi ister misiniz?” En yaşlıları hayır dedi elini kaldırarak. Kafası çamaşır leğeni büyüklüğünde siyah fötrlü, göğsüne kadar kara sakallı bozuk şive, iki kolunu iki yana açıp kırmızı şeritleri tutarak geçiş koridorunu kapattı. Önümdekilerin içeriye, gişelere doğru geçmesini resmen engellerken bir yandan da ısrarla konuşmaya devam ediyordu,
 
 
“Beni tur rehberi olarak alırsanız. İçeride bilet kuyruğunda beklemez, boşuna zaman kaybetmezsiniz.” 
 
Bu arada, Türkiye geneli gibi Ayasofya gişesi önünde de turist olmadığı için kuyruk falan yok. Bizimki otomatiğe bağladığı için boşa doluya bakmadan sallıyor. Bozuk şive, cebinden çıkarttığı biletleri gösterdi. 
 
“Bakın biletleriniz hazır. İçeride kırk lira bende otuz beş lira. Benim rehberlik ücretim ise Ayasofya’nın tamamı, Galeri, Vaftizhane, bahçe, Sultan Çeşmesi dahil sadece elli Euro. Yüzde yüz eminim benim rehberliğimden gayet memnun kalacaksınız vs. vs.” 
 
Meslektaştır, şu işsiz günlerde belki birkaç Euro kazanır diye biraz sabır gösterdim ama bozuk şive bir türlü susmuyor, seyyar satıcıların ezberlediği satış cümlelerinin rehberlik versiyonuyla atışa devam. Dayanamadım. Turistleri rahatsız etmeyecek bir tarzla,
 
“Arkadaşım izin verirsen geçelim.” Dedim. Şöyle göz ucuyla bana bir bakıp imparator edasıyla yan koridoru, biletlilerin giriş tarafını gösterdi.
 
“Oradan geç.” 
 
“Ben de biliyorum oradan geçebileceğimi ama şu an olanaksız. Görüyorsun ki oraya baba koyup kapatmışlar.”
 
“Kenara çekiver babaları.”
 
“Sen kenara çekiliversen daha kolay olacak.”
 
“Tamam, tamam bir dakika bekle şimdi bağlıyorum.” Dedi. Bozuk şive olmuş Jüstinyen, sanki Ayasofya’nın sahibi. Kapıyı bacayı tutmuş kolay kolay geçit vermiyor. Jüstinyen olsan ne olur olmasan ne olur, daha fazla bekleyecek halim yok. Grubuma dönüp beni takip etmelerini işaret ederek Jüstinyen’in gazabından çekinerek solundan yürüdüm.
 
Geldim gişelerin önüne, ben de üç çocuk var onlara gişeden free bilet alacağım. Ziyaretçi az ama gişede beş görevli var. İyi ya daha ne istiyorsunuz? Böylece gayet güzel tıkır tıkır bilet işlemi yapılır diyeceksiniz, değil mi?  Siz öyle zannedin. Gişede, hele rehber gişesinde Theodora oturuyor Theodora. Hatunun galeride ki tahtında bile böyle kasıntılı oturduğu görülmemiştir. Vücudunun çeyreği sol omuzdan dışa dönük geri kalan yüzde yetmiş beşi içeri bakıyor. Bacak bacak üstünde elinde cep telefonu çatır çatır yazışıyor. Camı tıklatıyorum güler yüzle nazikçe.
 
“Hanımefendi?” diyorum.
 
“Çıt yok..” Biraz daha yüksek bir sesle,
 
“Hanımefendi bakar mısınız?” diyorum.
 
“Çıt yok..” İmparatoriçenin ilgisini çekmek için Theodora döneminde hanımefendi nasıl deniyordu hatırlasam, ona öyle hitap edeceğim ama o an aklıma gelmiyor. Biraz daha kuvvetlice tıklatıyorum gişe camını. Theodora oralı değil ful konsantre.
Herhâlde General Belisarius ile yazışıyor diye aklımdan geçerken yan taraftaki görevli bayan sol eliyle bu yana gel işareti çakıyor ve yapışıyorum o gişeye. 
 
“Çocuklar var efendim. Üç tane 6, 8, ve 11 yaşında. Onlar için free bilet isteyecektim.” El cevap..
 
“Nerede çocuklar?” İşte burada yanımda. Çocuklara şöyle bir bakıp,
 
“6 ve 8 yaş için bilet gerekmez onlar turnike altından geçsin. 11 yaşın nüfus kağıdını göreyim.” Dedi. Veriyorum pasaportunu çocuğun alıyorum bir adet free bilet.
 
Hala anlamış değilim ülkemizde bazı çocuklara kaçak göçek nasıl geçiliri öğretmek için mi turnike altı muamelesi yapılıyor acaba. Hani Türk çocukları için amenna, ileriki hayatlarında merdiven altı çalışmalara antrenman olsun diye müzelerde, vapur iskelelerinde, metro ve metrobüs geçişlerinde ha babam de babam turnike altı yaptırıyoruz ama bunlar turist, bunlar cahil! öyle merdiven altı falan anlamazlar.
 
Bu arada sağ tarafıma bakıyorum, Theodora dudak bükerek, göz süzerek ha babam yazışıyor.
 
X-Ray den geçip turnikeye geliyoruz. Geçmişte üç adet olan X-Ray cihazı yine üç tane ama ikisi herhalde grevde çalışmıyor, uzun zamandır kapalı. O yüzden biraz ziyaretçi birikimi oluyor girişte ve biz Boğaza Palamut akını başlamış gibi seviniyoruz. Oh! Oh! Turist akını başladı. Rus’a gel, Alman’a gel heyy maşallah hey. Derya kuzusu bunlar.
 
İki çocuk başlarına bastırılarak turnike altına itelendikten sonra 11 yaşındakinin bileti elinden alınıyor ama geçiş yok. Ona soruluyor,
 
“ID, ID?”  Gariban çocuk anlamıyor, melül melül Fokas’a bakıyor. Hemen atılıyorum.
 
“Gişede pasaportu kontrol edip öyle verdiler bileti.” Fokas bu, devrin koca valisi inanır mı sana bana. 
 
“Olabilir bizim de kontrol etmemiz lazım.” Diye diretiyor. Pasaport çocuğun babasında. Haydi bir çırpıda alıyorum pasaportu, veriyorum Fokas’a, titiz bir inceleme ve çocuk turnikeyi geçiyor.
 
Jüstinyen, Theodora ve Fokas gözetiminde Ayasofya’ya girdik ama kontrollerde bir eksik kaldı. O da bizim hafiyeler. Şimdi Romalılardan sonra bir köşeden de Abdülhamid’in hafiyelerinin çıkmasını bekliyorum ki bugün çıkmıyorlar ama sık sık çıkıyorlar. Çıkıyorlar ama jurnal itibar görmüyor, mali durum nanay, operasyon yetersiz, hafiyelerin sayısı az korsan çok ve yasalar da koftiden olunca. Bu kadar oluyor.
 
Sadece Ayasofya’da değil tüm müze ve ören yerlerimizde üç aşağı beş yukarı durum bu. Bilet satış özel bir şirkette, hediyelik eşya dükkanları bir başka şirkette, güvenlik bir başka şirkette. Müze müdürleri kime karışacağını şaşırmış durumda. Zaten bir ikisi dışında onlarında birçoğu müzelik.
 
 

11-08-2017 12:00
Önceki Yazıları
FAST KARABORSA
17-10-2018 23:17 | Yorumlar
TURİZMDE KADININ GÜCÜ
01-05-2018 11:32 | 1 Yorum | Yorumlar
GÜLE GÜLE VE HOŞGELDİNİZ,
26-02-2018 11:07 | 1 Yorum | Yorumlar
ILIMLI İSLAM
21-11-2017 15:01 | Yorumlar
ŞURA'NIN ARDINDAN
16-11-2017 20:25 | 1 Yorum | Yorumlar
ÜNİVERSİTE Mİ?
13-08-2017 18:36 | Yorumlar
HAYDİ AYNAYA BAKALIM
11-08-2017 02:03 | 1 Yorum | Yorumlar
ÖNÜMÜZE BAKALIM
21-07-2017 10:31 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar