21.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
3 Yorum | Yorumlar
SESSİZ KALMAK ÜZERİNE NOTLAR

 

Turizm Sektörü dünya’da büyümesini sürdürürken, Türkiye’de; giriş yapan yabancı sayıları ve kişi başına elde edilen gelirlerdeki azalmanın, korkutucu hale geldiğini bilmem farkediyor musunuz?
 
Üstelik bu olumsuzluğun önümüzdeki sezon/lara etkilerini kestiremeyenlerin, sadece sektör dışındaki kuruluşlar olmadıklarını da biliyor musunuz?
 
Önceki sezona göre neredeyse yarıya indirilen fiyatlara karşın, temmuz ve ağustos aylarındaki kısa süreli aldatıcı doluluğu öne sürerek, “işler yolunda gidiyor” izlenimi uyandırma telaşındakilerin, çoğunlukla sektörün etkili yerlerinde bulunmalarına ne dersiniz?
 
Kuşkusuz yarım yüzyıla yaklaşan emek ve desteklerle büyütülen  turizm sektörü, bu iktidarın doğrudan ya da dolaylı karar ve uygulamaları yüzünden, birden bire yok olmaz.
 
Ama.. 
 
İki bayram arasına sıkışan iç talep artışıyla da var olması, sanıldığı kadar kolay olmasa gerek.
 
Yönetenlerin hayati önem taşıyan bir takım uygulamalar karşısında takındıkları sessizlik tavrı nedeniyle, sektör kolayca belini doğrultamaz duruma geliyor.
 
Kuşkusuz kimseyi gelişigüzel konuşmaya ya da gösteri yapmaya davet ediyor değiliz. Ses çıkarmanın türlü yöntemleri olduğunu burada söylemeye gerek yok.
 
İçki Hazırlığı  Dersleri Neden Müfredattan çıkarıldı?
 
Örneğin; meslek okullarındaki “içki hazırlama” derslerinin, müfredattan Turizm Bakanlığının eski müsteşarının M.Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturduğu sırada çıkartılması karşısında, sessiz kalınıyor ve en azından idari yargıya başvurulmuyorsa, meslek kuruluşlarının yöneticileri, bu uygulamanın amacına ilişkin doyurucu bir açıklama yapılmasını sağlamayı görev edinmelidirler.
 
Kriz dönemlerinde -askerlerin deyimiyle- sütre gerisine çekilmek, bizim sektörde beklenen sonuçları vermeye ne yazık ki, yetmiyor.
 
Özellikle bu konuda son günlerde yaşadığımız gelişmelere bakarak, bazı örneklemeler yapabiliriz.
 
Antalya ve salgın hastalık haberleri
 
Antalya Bölgesindeki bazı otellerde “salgın” olduğuna ilişkin haberler Rus Medyasında yayınlanmaya başlar başlamaz, bizim tam yetkililerimizden her zaman olduğu gibi ses çıkmadı. 
 
Ama bazı aklı evveller hemen teşhis koymakta gecikmediler.Tahmin ettiğiniz gibi hastalığa değil, Rus Medyasındaki haberlerin kaynağına. Çoğunun ona havale ederek rahatladığı; “üst akıl” bu kez de artan turist girişlerini sabote etmek amacıyla söylenti çıkarmıştı. 
 
Oysa bu tür bir kolaycılığa sapmadan, pek ala Rus Basınını hızlıca davet ederek, uluslararası saygınlık kazanmış uzamanlarla Antalya’da ağırlar ve diledikleri incelemeleri yapmalarını sağlayabilirlerdi. Diyelim ki, resmi yetkililerimiz bu konuda beklemeyi seçtiler. Yarı resmi yetkililer, örneğin TUROFED ya da Türsab bu konuda inisiyatif alamazlar mıydı?
 
Almadılar.
 
GETOB’un Marmaris turizmine katkısı ne kadar?
 
Geçtiğimiz hafta Marmaris Belediyesi sessiz sadasız bir dizi konser düzenledi. Aralarında yerli ve uluslararası tanınmış sanatçıların verdikleri bu konserler hayli ilgi görüyor. Aslında sadece bölgenin değil, Türkiye’nin de doğrudan reklam verilmesi yerine bu tür etkinliklerle gündeme gelmesi kriz döneminde çok yararlı.
 
Marmaris Belediyesi komşu Belediyelerin örnek alması gereken bir kültür girişiminde bulundu.  Anfitiyatronun tahsisi ile ses ve ışık düzeninin sağladı. Organizatörler de geriye kalan giderlerini bilet satışı ile karşılamaya çalıştılar.
 
Bu yapılanmada otellerin de katkılarını merak edebilir, doğal olarak bulundukları yörenin çekiciliğine katkıda bulunmalarını beklersiniz değil mi? 
 
Öyle büyük parasal katkılar falan da değil. Ya bir kaç free oda vererek, ya da otellerindeki misafirlerini yönlendirmek adına, önceden bir kaç bilet satın alarak,  destek vermeleri.
 
Bakın ne yaptılar? 
 
Satın aldıkları bir kaç bileti konser öncesinde iade ederek, Belediye’nin öncülüğünde  gerçekleştirilen Marmaris’in bu tanıtım etkinliğine katkısızlıklarını tamamlamış oldular. Bölgenin en büyük konaklama örgütü GETOB, bu etkinliğe elinin ucuyla da olsa destek vermedi. 
 
Hatta Amerikalı- Dünyaca ünlü- bir  sanatçının orkestra elemanları için önceden verdikleri free oda sözünü, otele gelişlerinde; “odalarımız doldu” gerekçesiyle, onları “kapı dışarı ederek” tuttular(!)..
 

12-08-2017 03:58

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Engin164416
30-08-2017 16:31
Tıpkı İran
Tıpkı İranın ülkesine turist istemediği gibi... Geri bırakılmak istenen bir ülke oluyoruz. 80 lerin turizmini ve o havasını özledik... İslamiyet fazla konusuldu mu turizm ölüveriyor ne hikmektse! yazık...
15-08-2017 00:15
Hersey bilincli yapiliyor
Bugun Turizm sektorunu bitirecek karalarin hicbiri yanlislikla alinmiyor, gayet bilinci ve planli bir sekilde uygulamaya konuluyor dusuncesindeyim. Buna baska bir aciklama getirmek en hafif haliyle bence safliktir. Bugun ki iktidar ve toplumdaki anlayis zaten turist istemiyor, turizmi kulturel yapiya ve toplumsal dokuya zarar ve tehdit olarak goruyor. Okullardan alkol egitim dersinin cikarilmasi bunun en guzel ornegi. Peki bu sektorun ileri gelenleri neden sessiz kaliyorlar. Cunku sirtlarinda yumurta kufesi tasiyorlar. Yani yukleri kirilgan. Yasini basini almis otel isletmeceri, yatirimcilar asilsiz iddaalar ve iftiralardan dolayi mahkeme kapilarinda surunmek istemiyorlar. Veya belki de kapisina dayanacak durumdan vazife cikaran birkac serseriyle ugrasmak istemiyorlar. Peki ne yapiyorlar. Yatirimlarini yurtdisina kaydiriyorlar. Baska bir yorumda acikladigim uzere son birkac ay icersinde yasadigim yerde oteller acmakta olan 2 tane Turk yatirimciyla tanistim.
13-08-2017 15:04
SATILIK OTEL
Sayın Yücel doğru söylüyor ayrıca;Turizmin sadece antalya 5yıldız oteller ve ruslardan ibararet olmadığını belirtirim 18 yıldır çoğunluğu yelken için gelen dünyanın her destinasyonundan müşterileri ağırladık bu sene bir oda bile gelmedi ve avrupanın en büyüklerinden Moorings-Sansail firmasınında sene sonu türkiyeyi terkedeceğini öğrendik ve bir çokları kalan müşteriyide yerli yabancı villa sahipleri vergisiz pulsuz alıyor bunun denetlemesi 5 dakikada internet yolu ile maliye tarafından yapılabilir.Bize gelince devlet turizm kredilerine kolaylık sağlamadığı için evimizi satıp kredileri kapatacağız bölgedeki bütün oteller gibi bizimkide satılık.veya onca emek ve yatırım yapıp bir çok ülkede turizm kitaplarına vs girmiş otelimizi tadilat yapıp tesettür oteline çeviriceğiz içki ruhsatı parasından kurtuluruz. düşünüyoruz Hintliler ve çinliler tesettürlü değil ki.Avrupalı turistin gelmemesinin sorumlusu bu günki yönetimdir onlara sorarsan fetö veya ışıttır biz iflas ettik şimdi kime tazminat davası açalım.?
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar