22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
9 Yorum | Yorumlar
1 MİLYON TÜRK NEDEN YUNANİSTAN'A GİDİYOR ?

 

Sektörde hemen her kesimden krizden çıkış önerileri peş peşe seslendirilirken, dikkatlerden kaçtığını sandığım bir konuya değinmek istiyorum.
 
Nedendir bilinmez, her bayram öncesi gazetelerin gedikli haberleri arasında yerini alan; Yunan adalarına giden yurttaşlarımızın artan sayıları, turizm sektörü temsilcileri tarafından değerlendirilmiyor. 
 
Konu medyada magazinleşmenin ötesinde, kamuoyunun ilgisine getirilmiyor.
Oysa her yıl ortalama bir milyon yurttaşımız tatillerini Yunanistan’da geçiriyorlar.
 
Krizden çıkışın yolları aranırken, kendi pazarında talep yaratamayan bir sektörün, yurtdışında başarıyı yakalaması söz konusu olamaz.
 
Türklerin Yunanistan’ı seçmelerinin nedenlerini sorgulamak, aslında sektördeki meslek örgütlerinin özellikle TÜRSAB’ın görevi. Ama bu konuda bildiğim kadarıyla kamuoyu ile paylaştıkları bir çalışmaları henüz yok.
 
Türk tüketicisinin tercihlerini kendi ülkesi yerine, neden komşusu Yunanistan için kullanmasının nedenlerinin başında, bu ülkede tatil yaparlarken, paralarının karşılığını aldıklarına ilişkin izlenimleri ilk sıralarda yer alıyor.(Value for Money)
 
İkinci neden ise bu ülkede özellikle adalarda, deniz ürünleri ve içki fiyatlarının Türkiye ile karşılaştırılamayacak ölçülerde ucuzluğu olmalı.
 
Hükumetin dengeleri gözetmek amacıyla değerli tutmaya çaba harcadığı Türk Lirası, Yunanistan’da geçirilecek kısa süreli tatilleri; görece Türkiye’deki popular tatil yörelerinden daha ucuza getiriyor.
 
Galiba en önemli etken; turizm amaçlı üretilen yiyecek-içecek ve konaklama hizmetlerinin, Yunanistan’da yerel yönetimler tarafından AB standartlarına uygunluklarının sürekli denetlenmesi.
 
Hijyene verilen önem, çevrenin korunması, geleneksel yapılarla çelişmeyen mimari yapılaşmanın fiziksel ve görsel etkileri de çok önemli.
 
Ama bu saydıklarımızın dışında; yaşadıkları ekonomik krize rağmen ülkede Batı standartlarında demokratik hak ve özgürlüklerin yaşanması, Yunanistan’ın Türk tatilciler için bir süre daha çekiciliğini sürdüreceğini gösteriyor.
 
İçki yasaklarının, yiyecek ve giyileceklere müdahale eden, göstermelik ahlakçı anlayışın bu ülkede karşılık  bulamayışı da Yunanistan’ın tercih edilmesinde  etkili oluyor.
 
Özellikle kıyı bölgelerimizdeki Belediye Başkanları, tesis yöneticileri ve dükkan sahipleri bu gelişmeyi yakından izleyerek, A ve B+ Grupularından oluşan azımsanmayacak bu potansiyeli, kendi bölgelerine çekmek için çaba harcamak zorundalar.
 

18-08-2017 01:10

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
Hamburglu
29-08-2017 18:32
YÜZDE ONA CEVAP
Can 1996,Evvela Turizm ve Otelcilik Tahsili yapmayi sectigin icin Seni Tebrik ediyorum. Cok güzel bir meslek dalinda tahsil yapiyorsun.Bu meslege girip de ayrilani ben görmedim Tahsilini bitirdikten sonra Turizmden baska bir is arama.Turizmde senin gibilere cok ihtiyac var.Sizler yarinin Turizmcileri ve Tesislerin Müdürleri, Müdire Hanimlarisiniz. Can,sana en önemli tavsiyem INGILIZCE Lisanini yazarak cok güzel ögren.Lisan yazarak ögrenilir.Ingilizceyi tam bir sekilde ögrenip,Tahsilinide bitirdikten sonra Turizm den ayrilman mümkün olmaz. Cok Ülkeler ve Adalar görme imkanin olur. Gördügün her Ülkeden bir fikrin olur.Bransinda basarili olmanin nedenlerinden biride Turizmi tam anlami ile ögrenip tecrübeli bir Otel Müdürü olman Dileklerimle. TURIZME GIRIPTE AYRILANI NE GÖRDÜM NEDE DUYDUM. (COK ZEVKLI BIR MESLEKTIR.)Basarilar.
NedenYunanistanSebepleri
26-08-2017 18:05
Neden Yunanistan Sebepleri
Aşağıda Yunanistanın tercih edilmesindeki ana nedenlerden bir kaçını yazmaya çalıştım ; - Fiyatlar Çok İyi Yunanistanda : Ödediğinizin gerçek karşılığını fazlasıyla alırsınız - Güvenlik Süper Yunanistanda : Yolda caddede sokakta yanınızdaki karınıza sevgilinize sarkıntılık eden arkanızdan laf atan tipler yoktur Bodrum, Antalya, Alanya, Marmaris, Fethiyede ve diğer turistik yerlerde olduğu gibi - Saçma Kanunlar Uygulamalar Yok Yunanistanda: Örneğin Yunanistanın en önemli gezilecek yerlerinden olan Atina Akrapolise araç / minibüs / otobüs vs her türlü aracı şöförü ile kiralayıp gidip kendiniz gezebilirsiniz. Kimse size rehberiniz niye yok diye ceza yazmaya kalkmaz, aracınızı Yunan polisi bağlamaz. Yunanistanda rehberlik bir zorunluluk zorbalık değil bir tercih meselesidir. Teknoloji gelişti artık her önemli yerleri size kendi dilinizde anlatan yüzlerce çeşit yazılı ve sesli audio cihazlar uygulamalar gelişti çağımızda. Türkiyede biryere bir araç / minibüs / otobüs şöför ile beraber kiralayıp gidemezsiniz, hemen kaçak tur yapıyor damgası yersiniz ve ceza yazılır. Osmanlıya elyazmasından para kazanan katiplerin işine engel olmamak için matba 200 yıl sonra girmiş, şimdi aynı konu rehberlik konusunda yapılıyor, teknoloji ve bilgiye ulaşmak o kadar gelişmiş iken hala rehber bulundurma konusunda zorbalık var Türkiyede. - Rencide Edici Özel Hayatınıza Karışan Uygulama Yok Yunanistanda ; Türkiyede 1 bayan 1 erkek hiç bir şehir otelinde aynı odada konaklama yapamaz eğer evlilik cüzdanları yoksa yanlarında, otelciler evlilik cüzdanı ister çiftlerden, Yunanistanda sizden kimse evlilik cüzdanı istemez ve sizin özel hayatınıza karışmaz. - Sinirli Dükkan Sahipleri Yoktur Yunanistana : Alanya, Side, Kemer, Fethiye , Marmaris, Bodrum vs gibi turistik yerlerdeki dükkanlara girer bir şey almadan çıkarsanız hemen yüzleri ekşir dükkan sahiplerinin, hatta hakaret küfür ve şiddete bile başvuranlar var. - Otelin Ana Kapısında Taksiciler Saldırmaz Yunanistanda ; Türkiyede bir otelde kalıyorsanız, dışardan bir akrabanız sizin yanınıza arabasıyla ziyarete geldiyse ve çıkalım dışarda biraz gezelim derseniz, çıkarken taksiciler aracınızın camını çerçevesini indirecektir. - Misafirleriniz Sizi Otelinizde Rahatlıklar Ziyaret Edebilir Yunanistanda : Türkiyede bir otelde kalıyorsanız, arkadaşınız veya akrabanız sizi otelde ziyaret edemez, edebilmek için bir sürü uğraşmanız rencide olmanız ve belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Türkiyede tatil yapmamak ve Yunanistanı tercih etmek için daha çok sebep varda, yazmaya zaman yok bu kadarı bile yeterli zaten.
Can1996
25-08-2017 15:46
Yüzde 10
Merhabalar. Tamamen hak vererek yazıyorum bu satırları. Ben 22 yaşında üniversitede Turizm ve Otelcilik bölümü okuyan biri olarak önümüzdeki ay ilk yurt dışı seyahatimi Yunanistan olarak yapacağım. Kendimce neden bu yaz seyahatim yurt içi değil? bunun cevabını vereceğim. İlk olarak seyahatte kafama takılan şey güvenliğimdir. Bunu Yunanistanı araştırırken kolayca aştığımı gördüm. Yakın olması ve kültürel sıcaklığı Yunanistanın çekiciliğine çekicilik kattı. Sonra ise benim için fiyat geldi. Tamı tamına 500euroya uçak, otel, yiyecek-içecek, eğlence vb. hepsini halledebileceğimi gördüm. Harcanan parayı euro veya tl değil 500 para olarak görürsek karşılaştırma yaptığımda Avrupada yaşayan bir öğrenci yurt dışına 500 paraya seyahat gerçekleştirebilir fakat ben yurt içinde 500 paraya seyahat gerçekleştirebilir miyim? diye düşününce pek mümkün olmadığını gördüm. Bu da beni paramın karşılığını almak istiyorum düşüncesine itti. Sonuç olarak Yunanistana hayalimdeki Türkiye olarak seyahat edeceğim. Herkese de tavsiye edeceğim. Mutlu günler.
Mertyazan
20-08-2017 21:47
Otel Apart yöneticileri
Merhabalar ben fazla bir şey yazmak istemiyorum tek isteğim Türkiye deki işletme sahipleri yada yöneticilerinin 1 defa dahi olsa gidip kendi işletmerine eşdeğer mekanları ziyaret edip eksiklerine bakmaları
TUROB-GENELSEKRETERİ,LEVENTERDOĞAN
20-08-2017 11:30
farklı sebepler de var
Bu konu uzun uzun konuşulabilir.Son 6 senedir senede ortalama 4 kez giden birisi olarak yazıyorum.Henüz dün Ülkeme giriş yaptım oralaradan.Çok farklı açılardan ele alınmalı bence.Son 2 yıldır kara tarafında Dedeağaçta başlayan kumar turizmi ihmal edilmemeli.Yunanistan bizce ucuz değil-Kazık değil demek daha doğru.Kusura bakmayın ama başka ifade şekli bulamadım.Lokal halkın Otel ve restoranları gerçek anlamda kullanıyor olması kendiliğinden bir oto kontrol de getiriyor.Yakalanırsanız trafik cezaları çok ağır.Toplam Nüfus İstanbuldan az.Ancak Yunan turizm pazarında kişi sayısı olarak çok geri sıralarda olduğumuzu da unutmayalım.Diğer komşularından gelen turist saysı çok daha fazla.İşi farklı taraflara çekmek ( demokrasi vs.) buna izah getiremez.Makedon,Alman,Abd ilk sıralarda ziyaretçi sayısında.Bahattin bey arzu ederse 6 senelik gözlem ve deneyimlerimi paylaşabilirim.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar