22.09.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - EMİN DEMİR
5 Yorum | Yorumlar
KRİZİN BEDELİNİ ÇALIŞANLAR ÖDÜYOR

 

Turizmde ne zaman sıkıntı yaşansa bunun bedelini ilk önce çalışanlar ödüyor.
 
Zora düşen otelci, acenteci, restoran işletmecisi gibi iş yerleri en büyük gider kalemini oluşturan çalışanlardan tasarrufa başlıyor.
 
Rusya krizi baş gösterdiğinde oteller ve acenteler çalışan sayısını oldukça azalttı.
 
Rusya krizi bitti, Avrupa krizi baş gösterdi. Buna rağmen turist sayısı 2016 yılına göre yaklaşık yüzde 50 oranında arttı.
 
Ama işletmeler yeni eleman almak yerine mevcut elemanları daha çok çalıştırarak bu işe çözüm buldular.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yayınladığı yönetmelikle buna çanak tuttu.
 
Bakanlığın yayınladığı yönetmeliğe göre, turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde ve bu işlerin yürütüldüğü iş yerlerinde faaliyet gösteren alt işveren tarafından yürütülen işlerde posta sayısı 24 saatte iki posta olacak şekilde yapılabilecek.
 
Yani 3 vardiya halinde çalışan turizm personeli artık iki vardiya halinde çalışacak.
 
İki vardiya demek daha az çalışan daha az ücret ödemek demek.
 
Az ve sezonluk ücret alan turizm çalışanı adeta açlığa mahkûm ediliyor.
 
Turizm sektöründe çalışanların yüzde 70’inden fazlası bir yıl içinde 5 ile 8 ay arasında çalışabiliyor.
 
Çalışanların yüzde 90’ı ise asgari ücret alıyor. 
 
Şimdi bu yeni düzenleme ile 8 saat çalışan turizm çalışanı 12 saat çalışabilecek.
 
Mutlaka bunun karşılığında da mesai alacaktır. 
 
Ancak Türkiye’de mesai ücretlerinin ne kadar düşük, göstermelik olduğunu söylemeye gerek yok.
 
Bu düzenleme zaten sektörden hızla uzaklaşan turizm personelinin daha da hızla uzaklaşmasını sağlayacak.
 
Turizm sektörü için bana göre en büyük tehlike kalifiye turizm çalışanının kalmamasıdır.
 
Bu ücret politikası ve bu uygulamalarla turizm çalışanını sektörde tutmak olanaksız olacaktır.
 
Krizler mutlaka son bulur. Turist yeniden eskisi gibi gelmeye devam edecektir.
 
Ama kaybedilen kalifiye turizm elemanı geri dönmeyecektir. Çünkü onlar şimdiden çalışma hayatlarını başka sektörlerde düzenlemeye başladı.
 
Sektörde kimle görüşsem en büyük tehlikenin kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu söylüyor. Söyleniyor ama personeline sahip çıkan yok.
 
Bir an önce sektör ve bakanlık el ele vererek turizm sektöründe çalışanlarına 12 ay çalışma olanağı ve çalışma garantisi sağlamalı.
 
Aksi taktirde turistler geldiğinde onlara hizmet edecek kalifiye eleman bulunamayacak.
 
Unutulmamalıdır ki turizm hizmet sektörüdür. Hizmeti ise insan yapar.
 
Ama turiste kaliteli hizmeti ancak eğitimli eleman verebilir.
 
Turizmde eğitim görenlerin yüzde 50’den fazlası okul biter bitmez başka sektörlere kayıyor.
 
Otellerde var olan eğitimli personel ise bir bir sektörden kaçıyor.
 
Kalifiye hizmet veremeyen otelin uzun süre ayakta kalma şansı yok.
 
Bu soruna bir an önce çözüm bulunmalı.
 
Çözüm bulunamayacaksa boşuna yeni oteller yapılmasın…
 

28-08-2017 12:37

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
atmosfer
03-09-2017 17:25
son dakika
hocam selam öncelikle şunu söyleyeyim okadar dogru şeyler yazıyorsunuzki sizin yazılarınızı hep okuyorum çok anlamlı şeyler yazıyorsunuz kaktir ediyorum sizi birkaçşey sizle paylaşmak istiyorum turizim 2015 ten bu yana baya sorunlarla atlata atlata geldi 2016 da aynı ama 2017 daha etkili oldu özellikle Avrupalı turistlerin gelmemesiyle alakalı ve şu anda 2 ay kaldı eylül ekim herkesin son dakikası olacak yani ne olur sizce maçın sonu hani diyorlar iyi dersen iyi gider kötü dersen kötü gider ben hiç iyi görmedim son 3 yıl turizmi sizce bu kriz daha devam eder mi
atmosfer
31-08-2017 14:57
ACİL YARDIM
hocam selam yazılarınıza 100 de 100 katılıyorum herkes sizin gibi düşünse turizimde türkiye rekor kırar malesef kimse kimseyi dinlemiyor yazık bu türkiyenin turizim imajına yapacak çok sey var ama bizim elimizde degil elimizde olanlarda kaçtı körfez kırizi gördüm bukadar kötü degildi rusya kırizide ikinci sırada şimdi avrupa kırizi yani kaçan kovalanır ben turizime avrupalılarla başladım yani ilk turisler bir yemegin ana menüsü vardır alman austurya isvişre sonra meyveler gelir sonra çerezler gördüm kadarıyla masada sadece kırıntılar var yazık bunu turizimciler haketmiyor en dürüs insanlar bile sicili bozulmuş yazık bu insanlara bir şey anlatamıyorla ne olduda bu turisler gelmiyor bunu çözmek lazım arap çinliyle bu turizim kurulmadı arap gelirse türkiyede gidecegi yer çok çinli gelirse istanbulda ayasofyaya gider poster kartları alır bize turizimin bel kemigi avrupalı turis lazım tatlı laf yılanı deliginden çıkarırbir tek güneş deniz bizde yok ülke var tatil satar ülke var otel satar yani fiyatın anlamı yok atmosfer meselesi çok merak ediyom yeni bir turizim mi geliyor turizimcilerin sicili iyice bozuldu yazık bu insanlara birilerinin elini atması lazım bu ülke hemimizin güzel bir turizim ülkenin yararlarına italya diyorki fazla turis istemiyoruz diyorlar güzel bir reklam yani kaçan kovalanır ispanya turizimde bir numara neden biz degil oraya gidenler neden bize gelmesin turizim yerleri artık sayıyla sayılacak kadar olmuş yazık ve neden bir taş yerinden oynarsa o taş birdaha yeride durmaz bende ayakta kalan turizimcilere sabır diliyom tek merak ettigim bu turizimi kim düzeltecek saygılarımla
Engin164416
30-08-2017 16:38
Çok Zor...
Maalesef! Olmaz, olmayacak da... Geçen ay Bursa otogarında kolları jiletli 2 madde bağımlısı ile konustum, sigara isteme hususundan dolayı. Bir süre de sohbet ettim. Ağabey Alanyaya gidiyoz biz, otellerde çalışmaya, hem tatil hem iş yapacaz dediler. İkisi de kopmuş gitmişlerdi gerçek hayatın ciddiyetinden ve madde kullanmışlardı açık açık, kendilerinde bile değillerdi tam olarak. Serseri ve kılıksız görünümdelerdi. İnsan aşağılamak değil amacım, asla keza! Ama buyrun, eldeki işgücü profilinin kimlere kaldığını görün diye bizzati yaşadığım olayı tasvir etmek istedim. Kısacası, hepimize geçmiş olsun! Olmadı, kaybettik...Sağlık olsun.
29-08-2017 04:07
Ucuz etin yahnisi
Turkiyede asgari ucret aylik degil saat ucreti uzerinden hesaplanmaya baslanmalidir. Bugunku hesapla bir turizm iscisinin saati $1.38. (bu miktari dolar uzerinden yazmamim sebebi kabul edin etmeyin Turk ekonomisindeki herseyin dolara endeksli olmasi). 8 saati gecen isciye 0.5 kati extra odenmelidir.Simdiki durumda; bu kadar az, temel ihtiyaclarini bile karsilayamayan bir calisandan nasil dogru duzgun is beklersiniz? Bosuna ucuz etin yahnisi yavan olur dememisler.
M.AkifErtek
28-08-2017 21:00
Yine kimse duymayacak
Turizm çalışanlarının sorunlarına göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. Ancak bugüne kadar bizlere kimse sahip çıkmadı. Bunun en büyük nedeni örgütlü olmadığımız içindir. Ağlamayana meme yok.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar